۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 83277319
۰ نفر
محصولات دانش بنیان و بارقه های امید در دل معلولان

قزوین - ایرنا - شركت های دانش بنیان با تولید محصولات فناورانه ویژه معلولان، بارقه های امید را برای زندگی بهتر در دل این قشر ایجاد كرده اند.

به گزارش ایرنا، امروزه تحولاتی كه شركت‌های دانش‌بنیان خلق كرده‌اند، جهشی خارق العاده را در اقتصاد و زیست جامعه ایجاد كرده است، به طوری كه مردم هر روز با یك محصول یا خدمت تازه، نوین و خلاقانه آشنا می شوند.
با وجود این اهمیت هم اكنون بخش كوچكی از دستاوردهای كشور در حوزه دانش بنیان در قالب محصول و خدمت ارائه می شود در حالی كه دامنه اثر شركت های دانش بنیان وزن قابل توجهی در سپهر اقتصاد دنیا پیدا كرده است.
یكی از گروه های جامعه كه می تواند از خدمات و محصولات شركت های دانش بنیان بهره فراوانی جهت ارتقای كیفیت زندگی و رفاه بیشتر ببر، معلولان هستند كه به دلیل نقص عضو به لحاظ جسمی و حركتی توانایی كمتری نسبت به اقشار عادی جامعه دارند.
در همین راستا برای نخستین بار در كشور یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری قزوین موفق به طراحی و ساخت چندین وسیله برای استفاده معلولان شده است.

**دست مصنوعی هوشمند
مدیرعامل شركت سیما پرسان زندگی كه اقدام به ساخت و تولید دست مصنوعی هوشمند برای معلولان كرده به خبرنگار ایرنا گفت: این ساخته جهت استفاده معلولان فاقد دست و در چند نوع متنوع طراحی شده است.
هادی تركاشوند افزود: این دست با حركت سر معلول هدایت می شود و قابلیت هدایت انگشتان، مچ دست، آرنج و تعادل دست را به صورت جداگانه را دارد و همچنین در تنوع مختلف نسبت به بضاعت مالی معلول طراحی شده است.
وی اضافه كرد: نكته دیگر در خصوص این محصول آن است كه برای هدایت و كنترل این دست هوشمند، معلول نیاز به آموزش خاصی ندارد.

**دستكش فیزیوتراپی
تركاشوند با معرفی دستكش فیزیوتراپی ساخته این شركت دانش بنیان،گفت: این محصول جهت انجام كارهای روزمره و كار درمانی مداوم بیمارانی كه به هر دلیل از ناحیه مچ دست توان جسمی حركتی ندارند و یا به طور مادرزاد توان جسمی حركتی ندارند مثل بیمارانی كه سكته یا تصادف كرده اند مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: این دستكش زمان بهبود را كاهش می دهد و تاثیر چشم گیری در توان یابی بیماران جسمی حركتی دارد.
تركاشوند ادامه داد: از مزایای این محصول این است كه بیمار می تواند كارهای روزمره خود را انجام دهد و به صورت مداوم كاردرمانی و ورزش درمانی خود را نیز پیگیری كند.

**بریس قابل تنظیم
مدیرعامل شركت دانش بنیان سیما پرسان زندگی گفت: بریس قابل تنظیم نیز از دیگر ساخته های ماست كه به بیمارانی كه از بیماری سی پی رنج می برند و بر اثر بیماری تاندون های آنها كوتاه شده كمك می كند تا تاندون های آنها كش بیاید و تعادل در راه رفتن آنها برقرار شود و به نوعی كار درمانی انجام می گیرد.
تركاشوند افزود: این بریس و كفش از ناحیه پاشنه نوك پنچه ناحیه مچ و ناحیه زانو قابل تنظیم بوده و فرد معلول با این بریس می تواند به شكل درست راه برود.
وی اضافه كرد: این محصول در حفظ تعادل فرد بیمار و شكل گیری عضو معیوب كمك كند.

**بریس قفل كن
مدیرعامل شركت دانش بنیان سیما پرسان زندگی گفت: بریس قفل كن نیز برای معلولانی كه به هر دلیل زانوی آنها مشكل دارد طراحی شده و این قابلیت را دارد كه در هر زاویه ای قفل شود و برای بیمارانی كه از ناحیه زانو توان جسمی حركتی ندارند و یا دچار شكستگی زانو و افرادی كه زانوی آنها خالی می كند طراحی شده است.
وی افزود: محصول یاد شده این قابلیت را دارد كه در هر لحظه و هر زاویه قفل و یا باز شود و طوری طراحی شده كه معلولانی كه زانوی آنها خالی می كند با این بریس می توانند به شكل درست و صحیح راه بروند.

**ویلچر بالا رونده از پله
تركاشوند گفت: ویلچر بالا رونده از پله نیز از دیگر محصولات است كه قادر است از پله های مترو، پله های شیب دار، اماكن عمومی و همچنین پله ها و منازل بالا و پایین شود و سیستم بالا رونده را می توان در ویلچرهای معمولی نیز نصب كرد تا معلولانی كه بضاعت مالی چندانی ندارند از آن استفاده كنند.
وی افزود: مواد اولیه تمام این محصولات به طور 100 درصدی از تولیدات ایرانی بوده و محصولات نیز نمونه داخلی دیگری ندارند.

**مشكلات مالی مهم ترین مانع بازاریابی محصولات دانش بنیان
مدیرعامل این شركت دانش بنیان گفت: شركت ما هم اكنون مراحل پیش رشد خود را طی كرده و در حال رسیدن به مرحله رشد است.
تركاشوند افزود: هم اكنون علاوه بر این محصولات، چهار محصول دیگر نیز در حوزه معلولان توسط این شركت ساخته شده كه در مراحل ثبت هستند.

**تسهیلات ناكافی برای شركت های دانش بنیان
وی اضافه كرد: مهم ترین مشكل پیش روی بازاریابی و تجاری سازی محصولات ما مسایل مالی است و تسهیلات دریافتی از سوی پارك علم و فناوی نیز جوابگوی آن نیست و باید توجه داشت كه معرفی محصول مستلزم وجود منابع مالی است.
تركاشوند ادامه داد: تسهیلات پرداختی به چنین شركت هایی در مرحله رشد مقدماتی 50 میلیون ریال و در مرحله رشد نیز 200 میلیون ریال است كه كافی نیست.

** زندگی بهتر معلولان با محصولات دانش بنیان
رییس پارك علم و فناوری قزوین نیز به ایرنا گفت: محصولات دانش بنیان زندگی را برای بشر بهتر و راحت می كنند كه نمونه ای از این موضوع را می توان در اختراعات و تولیدات محصولات ویژه معلولان دانست.
وی به روند حمایت از شركت های دانش بنیان اشاره كرد و گفت: این شركت ها پس از استقرار در پارك علم و فناوی متناسب با نیازهایی كه دارند بسته ای از خدمات اعم از معرفی برای ارایه تسهیلات، معرفی به سازمان ها، تجاری سازی و سایر موارد دریافت می كنند.
یوسف گرجی با اشاره به روند رو به رشد و مستمر ارائه خدمات به واحدهای فناور و دانش بنیان از سوی پارك، ادامه داد: تلاش داریم امكانات و زیرساخت های متنوعی را در اختیار نخبگان جوان قرار دهیم كه توسعه و ارتقای این مهم، نیازمند همكاری و برنامه ریزی بیش از پیش دستگاه های اجرایی است.
گرجی افزود: راهبرد پارك در حمایت از تمام شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور بر روی نقاط قوت علمی دانشگاه و از طرف دیگر توجه به نیازهای اقتصادی استان، ارایه خدمات با ویژگی برتر و قیمت ارزان تر از طریق ایجاد مراكز رشد در زمینه های تخصصی پارك متمركز است.

**تجاری سازی، اولویت اصلی محصولات دانش بنیان
وی، تجاری سازی را اولویت اصلی در محصولات دانش بنیان دانست و افزود: در رسیدن محصولات دانش بنیان به بازار باید ضمن تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت زمینه های حمایت دستگاه های مربوط نیز فراهم شود.
گرجی گفت: باید با جلب حمایت دستگاه هایی چون بهزیستی زمینه تولید انبوه محصولات ساخته شده شركت های دانش بنیان در زمینه معلولان را فراهم كرد.
رئیس پارك علم و فناوری قزوین گفت: شركت های دانش بنیان در تحقق شعار سال كه از سوی مقام معظم رهبری 'رونق تولید' نام گرفته است، نقش مهمی ایفا می كنند و این تاثیر و ایفای نقش با حمایت های مسئولان دوچندان خواهد شد.

** استقبال بهزیستی از محصولات دانش بنیان مرتبط با معلولان
مدیركل بهزیستی قزوین نیز گفت: امیدواریم با كمك شركت های دانش بنیان كه استفاده از دانش روز و فناوری را در راس كارهای خود قرار داده اند، توان معلولان برای برخورداری از یك زندگی مطلوب افزایش یابد.
علیرضا وارثی با بیان اینكه بهزیستی از محصولات دانش بنیانی كه به توان افزایی معلولان كمك كند استقبال می كند،اظهار داشت: با تجاری سازی و تولید انبوه این محصولات و عرضه آنها با قیمت مناسب، می توان آنها را در اختیار افراد معلول نیازمند قرار داد.
7388*3013