۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبر: 83277219
۰ نفر
«آر یو والیبال» پر افتخارترین فیلم كوتاه سینمای ایران شد

تهران - ایرنا - «آر یو والیبال؟!» به كارگردانی محمد بخشي و تهیه كنندگی نیما ربیعی با كسب جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره آسكونا سوئیس در مجموع با ٣٠٠ حضور جهاني و ١٠٠ جایزه پرافتخارترین فیلم كوتاه ایران شد.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، فیلم كوتاه «آر یو والیبال ؟!» در تازه ترین حضور خود در انجمن قانوني فرهنگ و جامعه آمریكا، جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم نامه را كسب كرد تا در كنار دو جایزه جشنواره آسكونا سوسیس عنوان پُرافتخارترین فیلم كوتاه سینمای ایران را به خود اختصاص دهد.
این فیلم كه در ژانر كودك و ورزش ساخته شده جایزه سیفژ (انجمن فیلم كودك و نوجوان جهان) را دریافت كرد و برنده جایزه بهترین فیلم از بزرگترین جشنواره فیلم هاي ورزشي جهان (جشنواره میلان) نیز شده است.
«آر یو والیبال؟!» تاكنون در چندین جشنواره مورد تایید آكادمي اسكار و بفتا در جشنواره هایی چون انكانترز، شورت شورتس، بوسان، لانزاروته و الیكانته حضور داشته و در جشنواره هاي بزرگي چون ویرجینیا، تانزانیا، كُرز فیلم، اسكونا و نیوهاریزون روسیه نیز شركت داشته است.
همچنین «آر یو والیبال؟!» به مناسبت یكصدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا در جشنواره نلسون ماندلا نمایش ویژه داشت و محمد بخشي كارگردان این فیلم، از سوی انجمن فیلم كودك و نوجوان جهان (سیفژ) در ژوهانسبورگ ورك شاپ كارگرداني سینما برگزار كرد.
امسال صلیب سرخ جهاني نیز این فیلم را در سالگرد حمله اتمي به هیروشیما و ناكازاكي براي مسئولین و رییس جمهورهاي كشورهاي مختلف در شهر ناكازاكي به نمایش گذاشت.
آر یو والیبال درباره گروهی پناهجوی عرب زبان است كه به مرزهای یك كشور انگلیسی زبان می‌رسند. مرز بسته است و هر روز پناهجویان با سربازهای مرزی درگیر می‌شوند تا اینكه چند كودك راه را برای ارتباط این دو گروه باز می‌كنند.
در این فیلم هنرمندانی چون نعیم شیخ محبوبی، یاسمین صلحی، حامد ندری، ابراهیم عموره، مهدی حسینی و محسن داداش زاده ایفای نقش می كنند.
فیلم كوتاه داستانی «آریو والیبال؟» به نویسندگی و كارگردانی محمد بخشی، تهیه كنندگی نیما ربیعی تولید و مشاور پروژه احمد شجاعیان تولید شده است. این تیم سینمایی در حال ساخت اولین فیلم بلند خود به نام «آنها قوي وحشي را كشتند» نیز هستند.
فراهنگ**9246** 9053