انتقاد پلیس راهور از دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد

تهران- ایرنا- «مالك محترم خودروی ... شما در تاریخ...بدون پرداخت عوارض مربوطه وارد محدوده طرح شده اید و این عوارض به حساب بدهی شما در شهرداری منظور شد» شاید این پیامك در ماه های اخیر برای خیلی از شهروندان ارسال شده باشد و تصور شود كه این پیامك مربوط به جرائم رانندگی و پلیس راهور است.

به گزارش خبرنگار انتظامی ایرنا، در ماه های اخیر بسیاری از شهروندان تهرانی این پیامك را دریافت كرده اند و برخی از آنها با تعجب از دریافت این پیامك پیش خود گفته اند، من كه از فلان بزگرراه عبور نكرده ام... من كه جریمه نشده یا تمام جرائم راهنمایی و رانندگی را پرداخته ام...
گفته می شود به استناد تبصره 6 ماده 42 از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه خودروهای سواری تولید داخل، قیمت فروش كارخانه و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمركی و حقوق ورودی است كه همه ساله بر اساس آخرین مدل خودروها توسط سازمان امور مالیاتی كشور به شهرداری ها ابلاغ می شود، به استناد بند(و) ماده (46) قانون مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت عوارض سالیانه پس از موعد مقرر به ازای هر ماه تأخیر موجب تعلق جریمه ای معادل 2 درصد می شود.
چندی پیش سازمان حمل و نقل و ترافیك نیز درباره پیامك‌ های ارسالی به شهروندان با موضوع بدهی طرح ترافیك اطلاعیه ای صادر كرد با این عنوان كه به اطلاع عموم شهروندان گرامی می‌رساند، در چند روز گذشته پیامك‌هایی برای صاحبان برخی خودروها ارسال شده است كه از بدهكار بودن خودرو بابت عوارض ورود به محدوده‌ های طرح ترافیك و زوج یا فرد خبر می ‌دهد.
شهروندان مطلع هستند كه در سال ۱۳۹۷ در صورت تردد غیرمجاز در محدوده طرح ترافیك و زوج یا فرد علاوه بر جریمه راهنمایی و رانندگی، عوارض پرداخت ‌نشده طرح ترافیك نیز به حساب بدهكاری خودرو ثبت می‌شود. البته دریافت این پیامك در این مرحله جنبه اطلاع ‌رسانی داشته است و به معنی قطعی بودن بدهی یا جریمه خودرو نیست.
تمام دارندگان خودروها می‌توانند با شماره‌ گیری #3*3*137* و اعلام شماره پلاك خودرو، از میزان بدهی احتمالی آن بابت عوارض طرح ترافیك مطلع شوند.
همچنین از دارندگان خودروهای بدهكار دعوت می ‌كنیم بعد از ثبت ‌نام در سامانه اینترنتی «تهران من» به نشانی my.tehran.ir با شارژ و افزایش اعتبار خود نسبت به تسویه بدهی خودرو مربوطه اقدام كنند و چنانچه به هر دلیل تصور می ‌كنند اشتباهی رخ داده است، درخواست خود را در بخش «پشتیبانی» سامانه تهران من به ثبت برسانند تا در اسرع وقت برای بررسی مجدد و بازنگری اقدام شود. شهروندانی كه نیاز به توضیحات بیشتر در این خصوص دارند نیز می‌توانند با شماره ۱۳۷ داخلی ۵ تماس بگیرند و سوالات خود را با كارشناسان مربوطه مطرح كنند.
این در حالی است كه محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران نیز اعلام كرده بود بر اساس مصوبه شورای شهر اگر خودرویی در روز مخالف پلاك خود، وارد محدوده زوج و فرد شود مالك آن باید عوارض پرداخت كند چرا كه در ماده 8 مصوبه شورا ذكر شده كه شهرداری باید نسبت به وصول عوارض خود اقدام كند و پلیس هم باید جداگانه جریمه خود را دریافت كند. بر این اساس اگر شهروندی با خودرو خود در محدوده طرح ترافیك یا در محدوده زوج و فرد (مخالف روز پلاك خود) تردد كند، باید عوارض آن را بپردازد.
محمد علیخانی رئیس كمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره پرداخت عوارض زوج و فرد در گفت و گو با خبرنگاران دریافت عوارض از این محدوده ها را قانونی ندانسته است.

* نامه پلیس به دیوان عدالت اداری در مورد اخذ عوارض زوج و فرد
پلیس راهور چندی پیش از معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران در خصوص اخذ غیرقانونی عوارض ورود به طرح زوج و فرد انتقاد كرد.
اختلاف شهرداری و پلیس بر سر اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد به محاكمه قضائی رسید. سال گذشته كمیسیون حمل و نقل و ترافیك شورای شهر تهران، فرمانداری و پلیس راهور نسبت به اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد به شهرداری تهران تذكر دادند. اما شهرداری تهران بر اساس تفسیری كه از مصوبه شورای شهر تهران داشت دریافت این عوارض را قانونی می‌دانست و پلیس راهور بهمن ماه سال گذشته از شهرداری تهران در خصوص اخذ عوارض ورود به محدوده زوج و فرد شكایت كرد.
در متن ارسالی از اداره حقوقی پلیس راهور ناجا به هیات عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: «بر اساس بررسی‌های به عمل آمده و گزارش‌های مكرر از سوی سازمان‌ها و شهروندان، اخذ عوارض در محدوده طرح زوج و فرد در طول سال جاری (سال ۹۷) علاوه بر اینكه موجب تضییع حقوق شهروندان شده، نارضایتی عمومی را نیز در پی داشته است.
خواهشمند است در راستای اعمال اصل ۱۷۳ قانون اساسی و ماده ۱۰ قانون آئین دادرسی و تشكیلات دیوان عدالت اداری به اجحافی كه در حق شهروندان در این موضوع روا داشته شده است، تظلم‌خواهی و رسیدگی شود.
پلیس هشت دلیل را برای این اعتراض خود بیان داشته است، نارضایتی عمومی در بین شهروندان به علت تحمیل هزینه‌های اضافی و غیرمنطبق با حقوق مكتسبه رانندگان در استفاده از خودرو‌های شخصی، محدود كردن بهره‌مندی از مردم از خودروی شخصی به ‌رغم پرداخت عوارض خودرو توسط مالكان به صورت سالیانه به شهرداری، عدم انطباق تعدد جریمه با ارتكاب یك تخلف، عدم سازوكار مناسب و پیش‌بینی توسعه حمل و نقل عمومی جهت دسترسی مردم و كاهش زمینه استفاده از شهروندان از خودروی شخصی، عدم توسعه حمل و نقل عمومی و جایگزینی تاكسی‌ها و اتوبوس‌های فرسوده، عدم اجرای طرح ترافیك در روز پنجشنبه و افزایش ترافیك در سطح معابر، نارضایتی مردم به دلیل عدم اطلاع‌رسانی دقیق و اعمال نرخ‌نامه یكسویه بدون توجه به میزان انطباق با تخلف و عدم هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح.

* هیچگونه عوارضی بابت ورود به طرح زوج و فرد توسط پلیس اخذ نشده است
یك منبع آگاه در پلیس راهور نیروی انتظامی در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا در مورد دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد، گفت: ارسال پیامك های پرداخت عوارض خودرو بابت ورود به طرح زوج و فرد ارتباطی به پلیس راهور ندارد و تاكنون این پلیس مبلغی به این منظور از شهروندان دریافت نكرده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر مصوبه و قانونی تحت عنوان پرداخت عوارض ورود به طرح زوج و فرد در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد و پلیس راهور بر اساس مصوبات این آیین نامه افراد را اعمال قانون می كند. دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد غیرقانونی است و پلیس در این زمینه به هیچ عنوان ورود نمی كند چرا كه پلیس بر اساس قانون پیش می رود به همین دلیل اخیرا نامه ای به این منظور به دیوان عدالت اداری از سوی این پلیس ارسال شده است تا به این موضوع رسیدگی شود.
در شرایطی كه در كلان شهر تهران، شهروندان عوارض و مالیات پرداخت كرده و هزینه زندگی در چنین كلان شهری را می پردازند كه یكی از هزینه ها، جریمه های ورود به طرح ترافیك و طرح زوج و فرد است، باید پرسید چرا مدیران شهری بر هزینه های زندگی در این شهر می افزایند بدون اینكه به گفته برخی از مسئولان قانونی در این زمینه وجود داشته باشد و اگر قانونی وجود دارد، باید مسئولان با رسانه ای كردن این مصوبات قانونی، تكلیف شهروندان را مشخص كنند تا با آگاهی وارد طرح در بزرگراه های این كلان شهر شوند تا به یك باره زیر بار هزینه های سنگین چنین طرح های شهری نروند.
گزارش از معصومه نیكنام
اجتمام*9105*1834