۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
کد خبر 83277134
۰ نفر
كاهش مهاجرت به شهرها ارمغان رونق مشاغل خانگی

بیرجند - ایرنا - توسعه مشاغل خانگی به عنوان جایگزین معیشت از دست رفته ناشی از خشكسالی های چندین ساله باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا ضمن ایجاد اشتغال، از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، خراسان جنوبی با 151 هزار كیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور كشور است كه خشكسالی 20 ساله در این استان زندگی در برخی روستاها را غیرممكن یا سخت كرده است.
مردمی كه معیشت اصلی آنها از كشاورزی و دامداری تامین می شد امروز برخی اوقات برای آب خوردن هم با مشكل مواجه هستند اما با تمام مشكلات اقتصادی موجود، تامین آب آشامیدنی این روستاییان حتی با تانكر هم به تعویق نیفتاده است و مردم در مرزی ترین روستاهای استان به این مهم اذعان دارند.
به نظر كارشناسان تنها راه تامین معیشت و جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به حواشی شهرها توانمند سازی روستاییان در زمینه مشاغل خرد خانگی است.
مشاغلی كه امروز با كمك دولت و سازمان های مردم نهاد در برخی روستاها احیا شده و تعداد زیادی از روستاییان را به خود مشغول كرده است از فرش و گلیم و پارچه و قالیچه بافی گرفته تا سنگ تراشی و دیگر مشاغلی كه سال ها فراموش شده اند.
سال 1398 و نامگذاری آن به رونق تولید بیانگر اهمیت این مهم و تقویت آن در همه زمینه های اقتصادی است اما به طور حتم با توانمند سازی روستاییان به عنوان قشر مولد جامعه خواهیم توانست بخش عظیمی از این مسیر را با موفقیت طی كنیم.

** رونق تولید در حمایت از مشاغل خانگی
مدیرعامل موسسه توانمندسازی جامعه سرای خراسان جنوبی گفت: یكی از مهمترین راهكارهای اشتغالزایی در جامعه توانمندسازی زنان خانه دار روستایی است كه دولت با حمایت از این مشاغل می تواند زمینه ساز رونق تولید شود.
حوا دهقان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توانمندسازی زنان خانه دار یكی از مهمترین رویكردهای تحقق اقتصاد مقاومتی در سازمان های مردم نهاد است اما با نامگذاری سال 98 توسط رهبر معظم انقلاب به سال «رونق تولید» وقت آن رسیده است كه موسسه های توانمند مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.
وی اظهار داشت: با شروع كار موسسه از سال 96 تاكنون 560 روستایی در زمینه های مختلف صنایع دستی نظیر حوله بافی، تابلوفرش، پارچه بافی، رنگ آمیزی، تراش سنگ و دیگر رشته ها، توانمند شده اند و امروز زیر نظر موسسه جامعه سرا تولید می كنند.
دهقان ادامه داد: در بدو مسیر توانمند سازی در كنار برگزاری كارگاه های آموزشی و تخصصی كه بیشتر از توان زنان با تجربه روستایی استفاده شد كارگاه های عزت نفس و خلاقیت را برگزار كردیم تا امروز كارآموزان رشته های مختلف آمادگی توسعه و رونق تولیدشان را داشته باشند.
وی اظهار داشت: محصولات تولیدی كارآموزان 100 درصد نخی است و حتی برای رنگ آمیزی این نخ ها از رنگ و عطر گیاهی استفاده شده است.
كارآفرین نمونه خراسان جنوبی گفت: محصولات موسسه با توجه به توانمندی های تولیدكنندگان خانگی 20 خرداد ماه همزمان با روز صنایع دستی با قوت بیشتری ارایه خواهد شد.
دهقان یادآور شد: امیدواریم در كنار تلاش تولیدكنندگان، حمایت بیش از پیش دولت را شاهد باشیم.
وی در ادامه با درخواست اینكه دسترسی به مواد اولیه تسهیل شود، افزود: با توجه به نوسانات بازار قیمت مواد اولیه مورد نیاز ثابت نیست و این مهم تولیدكنندگان روستایی را با مشكل مواجه كرده است.

** خرید تضمینی صنایع دستی/ رونق تولید
تولید كننده قالیچه و فرش دستباف خراسان جنوبی هم گفت: یكی از مهمترین مشكلات هنرمندان صنایع دستی در حوزه فرش خرید تضمینی محصول تولید شده است كه با تحقق این مهم جلوی سودجویی واسطه ها گرفته شده و «رونق تولید» ایجاد می شود.
حسین رزاقی پور افزود: حدود 20 سال است كه در حوزه فرش و قالیچه فعالیت می كنم و سال ها كارگاه رنگ ریزی داشتم كه در حال حاضر تعطیل است.
وی ادامه داد: یكی از مهمترین مشكلات هنرمندان روستایی ورود واسطه ها به بازار فروش است و از آنجا كه روستاییان برای تامین معاش خانواده مجبور به فروش محصول با نازلترین قیمت می شوند سود اصلی به دست واسطه ها می افتد.
رزاقی پور تصریح كرد: یك زن روستایی در كنار كارهای مربوط به خانه از یك تا 2 ماه برای یك قالیچه 1.5 در 2 متر زحمت می كشد در حالی كه سود اصلی عاید دلالان می شود.
وی اظهار داشت: خرید تضمینی محصولات صنایع دستی توسط دولت و از طرفی تسهیل در صادرات می تواند جلوی واسطه ها را بگیرد و سود اصلی را عاید خالقان محصولات هنری و صنایع دستی كند.
رزاقی پور گفت: ورود واسطه ها و دلالان قبل از عید نوروز برای خرید محصولات صنایع دستی بویژه فرش و قالیچه در روستاها پر رنگ می شود در حالی كه یك فرش 6 متری 2 ماه پیش در روستا با قیمت 2 میلیون و 500 هزار تومان خریداری شده كه یك میلیون و 500 آن مواد اولیه است هم اكنون در بازار تا هشت میلیون تومان به فروش می رسد.

** صنایع دستی و مهاجرت معكوس روستایی در خراسان جنوبی
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: با توجه به خشكسالی های چندین ساله و مهاجرت روستاییان به حواشی شهرها، با احیای صنایع دستی در روستاهای استان شاهد مهاجرت معكوس روستاییان هستیم.
حسین عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: تولیدكننده، مواد اولیه، تجهیزات و امكانات و بهره گیری از تجربه های شاخص از مهمترین اركان توسعه و توانمند سازی روستاییان با احیای صنایع دستی است كه میراث فرهنگی این مهم را چند سالی در دستور كار قرار داده است.
وی ادامه داد: اداره كل میراث فرهنگی به عنوان حامی تولیدكنندگان صنایع دستی ضمن حمایت از تولید كننده، آموزش و مسایل مربوط به بازاریابی و بازرگانی را دنبال می كند تا با هم افزایی مجموعه اداری و تولیدكنندگان شاهد افقی روشن در توانمند سازی روستاییان بر اساس برنامه های كوتاه، میان و بلند مدت باشیم.
عباس زاده اظهار داشت: خشكسالی های پیاپی موجب ركود كشاورزی و دامداری در استان شده است كه بدون شك با كشف و احیای صنایع دستی در روستاها خواهیم توانست اشتغال پایدار را بر اساس شغل جایگزین محقق كنیم.
وی با بیان اینكه صنایع دستی دامنه گسترده ای از اشتغال را در بر می گیرد، تصریح كرد: 780 اشتغالزایی در سال 97 خراسان جنوبی ثبت سامانه شده است كه با توجه به سال رونق تولید باید این آمار روند افزایشی داشته باشد.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: فروش 580 میلیون تومانی صنایع دستی استان در تعطیلات نوروزی و فروش 2 میلیارد و 100 میلیون تومانی صنایع دستی شهرستان قاین در سال 97 بیانگر رونق تولید در بحث صنایع دستی است كه امیدواریم با تقویت این مسیر و از طرفی كشف و احیا صنایع دستی بومی- روستایی بتوانیم مثمر ثمر باشیم.
به گزارش ایرنا 17 اثر صنایع دستی خراسان جنوبی دارای نشان ملی و « توبافی» روستای خراشاد این استان ثبت جهانی شده است.
3215 * 6054