سخنگوی كمیسیون عمران مجلس:سیل اخیر از نظر علمی قابل پیش بینی بود

تهران-ایرنا-سخنگوی كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: سیل اخیر از نظر علمی قابل پیش بینی بود و با برنامه ریزی های متناسب می توانستیم از میزان خسارات وارده آن كم كنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سیل اخیر در كشور و میزان خسارات وارده در جلسه علنی امروز - یكشنبه - مجلس با حضور وزیران نیرو، جهاد كشاورزی ، راه و شهرسازی ، رییس سازمان هواشناسی و رییس سازمان امداد و نجات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
«صدیف بدری» در جلسه علنی امروز گزارش كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط مناطق سیل زده كشور را قرائت كرد و اظهار داشت: رییس این كمیسیون شخصا در استان های ایلام، لرستان و خوزستان با تشكیل جلسات مستمر موضوع را بررسی كرد كه البته این جلسات و بازدیدها ادامه دارد.
وی خاطرنشان كرد: سال آبی 97-98 بر خلاف سال آبی قبل یكی از پربارش ترین سال ها از نظر بارش است، از نظر آمار بارش های اخیر در طول آماری ثبت شده بی سابقه است.
وی گفت: بررسی ها نشان می دهد میزان بارندگی های كشور در سال آبی جاری بیش از سال آبی قبل و 46 درصد بیش از 50 ساله قبل بوده است، نكته این است كه از نظر علمی و دانش موجود قابل پیش بینی بود و با برنامه ریزی مناسب می توانستیم از توسعه خسارات وارده جلوگیری كنیم البته ریشه یابی این مسائل ما را متوجه سوءبرنامه ریزی ها در دوره های مدیریتی قبل تاكنون می كند و قطعا وجود اشكالاتی از قبل تاكنون خسارت بار بوده است.
نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان این كه سه وزارتخانه راه، نیرو و كشور و سازمان هواشناسی در هشدار و پیش بینی سیل دارای مسوولیت اساسی هستند، گفت: در وقوع سیل های اخیر عوامل جغرافیایی نیز تاثیرگذار بوده است.
بدری ادامه داد: عدم لایروبی رودخانه ها از عوامل تشدید خسارات سیل آق قلا در گلستان است، عدم وجود شبكه جمع آوری آب های سطحی و عدم انجام وظایف مجموعه وزارت كشور در ایمن سازی مسیرهای عبوری از سكونتگاه ها از دلایل افزایش خسارت هاست.
وی با بیان این كه عدم وجود شبكه جمع‌آوری آب‌های سطحی از دلایل اصلی افزایش خسارت است اظهار داشت: مجلس برای حفظ حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها قوانینی تدوین كرده است.
وی افزود: وقوع خشكسالی‌ها و كم‌آبی پی‌درپی باعث شد تا رعایت حریم رودخانه‌ها و جلوگیری از ساخت و ساز در مجاورت آن‌ها كم اهمیت شده و در هنگام بارش‌های شدید با مشكل روبرو شویم.
بدری ادامه داد: بارش‌های اخیر با دوره بازگشت حدود 50 ساله اتفاق افتاده است.
سیام**9121**1058** 1336