حجتی: سیل 13 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش كشاورزی وارد كرد

تهران- ایرنا- وزیر جهادكشاورزی، گفت: وقوع سیل در كشور، تا امروز (یكشنبه، 25 فروردین) حدود 13 هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدكنندگان زیربخش های مختلف بخش كشاورزی وارد كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود حجتی» امروز (یكشنبه) برای ارائه گزارش از آخرین وضعیت كمك رسانی به سیل زدگان و میزان خسارات وارد شده در اثر سیل، در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.
وی با اشاره به اینكه سه هزار میلیارد تومان از كل خسارت های وارد شده به بخش كشاورزی، مربوط به كشت و صنعت های خوزستان است، گفت: در خوزستان همچنان آسیب می بینیم.
به گفته وزیر جهادكشاورزی، بیشترین خسارت ها به زیربخش های زراعت، باغبانی، دامپروری، زنبور عسل و مرغداری ها وارد شده است.
حجتی اظهار داشت: به دنبال وقوع سیل در كشور، 600 مرغداری در سطح كشور آسیب دید.
وی افزود: گرچه در این ارتباط خیلی از هموطنان ما آسیب های جدی دیدند كه امیدواریم بتوانیم با كمك همكاران در دولت و مجلس و آحاد مردم كمك كنیم اما از یاد نبریم كه این باران بركات زیادی برای كشور ما داشته است كه آثارش را امسال و سالهای آینده خواهیم دید.
وی درباره دو استان گلستان و مازندران گفت: وقتی وقوع سیل در این استان ها را به دلیل بارش های بی سابقه ریشه یابی می كنیم كه چرا این اتفاق افتاد، این سوال مطرح می شود كه آیا ما آمادگی لازم را برای هدایت آبی كه فرود آمد در مسیرهای طبیعی خود داشتیم؟ پاسخ منفی است.
وزیر جهاد كشاورزی گفت: رودخانه ها و مشخصات طبیعی كه خصوصا دشت گرگان و گنبد دارد بخاطر شیب فوق العاده ملایم و آب گذری بسیار كم این امكان نبود؛ بنابراین راهكار این است كه مسائل مربوط به حوزه آبخیزداری را در بالادست ها شدت ببخشیم و در پایین دست ها آب گذری ها را افزایش بدهیم.
وی اضافه كرد: در مازندران برای رفع آب گذری ها باید معبر رودخانه ها را باز كنیم، در گلستان ما به جای این كه گرگان رود داشته باشیم در شیب ملایم 3 در 10 هزار كه ما همیشه در بخش كشاورزی آنجا دچار ماندابی هستیم باید طرح 280 هزار هكتاری زهكشی دشت را اجرا كنیم اگر این اجرایی شود.
وی ادامه داد: به طور قطع با این اقدامات علاوه بر اصلاح اراضی با افزایش تولید ملی روبرو خواهیم شد و آب و باران نیز به راحتی تخلیه می شود تا آثار زیان بار نداشته باشد.
حجتی بر آوردهای دولت در خسارت های بخش كشاورزی دو استان را نزدیك 2 هزار میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: طبق مصوبات ابلاغی دولت، یك بخش در ارتباط با تسهیلات بلاعوض مطرح شد كه 50 درصد آن تخصیص و دستورالعمل آن تهیه شد.
به گفته وی، نزدیك به 540 میلیارد تومان تسهیلات برای دو استان گلستان و مازندران در نظر گرفته شده است كه 50 درصد توسط سازمان برنامه بودجه تخصیص داده شده است.
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: همچنین به چهار بانك، دستورالعمل هایی در خصوص تسهیلاتی كه به خسارت دیدگان ناشی از سیل ابلاغ شده است؛ بنابراین ما در این دو استان مسائل و اموراتمان در جریان اجراست.

** بیمه كشاورزی از دو روز آینده به كشاورزان خسارت دیده خارج از شمال غرامت پرداخت می كند
وی اظهار داشت: پرداخت غرامت به كشاورزان آسیب دیده در استان مازندران و گلستان از هفته گذشته شروع شد و در استان های دیگر هم از دو روز آینده شروع می شود.
به گفته حجتی، تا امروز حدود 65 میلیارد تومان غرامت به كشاورزان پرداخت شده است و پیش بینی می كنیم كه حدود 750 میلیارد تومان به فعالان بخش كشاورزی كه واحدهای خود را بیمه كرده و خسارت دیده اند، پرداخت شود.
حجتی افزود: در جریان سیلاب، آسیب جدی به 261 مزرعه پرورش ماهی آبزی پروری گرمابی و 642 واحد مزارع پرورش سردآبی در استان های كوهستانی چهارمحال بختیاری و لرستان خسارت وارد شده است.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، احیای ایستگاه های پمپاژ، حیاتی ترین كاری است كه هر چه زودتر باید عملیات اجرایی آن را شروع كنیم، زیرا با كاهش بارش ها و فروكش آب، كشاورزی به آب نیاز دارد؛ هم اكنون بخش زیادی از ایستگاه های پمپاژ را یا آب برده یا تاسیساتشان خراب شده و تجهیزات از بین رفته است كه باید به آن بپردازیم.

** دولت امروز عصر مصوبات مناطق سیل زده غیرشمال را تصویب می كند
وی ادامه داد: در استان های غیر شمالی برآوردها انجام شده و هماهنگی ها با وزارت كشور و سازمان برنامه و بودجه به عمل آمده است.
وزیر جهادكشاورزی اضافه كرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، امیدواریم بتوانیم امروز عصر در جلسه دولت مصوبه چگونگی تامین خسارت مناطق غیر شمال را تصویب كنیم.
حجتی ادامه داد: به طور مثال وام بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه ای كه برای دام سبك تلف شده در استان های شمالی كشور تعلق می گیرد برای دام در مناطق غیرشمالی نیز اختصاص می یابد اما هزینه نوع زراعت و پرورش ماهی در استان های غیرشمالی متفاوت است، زیرا زراعت استان های غیرشمال آبی است و همچنین هزینه های پرورش ماهی سردآبی به طور قطع با هزینه های پرورش ماهیان گرمابی متفاوت است كه با توافق دستگاه های مختلف امیدواریم بتوانیم مصوبه های خاص را در این خصوص در دولت داشته باشیم.

**گندم 200 هزار هكتار اراضی در خوزستان قابل بازیافت نیست
حجتی گفت: اكنون فصل برداشت گندم در استان خوزستان است كه نزدیك 200 هزار هكتار اراضی گندم از بین رفته و زیر گل و لای است كه قابل بازیافت نیست.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، در این مدت یك سری كارهای امداد و نجات داشتیم كه وظیفه ذاتی ما بوده است؛ به طور مثل اقدامات دامپزشكی برای دفن لاشه های حیوانات از بین رفته برای جلوگیری از بروز بیماری ها و یكسری كارهای زیربنایی و زیرساختی در حال اجرا داریم.
وی اظهارداشت: یكی از كارهایی كه در دستور كار ما است پس از بحث سردهنه ها و ایستگاه های پمپاژ مسائل ماندابی هایی است كه در داخل مزارع است و باید هرچه زودتر از مزارع خارج كنیم با توجه به این كه مردم به ویژه در استان خوزستان محصول كشت پاییزه را از دست داده اند و باید بتوانند كشت بهاره خود را داشته باشند كه در این خصوص هم تمهیدات لازم را پیش بینی كردیم كه هرچه زودتر بتوانیم با فروكش آب با روش هایی بتوانیم آب را از مزارع تخلیه كنیم تا مردم كشت بعدی را داشته باشند.
حجتی اظهار امیدواری كرد كه با توجه به مصوبات دولت در شمال و جنوب كشور بتوانیم بخشی از آلام مردم را با كمك مجلس شورای اسلامی كاهش بدهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز خطاب به حجتی گفت: در خصوص بیمه محصولات كشاورزی باید اهتمام بورزید؛ این مساله یكی از مسائل مهم در كشور ماست كه اگر بخش كشاورزی و كشاورزان بیمه بشوند بسیاری از مشكلات در این حوادث مرتفع خواهد شد.
اقتصام**9186**9189

سرخط اخبار سیاست