۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۱
کد خبر: 83277052
۰ نفر
محكومیت دختر خیابان انقلاب به یك سال حبس

تهران- ایرنا- ویدا موحد معروف به «دختر خیابان انقلاب» از سوی شعبه 1091 مجتمع قضایی ارشاد به اتهام تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق كشف حجاب به یك سال حبس تعزیری محكوم شد.

پیام درفشان وكیل مدافع ویدا موحد روز یكشنبه با اعلام این خبر به خبرنگار قضایی ایرنا گفت كه دادگاه یازدهم اسفند 97 این حكم را صادر كرده و قطعی شده است.
این وكیل دادگستری با بیان اینكه موكلش مشمول عفو رهبری به مناسب مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) و آزادی مشروط قرار گرفته است، در توضیح این پرونده اظهار داشت: بنا بر گزارش پلیس (كلانتری انقلاب) كه در پرونده موجود است، هفتم آبان سال 97، موكل بالای گنبد فیروزه ای میدان انقلاب رفته و تعدادی بادكنك رنگی در دست داشته كه به سبب گردآمدن جمعیت و ایجاد اخلال در عبور و مرور خودروها، بازداشت و به مرجع قضائی برای رسیدگی اعزام می شود.
وی افزود: با توجه به اینكه برای مرتبه دوم این امر توسط ویدا موحد انجام می شد و مرتبه اول منجر به ایجاد مجموعه اقدامات مشابه شده بود، در نتیجه مرجع دادسرا وارد انجام تحقیقات برای بررسی ابعاد امر شد و قرار بازداشت صادر كرد تا تحقیقات انجام شود.
درفشان اضافه كرد: قاضی دادگاه به خاطر اینكه موكل نقش برنامه ریزی نداشته و ابراز كرده صرفا می خواسته ابراز شادمانی شخصی كند و به سبب اینكه فعل شخصی اش متصف به سایر اشخاصی كه خارج از كشور رفتند و سعی كردند از مساله استفاده سیاسی كنند نشود، حتی از هرگونه ابرازنظر در رسانه های خارجی پرهیز كرده است كه مبادا مورد بهره برداری سیاسی و جنجال توسط اشخاص شود.
این وكیل دادگستری گفت: موكلم ابراز كرده قبول دارد با توجه به تبعات منفی مساله برای خودش و فرزند دو ساله اش این شیوه ابراز نظرش صحیح نبوده و متعهد شد كه تكرار نخواهد كرد و در نتیجه قاضی برای اینكه مادر است و طفل خردسال دارد، جهت تسریع در امور آزادی اش حتی شخصا در همان جلسه دادرسی اقدام به صدور و تایپ دادنامه كرد و به خاطر رعایت نكات انسانی به مسئولین دفتر دستور داد پرونده خیلی سریع برای طی روال قانونی به اجرای احكام و زندان ارسال شود تا موارد آزادی مشروط و عفو كه شامل حال پرونده می شود، اجرا شود.
وی با بیان اینكه موكلش علاوه بر آزادی مشروط، مشمول عفو اخیر رهبری به مناسبت عید مبعث می شود، افزود: با وجود پیگیری ها در زندان و اینكه موكل چندین مرتبه درخواست آزادی مشروط و عفو برای قاضی اجرای احكام ارسال كرده اما هیچ درخواستی از زندان شهر ری برای اجرای احكام ارسال نشده است.
این وكیل دادگستری تاكید كرد: متاسفانه با وجود پیگیری های مكرر ملاحظه می شود بنا بر روالی كه باید صورت پذیرد، درخواست زندانی مبنی بر آزادی مشروط و عفو از زندان به قاضی اجرای احكام با وجود گذشت بیش از یك ماه از ابلاغ دادنامه ارسال نشده و نمی شود و این در حالی است كه طبق فصل دوم آئین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی كشور، در خصوص ارسال مراسلات پستی زندانی، این تكلیف قانونی وجود دارد كه توسط زندان باید درخواست زندانی به مقامات قضائی پرونده اش ارسال شود.
درفشان اضافه بیان داشت: اقدامات غیرقانونی زندان منجر به بروز شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر صدور حكم محكومیت 20 سال حبس توسط دادگاه یا محبوس بودن موكل در بازداشت نیروهای امنیتی و نهایتاً تشویش اذهان عمومی شده است.
ویدا موحد نخستین بار اول بهمن سال 96 در خیابان انقلاب اقدام به كشف حجاب كرد كه دستگیر و نهایتاً هفتم بهمن همان سال آزاد شد.
اجتمام*9104*1834