۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
کد خبر 83276997
۰ نفر
بیماری‌های شایع در سیل

تهران – ایرنا – عفونت‌های دستگاه گوارشی، تنفسی، پوستی و چشمی از شایع‌ترین بیماری‌های دیده شده پس از سیل هستند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، اكثر این عفونت‌ها در صورت تشخیص سریع و بهره‌مندی از اقدامات بهداشتی منجر به مرگ نمی‌شوند، ولی در كودكان و سالمندان می‌توانند بسیار جدی باشند. برخی از مهمترین عفونت‌ها و بیماری‌های ناشی از سیل عبارتند از:

-اگزما
اگزما به التهاب پوست گفته می‌شود كه معمولا با قرمزی، پوسته پوسته شدن و ضخیم شدن پوست همراه است. عوامل محیطی مانند وجود رطوبت در بروز و تشدید اگزما موثر است. در حالت عادی تماس پوست با صابون های عطری، مواد تحریك كننده مانند الكل و لباس های پشمی و تنگ نیز باعث افزایش علایم اگزما می شوند، ولی وجود رطوبت نقش مهمتری دارد.
بیماران مبتلا به اگزما به عفونت‌های باكتریایی، قارچی و ویروسی حساس هستند و در برخی موارد اگزما منجر به آلرژی یا آسم می‌شود.

- التهاب ملتحمه
التهاب ملتحمه (conjunctivitis) یا قرمزی چشم به التهاب غشاء نازك روی صلبیه گفته می‌شود كه منجر به عفونت و قرمزی چشم می‌شود. این بیماری می‌تواند ناشی از عوامل عفونی (ویروسی و باكتریایی) باشد. نوع باكتریایی ناشی از باكتری‌های استافیلوكوك و استرپتوكوك است كه می‌تواند از طریق آب آلوده منتقل شود و در شرایط سیل بسیار شایع است.
این عارضه با علائمی مانند خارش و قرمزی چشم، ریزش اشك، تورم پلك و ترشحات چشمی همراه است.

- عفونت گوش
سه نوع اصلی عفونت گوش وجود دارد؛ عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا)، اوتیت مدیا با افیوژن و التهاب گوش خارجی كه بیشتر بر اثر آب‌گرفتگی بوجود می‌آید.
گوش درد، تب، كاهش شنوایی، سردرد و احساس پربودن مجاری گوش، از مهمترین علایم هر سه نوع عفونت محسوب می‌شوند. این علایم در نوزادان و كودكان معمولا با اختلال خواب، كاهش اشتها، گریه‌های مكرر و بی‌حوصلگی كودك همراه است. در صورتی كه پرده گوش آسیب دیده باشد، احتمال خروج خون یا مایع مخاطی از مجرای گوش وجود دارد.

- عفونت‌های پوستی
عفونت پوستی از شایع‌ترین عفونت‌های دیده شده ناشی از سیل است. این عفونت می‌تواند عامل ویروسی، باكتریایی، عفونی و قارچی داشته باشد. عفونت پوستی ناشی از نیش حشرات نیز بسیار شایع است. عفونت های پوستی معمولا با التهاب، خارش و سوزش همراه است كه در این صورت استفاده از پماد آنتی بیوتیك می‌تواند راهگشا باشد. در صورت شدت عفونت و تب مراجعه به پزشك الزامیست.

- ویروس نیل غربی
ویروس نیل غربی (West Nile virus) میكروارگانیسمی است كه باعث شیوع بیماری‌های مرگبار می‌شود. این ویروس معمولا در پرندگان دیده می‌شود، ولی آلودگی آن در انسان و دام نیز دیده شده است. این ویروس از طریق نیش پشه منتقل می‌شود.
گرچه میزبان اصلی این ویروس پرندگان به ویژه كلاغ است، ولی انسان نیز می‌تواند بر اثر تماس با پرنده بیمار یا لاشه آن یك میزبان اتفاقی باشد.
این ویروس از طریق شیر مادر می‌تواند نوزاد را نیز آلوده كند. خون و فرآورده‌های خونی عامل اصلی سرایت این عفونت است. تب، درد، استفراغ، اسهال و بثورات پوستی از جمله مهمترین علائم این عارضه هستند. فلج، ضعف بینایی، تشنج و كما از علائم نادر بیماری هستند.
عفونت زخم‌های باز، ‌بینی و گلو نیز از جمله شایع‌ترین عفونت‌های ناشی از سیل هستند.

- هیپوترمی
هیپوترمی (Hypothermia) یا سرمازدگی ناشی از سیل نیز گاهی به ویژه اگر سیل در زمستان رخ دهد، بسیار شایع است. این عارضه بیشتر در كودكان و سالمندان دیده می‌شود و با علایمی مانند كاهش دمای مركزی بدن، لرز و علائم روانی مانند خشم، كرختی و پرخاشگری یا بی تفاوتی همراه است.

- عفونت دستگاه تنفسی
عفونت مجاری تنفسی تحتانی از جمله پنومونی و برونشیت و عفونت مجاری تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی نیز از بیماری‌های شایع ناشی از سیل است.
عفونت مجاری تنفسی تحتانی به ویژه در كودكان بسیار خطرناك است و می‌تواند منجر به فوت شود.

- بیماری‌های دستگاه گوارش
یكی از مهمترین خطرات ناشی از بلعیدن آب سیل، بیماری‌های مربوط به سیستم گوارشی است. انواع باكتری‌ها، انگل‌ و ویروس می‌تواند وارد بدن شود و در بخش‌های مختلف به ویژه در سراسر سیستم گوارشی جا خوش كند. برخی از این عفونت‌ها خوش‌خیم هستند و فقط ممكن است باعث استفراغ و اسهال شوند. البته در صورت وجود این مورد نیز باید جدی گرفته شود تا آب بدن تحلیل نرود.
- ژیاردیاز (Giardia) یك بیماری مهم انگلی و شایع‌ترین عفونت دستگاه گوارش است. این عفونت معمولا در روده باریك رخ می‌دهد.
اسهال غیر خونی، دل‌پیچه، تهوع و استفراغ از جمله مهمترین علائم این عارضه هستند.
-انگل كدیپتوزپوریدیوم (Cryptosporidium) كه عامل بیماری‌های معده و روده، همراه با اسهال است.
علاوه بر بیماری‌های فوق، انواع اختلالات روحی و عصبی از جمله افسردگی و اضطراب نیز در میان سیل زدگان بسیار شایع است. این اختلالات گرچه به ظاهر جدی گرفته نمی‌شوند، ولی در سلامت جسمی نیز بسیار موثر هستند و می‌توانند سیستم ایمنی را تضعیف كنند.
علمی**9259**1485