دلایل رشد شاخص بورس و پیش بینی آینده بازار

تهران- ایرنا- كارشناسان بازار سرمایه ضمن برشمردن اتفاق های تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه در هفته گذشته، روند پیش روی بازار برای هفته جاری را پیش بینی كردند.

«فرهاد رمضان» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، به دلایل رشد شاخص بورس در هفته گذشته اشاره و بیان كرد: هفته گذشته بازار تحت تاثیر افزایش قیمت دلار قرار گرفت و بخشی از فعالان بازار تصور كردند كه با افزایش قیمت دلار ارزش دارایی شركت هایی كه از دارایی ثابت بیشتری برخورداند صعودی می شود.
به گفته وی، شركت های صادرات محور كه درآمدهایی را از محل افزایش قیمت ارز كسب می كردند با اقبال زیادی همراه شد.
رمضان خاطرنشان كرد: به دلیل رشد بازار موازی كه از قبل ایام نوروز اتفاق افتاده بود بسیاری از فعالان اقتصادی ریسك بالایی را برای بازار طلا و سكه متصور شدند كه این امر باعث شد تا بازار سرمایه - كه به عنوان اهرمی برای كنترل نقدینگی و سرمایه های فعالان بازار محسوب می شود - سرمایه های بیشتری را به سمت خود جذب كند.
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به دلیل تعطیلات ایام نوروز بسیاری از فعالان اقتصادی در بازار غایب بودند اما هفته گذشته كه نخستین هفته فعالیت های اقتصادی بود، زمینه افزایش تقاضا و معاملات در بازار سرمایه را فراهم كرد.

** رشد بازار سرمایه ادامه دار است
وی با بیان اینكه بازار سرمایه تا فصل برگزاری مجامع به صورت تناوبی با روند مثبتی همراه خواهد بود، گفت: شاید بتوان تا یك ماه آینده كه فصل برگزاری مجامع است دوران خوبی را برای بازار سرمایه پیش بینی كرد و به نظر می رسد كه اقبال خوبی را نسبت به دیگر بازارها تجربه كند.
رمضان خاطرنشان كرد: سیاست حمایتی را كه تیم اقتصادی دولت در نظر می گیرد علاوه بر تداوم و استمرار رشد منطقی بازار سرمایه زمینه كاهش هیجانی شدن بازار و نیز ورود سرمایه های در اختیار فعالان بازار به سمت بازار سرمایه را فراهم می كند.

** صنایع پرطرفدار در بازار هفته گذشته
این كارشناس بازار سرمایه به صنایعی كه در بازار هفته گذشته با اقبال بیشتری روبرو بودند تاكید كرد و گفت: صنعت سیمان در بورس در چند سال گذشته به دلیل هزینه های عمرانی دولت با عملكرد چندان مطلوبی همراه نبود و روند ثابتی را در پیش گرفته بود اما این صنعت هفته گذشته با استقبال بسیار زیادی مواجه شد.
وی افزود: صنایع دامپروری و كشاورزی از دیگر صنایعی بودند كه به دلیل افزایش تقاضا سهامداران زیادی را به سمت خود جذب و زمینه افزایش قیمت این صنعت را فرهم كرد.
رمضان با بیان اینكه صنایع ساختمانی از دیگر صنایع پرطرفدار بازار سرمایه در هفته گذشته بود، گفت: سهام این صنعت در شش ماه دوم سال گذشته رشد بسیار كم و منطقی را تجربه كرد اما هفته گذشته درخشش خوبی را از خود نشان داد.
به گفته این كارشناس بازار سرمایه، بیشترین حجم معاملات هفته گذشته مربوط به به سه روز آخر هفته است، صنایع دیگری هم در كنار این سه صنعت رشد داشتند اما چشمگیر ترین صنایع مربوط به این سه صنعت بود.
وی پیش بینی خود از وضعیت بازار در هفته جاری را اینگونه بیان كرد: روند رشد شاخص در بازار با آهنگ و نوسان ضعیفی همراه است اما به طور حتم تا زمان برگزاری مجامع كه از 15 خرداد تا 15 تیر ماه است شاهد روندی مثبت و رو به رشد را در بازار سرمایه خواهیم بود.

** تاثیر سیل بر رشد بازار سرمایه
در ادامه «علیرضا كاهدی»، كارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا رشد شاخص كل در بازار را متاثر از نرخ ارز و نیز حادثه سیل دانست و گفت: سیل بر روی تقاضای برخی از كالاها و نیز عرضه آنها تاثیرگذار بود كه این امر در كنار افزایش قیمت ارز زمینه رشد شاخص در بازار سرمایه را فراهم كرد.
وی ادامه داد: تقاضا در برخی از صنایع مانند فولاد، سیمان، مصالح ساختمانی و همچنین طرح های عمرانی به دلیل وقوع سیل افزایش پیدا كرد كه باعث خروج از ركود برخی از صنایع مانند سیمان شد.
وی خاطرنشان كرد: یك سری از كالاها مانند موادغذایی، قند و شكر اكنون با دو تحلیل متناقض در بازار همراه هستند؛ در این زمینه اعلام شد به دلیل بارش ها با محصولات بسیار خوبی همراه خواهیم شد و تحلیل دیگر بدین صورت است كه بارش ها منجر به نابودی برخی از مزارع شده است و قیمت ها به ناچار افزایش پیدا می كند.
كاهدی افزود: این موضوع چنین تحلیل را به وجود می آورد كه با افزایش تقاضا قیمت سهام صعودی می شود و سودآوری سهام هم به مراتب افزایش می یابد.

** رشد سهام شركت های صادرات محور
این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه افزایش قیمت ارز زمینه رشد شركت های صادرات محور را فراهم كرده است، گفت: قیمت ارز چنین تصوری را به وجود آورد كه با رشد قیمت ارز ارزش سهام شركت های صادرات محور روند صعودی را در پیش می گیرند كه همین امر به مراتب منجر به رشد و نیز تاثیرگذاری آنها بر قیمت سهام و رشد شاخص بورس شد.
وی قیمت دلار را افزایشی پیش بینی كرد و افزود: سیل چند روز اخیرحدود 30 میلیارد تومان هزینه را روی دست دولت گذاشت كه به تبع بر افزایش قیمت دلار تاثیرگذار خواهد بود.

** رشد بازار سرمایه پیش بینی شده بود
همچنین «مهدی جهانی» كارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعتقاد بر اینكه بازار سرمایه در هفته ای كه گذشت بازار خوبی را تجربه كرد، گفت: رشد بازار سرمایه برای سال جدید دور از انتظار نبود و پیش بینی شده بود.
وی ادامه داد: صحبتی از بازار گوشت با این عنوان كه ارز 4200 تومانی به نفع مصرف كننده نبوده مطرح شد كه این امر زمینه رشد 40 درصدی صنایعی را كه با این ارز همراه بودند را در بازار فراهم كرد.
جهانی با اشاره به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد گفت: تفاوت بین دلارآزاد و نیمایی باعث شد تا نمادهای صنایعی مانند پالایشگاه ها كه قیمت گذاری آن براساس نرخ دلار نیمایی انجام می شود، روند رو به رشدی را تجربه كنند.
این كارشناس بازار سرمایه تغییر قیمت گذاری فولاد را از دیگرعوامل تاثیرگذار بر رشد شاخص بورس مطرح كرد و افزود: قیمت گذاری فولاد در بورس فلزات با افزایش حدود 30 درصدی همراه شد كه به طور مستقیم بر صنایع فلزی و فولاد مانند فولاد مباركه اصفهان و نیز فولاد خوزستان تاثیرگذار بود.
وی معتقد است كه قیمت نفت به چند دلیل مانند كمبود عرضه با افزایش همراه شد كه بی تاثیر بر رشد شاخص كل در بازار سرمایه نبود.

** رشد شاخص بورس واقعی است
جهانی با بیان اینكه تمام این عوامل در كنار یكدیگر باعث رشد شاخص در بازار سرمایه شد، افزود: اكنون رشد شاخص بورس واقعی است به همین دلیل به نظر می رسد كه رشد بازار سرمایه ادامه دار باشد.
این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه بورس نسبت به بازار طلا و مسكن از جذابیت بیشتری برای سهامداران برخوردار است، گفت: بازار سرمایه به دلیل ایجاد حاشیه امنیت برای سرمایه گذاران باعث سرازیر شدن سرمایه های در اختیار مردم به سمت بورس شده است.
اقتصام**9206**2022**9189