نامزد ریاست جمهوری آمریكا بر بازگشت به برجام تاكید كرد

تهران - ایرنا - «امی كلوبوچار» سناتور دمكرات آمریكایی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بازگشت واشنگتن به برجام را حیاتی دانست.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا، كلوبوچار سناتور دمكرات آمریكایی از ایالت مینه سوتا در «كنفرانس امور جهانی» كه به صورت سالانه در دانشگاه كلرادو بولدر برگزار می شود، درباره برجام اظهار نظر كرد.
كلوبوچار كه یكی از نامزدهای حزب دمكرات برای انتخابات ریاست جمهری سال 2020 آمریكاست، گفت: بازگشت به توافق هسته ای با ایران برای ایالات متحده امری حیاتی است.
وی درباره خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از برجام گفت: بی تردید خروج از توافق هایی كه امضا كرده ایم قدرت نمایی نیست.
یكی از شركت كنندگان در این كنفرانس گفت كه اظهار نظر كلوبوچار درباره برجام یكی از جملات او بود كه بیشتر تشویق حاضران را به دنبال داشت.
كلوبوچار با این اظهارات به جمع برنی سندرز، الیزابت وارن و كاملا هریس سناتورهای دمكرات و جولیان كاسترو چهار نامزد دیگر ریاست جمهوری آمریكا پیوست كه وعده بازگشت به برجام در صورت پیروزی داده اند.
ترامپ در اردیبهشت ماه سال گذشته خروج كشورش از برجام را اعلام كرد و تحریم های رفع شده از سوی این توافق را در دو مرحله (15 مردادماه و 14 آبان ماه) علیه ملت ایران بازگرداند.
بسیاری از اعضای كنگره و مقام های كنونی و پیشین آمریكا ضمن انتقاد از این اقدام ترامپ خواستار بازگشت به برجام شده و به نامزدهای ریاست جمهوری سال 2020 توصیه كرده اند كه در صورت پیروزی چنین اقدامی كنند.
اسفندماه سال گذشته در بیانیه ای كه از سوی «كالج آمریكایی امنیت ملی» تهیه شد، بیش از 50 مقام نظامی و دیپلمات پیشین آمریكا كه این نامه را امضا كردند، خواستار بازگشت به برجام شدند.
شبد**9461**1379