۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲:۱۰
کد خبر: 83276848
۰ نفر
حمایت رسمی عربستان از شورای نظامی سودان

تهران- ایرنا- عربستان سعودی به طور رسمی از شورای انتقالی نظامی در سودان حمایت كرد.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا به نقل از شبكه خبری روسیا الیوم، عربستان بر حمایت خود از اقدام های شورای انتقالی نظامی در سودان تاكید و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان دستور ارایه آنچه را كه بسته كمك های انسان دوستانه به سودان خوانده شده است، صادر كرد.
كمك های عربستان به سودان شامل فرآورده های نفتی، گندم و داروست.
پنجشنبه گذشته (22 فروردین ماه) با بالا گرفتن اعتراضات مردمی در سودان و به منظور كنترل اوضاع، ژنرال «عوض بن عوف» وزیر دفاع و یكی از نزدیك ترین چهره ها به كانون قدرت، بیانیه بركناری عمر البشیر رئیس جمهوری و نیز برقراری سه ماه حالت فوق العاده و یك ماه محدودیت رفت و آمد را قرائت كرد.
ژنرال بن عوف اعلام كرد كه یك شورای انتقالی نظامی به مدت دو سال اداره سودان را برعهده خواهد گرفت و از آن پس حكومتی مردمی بر سر كار خواهد آمد.
در ادامه این تحولات و با توجه به تداوم اعتراض های عمومی به حكومت ژنرال ها، بن عوف وزیر دفاع البشیر از راس شورای انتقالی نظامی كنار رفت و جای خود را به «عبدالفتاح البرهان» رئیس ستاد مشترك ارتش داد.
برخی رسانه ها طی یكی دو روز اخیر از بازی پنهان دولت هایی چون امارات و سعودی برای تداوم حاكمیت نخبگان دولت البشیر سخن گفته و دستگیری وی را توافقی پشت پرده میان وی و نظامیان می دانند. آنچه باعث تقویت این انگاره می شود اعلام تحویل نشدن رئیس جمهوری پیشین به دادگاه های بین المللی برای رسیدگی به اتهامات وی در ماجرای «كشتار دارفور» است.
شبد**1480**1010