استاندار خوزستان: رها سازی آب سدها در زمستان 97 منطقی نبود

اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان در دفاع از مدیریت منابع آب در پشت سدهای خوزستان در پاییز و زمستان 97، گفت: نمی توانستیم با رهاسازی زودهنگام آب سدهای استان در فصول زمستان و پاییز 97 مردم را بی خانمان كنیم.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز شنبه در گفت و گوی زنده با شبكه های مجازی آخرین وضعیت سیلاب را برای مردم تشریح كرد و بیان داشت: مسئولیت میزان خروجی آب از سدها با وزارت نیرو است و هرجا كه موارد امنیتی و اجتماعی به وجود بیاید این شورای تامین است كه در این زمینه مداخله می كند.
وی پیش بینی قطعی هواشناسی درباره بارندگی ها را پنج روزه عنوان كرد و گفت: به همین دلیل كه پیش بینی مشخصی برای دراز مدت وجود ندارد نمی توانستیم در ایام پاییز و زمستان به كاهش بیش از اندازه ذخایر سدهای استان اقدام كنیم.
نماینده عالی دولت در استان تصریح كرد: به عنوان مثال رودخانه كرخه ظرفیت عبور 600 متر مكعب بر ثانیه را داشت و در حال حاضر با افزایش خروجی از سد به تدریج روستاهای در مجاور این رودخانه به زیر آب رفتند.
استاندار خوزستان افزود: این درحالی است كه سطح آب كارون در آذر ماه بالا بود و خروجی از سدها نیز انجام می شد بنابر این خروجی زودهنگام پیش از این باعث بروز سیلاب می شد.
شریعتی تصریح كرد: به همین منظور ما از تحمیل سیلاب پیش از موعد به مردم و بی خانمان كردن آنها جلوگیری كردیم اما بعد از اینكه با افزایش ظرفیت مخازن مواجه شدیم طی چهار هفته اخیر خروجی سدها به تدریج افزایش یافت.
وی به مقایسه خسارت سیل در دیگر استانها از جمله گلستان پرداخت و گفت: در این استانها حجم آورد 320 متر مكعب بر ثانیه بود ولی در خوزستان چند برابر این حجم آورد داشته ایم.
استاندار خوزستان بیان داشت: با توجه به حجم آورد آب در دیگر استان ها، اما رهاسازی آب در كرخه سه هزار و 300، دز 2هزار و 500، كارون یكهزار و 500 و مارون 600 مترمكعب بر ثانیه رخ داد.
نماینده عالی دولت در استان تاكید كرد: اولویت ما ابتدا حفظ جان مردم و سپس حفظ شهرها بود كه در این بین متاسفانه برخی روستاهای در حریم رودخانه ها دچار سیلاب شدند.
شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان و در مجاورت رودخانه كرخه واقع است و سوسنگرد مركز آن، 85 كیلومتری با اهواز فاصله دارد. در سیلاب اخیر دستور تخلیه چهار شهر این شهرستان كه در معرض خطر سیلاب هستند صادر شد.
12 روستای این شهرستان نیز با جمعیت هفت هزار و 314 نفر در معرض خطر ورود سیلاب هستند.
تا كنون 10 روستای این شهرستان با 2 هزار و 450 نفر جمعیت تخلیه شده و اهالی آن به اردوگاه های اضطراری منتقل شده اند.

*ممانعتی برای بازكردن آب در مخزن شماره پنج نداشتیم
شریعتی در ادامه با اشاره به اینكه از سوی وزارت نفت هیچ ممانعتی برای ورود آب به مخزن نفتی شماره پنج در هورالعظیم انجام نشد گفت: با توجه به دبی آب مخازن یك تا پنج به میزان مختلفی آبگیری شده اند و علاوه بر این نیز بخش عراقی هورالعظیم بیشتر از بخش ایرانی آبگیری شده است.
وی دلیل اینكه چرا بخش عراقی این تالاب بیشتر از بخش ایرانی آبگیری شده است، گفت: این موضوع به دلیل این است كه شیب تالاب به سمت عراق است و این كشور دو سوم این تالاب را در اختیار دارد.
نماینده عالی دولت در استان همچنین به وجود 2 دریاچه عمیق در بخش عراقی تالاب هورالعظیم اشاره كرد و گفت: دلیل اینكه آب به تدریج وارد مخازن نفتی ایران در هورالعظیم شده وجود شیب این تالاب به سمت عراق است.
استاندار خوزستان یادآور شد: برای اینكه بتوانیم دبی آب در هورالعظیم را افزایش دهیم ، دایك مرزی در چندین نقطه شكافته شد و آب با دبی بیشتری در بخش عراقی جریان پیدا كرد.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا برای انتقال آب به سمت بخش عراقی هور محدودیتی وجود داشته است گفت: برای این اقدام نیز ممانعتی نداشتیم.
این مقام ارشد اجرایی در خوزستان تصریح كرد: در حال حاضر عمق آب در بستر مخزن نفتی شماره پنج نسبت به دیگر مخازن كمتر است.
وی گفت: برای عمق بخشی بیشتر در محدوده این مخزن كانال سلمان در حال لایروبی است كه طی سه یا چهار روز آینده این مخزن نیز با آبگیری بیشتری مواجه خواهد شد.
به گفته شریعتی در حال حاضر دبی كانال سلمان 30 متر مكعب است كه بعد از لایروبی این میزان به 80 تا 100 متر مكعب افزایش پیدا می كند و علاوه بر سرعت بیشتر در آبگیری مخزن شماره پنج، كانون ریزگردها در مجاورت تالاب هورالعظیم نیز آبگیری می شود.
بر اساس این گزارش، 2 روز پیش جمعی از اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز در نامه ای خطاب به رییس جمهوری خواستار آبگیری دایم تالاب هورالعظیم برای كنترل سیلاب در خوزستان شدند.
همچنین كارگروه آب و محیط زیست شبكه ملی جامعه و دانشگاه بعد از بازدید میدانی از تالاب هورالعظیم طی بیانیه ای اعلام كرد: نفت در آبگیری مخازن 3 و 4 و 5 تالاب هورالعظیم با وجود تاخیر در اقدامات لازم هم اكنون ممانعتی ایجاد نمی كند، اما هنوز آب به مخزن شماره 5 هور وارد نشده است.
در روزهای اخیر فعالان محیط زیست با انتشار ویدیوهایی از تالاب هورالعظیم، اعلام كرده بودند كه بخش هایی از این تالاب به دلیل استقرار تاسیسات نفتی هنوز آبگیری نشده و وزارت نفت مانع آبگیری این بخش ها شده است.

*ماجرای نامه سازمان آب و برق
استاندار خوزستان همچنین با اشاره به اینكه سازمان آب و برق در ابتدای بحران سیلاب طی نامه ای خواستار تخلیه شهرهای رفیع و سوسنگرد شد، گفت: با توجه به اینكه بعد از حفظ جان مردم برای مدیریت ارشد استان حفظ شهرها از اولویت بالایی برخوردار است از متخصصان و مشاوران در این حوزه خواستیم كه بررسی های جدی در خصوص تقاضای سازمان آب و برق انجام دهند.
وی افزود: در ادامه به این نتیجه رسیدیم كه ضمن هشدار به شهروندان از اعلام تخلیه شهرهای رفیع، بستان و سوسنگرد جلوگیری شود به این خاطر كه با فعال كردن فیوز پلاك های رودخانه كرخه می توانستیم این شهرها را حفظ كنیم.
شریعتی یادآور شد: این تصمیم درحالی صورت گرفت كه سازمان آب و برق در نهایت برای اینكه مسئولیتی متوجه او نباشد نامه تخلیه شهرها را در فضای مجازی منتشر كرد اما همچنان با همكاری مردم و دستگاه های اجرایی از به زیر آب رفتن شهرهای اعلام شده جلوگیری كردیم.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اظهار داشت: برای اینكه شهرها را حفظ كنیم برخی روستاها و زمین های كشاورزی در حریم رودخانه به زیر آب رفتن كه گلایه كشاورزان را درپی داشت و حق هم با آنها است اما ما مجبور بودیم كه این تصمیم را بگیریم.
استاندار خوزستان یادآور شد: بر اساس سوابق موجود پیش از این شهر سوسنگرد با سیلاب های با دبی كمتر به زیر آب رفت اما در سیلاب اخیر با حضور مردم توانستیم مقاومت كنیم.
در جریان سیلاب اخیر در خوزستان دستور تخلیه 250 روستا در استان داده شده است و بالغ بر 67 اردوگاه اسكان راه اندازی شده كه 117 هزار و 638 نفر سیل زده در این مراكز اسكان داده شدند.
9931/6064