نمي توانستيم با رهاسازي زودهنگام سدها مردم را بي خانمان كنيم

اهواز- ايرنا- استاندار خوزستان در دفاع از مديريت منابع آب در پشت سدهاي خوزستان در پاييز و زمستان 97، گفت: نمي توانستيم با رهاسازي زودهنگام آب سدهاي استان مردم را بي خانمان كنيم.

به گزارش ايرنا غلامرضا شريعتي روز شنبه در گفت و گوي زنده با شبكه هاي مجازي آخرين وضعيت سيلاب را براي مردم تشريح كرد و در اين خصوص بيان داشت: مسئوليت ميزان خروجي آب از سدها با وزارت نيرو است و هرجا كه موارد امنيتي و اجتماعي به وجود بيايد اين شوراي تامين است كه در اين زمينه مداخله مي كند.
وي پيش بيني قطعي هواشناسي درباره بارندگي ها را پنج روزه عنوان كرد و گفت: به همين دليل كه پيش بيني مشخصي براي دراز مدت وجود ندارد نمي توانستيم در ايام پاييز و زمستان به كاهش بيش از اندازه ذخاير سدهاي استان اقدام كنيم.
نماينده عالي دولت در استان تصريح كرد: به عنوان مثال رودخانه كرخه ظرفيت عبور 600 متر مكعب بر ثانيه را داشت و در حال حاضر با افزايش خروجي از سد به تدريج روستاهاي در مجاور اين رودخانه به زير آب رفتند.
استاندار خوزستان افزود: اين درحالي است كه سطح آب كارون در آذر ماه بالا بود و خروجي از سدها نيز انجام مي شد بنابر اين خروجي زودهنگام پيش از اين باعث بروز سيلاب مي شد.
شريعتي تصريح كرد: به همين منظور ما از تحميل سيلاب پيش از موعد به مردم و بي خانمان كردن آنها جلوگيري كرديم اما بعد از اينكه با افزايش ظرفيت مخازن مواجه شديم طي چهار هفته اخير خروجي سدها به تدريج افزايش يافت.
وي به مقايسه خسارت سيل در ديگر استانها از جمله گلستان پرداخت و گفت: در اين استانها حجم آورد 320 متر مكعب بر ثانيه بود ولي در خوزستان چند برابر اين حجم آورد داشته ايم.
استاندار خوزستان بيان داشت: با توجه به حجم آورد آب در ديگر استان ها، اما رهاسازي آب در كرخه سه هزار و 300، دز 2هزار و 500، كارون يكهزار و 500 و مارون 600 مترمكعب بر ثانيه رخ داد.
نماينده عالي دولت در استان تاكيد كرد: اولويت ما ابتدا حفظ جان مردم و سپس حفظ شهرها بود كه در اين بين متاسفانه برخي روستاهاي در حريم رودخانه ها دچار سيلاب شدند.
شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان و در مجاورت رودخانه كرخه واقع است و سوسنگرد مركز آن، 85 كيلومتري با اهواز فاصله دارد. در سيلاب اخير دستور تخليه چهار شهر اين شهرستان كه در معرض خطر سيلاب هستند صادر شد.
12 روستاي اين شهرستان نيز با جمعيت هفت هزار و 314 نفر در معرض خطر ورود سيلاب هستند.
تا كنون 10 روستاي اين شهرستان با 2 هزار و 450 نفر جمعيت تخليه شده و اهالي آن به اردوگاه هاي اضطراري منتقل شده اند.

*ممانعتي براي بازكردن آب در مخزن شماره پنج نداشتيم
شريعتي در ادامه با اشاره به اينكه از سوي وزارت نفت هيچ ممانعتي براي ورود آب به مخزن نفتي شماره پنج در هورالعظيم انجام نشد گفت: با توجه به دبي آب مخازن يك تا پنج به ميزان مختلفي آبگيري شده اند و علاوه بر اين نيز بخش عراقي هورالعظيم بيشتر از بخش ايراني آبگيري شده است.
وي دليل اينكه چرا بخش عراقي اين تالاب بيشتر از بخش ايراني آبگيري شده است، گفت: اين موضوع به دليل اين است كه شيب تالاب به سمت عراق است و اين كشور دو سوم اين تالاب را در اختيار دارد.
نماينده عالي دولت در استان همچنين به وجود 2 درياچه عميق در بخش عراقي تالاب هورالعظيم اشاره كرد و گفت: دليل اينكه آب به تدريج وارد مخازن نفتي ايران در هورالعظيم شده وجود شيب اين تالاب به سمت عراق است.
استاندار خوزستان يادآور شد: براي اينكه بتوانيم دبي آب در هورالعظيم را افزايش دهيم ، دايك مرزي در چندين نقطه شكافته شد و آب با دبي بيشتري در بخش عراقي جريان پيدا كرد.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا براي انتقال آب به سمت بخش عراقي هور محدوديتي وجود داشته است گفت: براي اين اقدام نيز ممانعتي نداشتيم.
اين مقام ارشد اجرايي در خوزستان تصريح كرد: در حال حاضر عمق آب در بستر مخزن نفتي شماره پنج نسبت به ديگر مخازن كمتر است.
وي گفت: براي عمق بخشي بيشتر در محدوده اين مخزن كانال سلمان در حال لايروبي است كه طي سه يا چهار روز آينده اين مخزن نيز با آبگيري بيشتري مواجه خواهد شد.
به گفته شريعتي در حال حاضر دبي كانال سلمان 30 متر مكعب است كه بعد از لايروبي اين ميزان به 80 تا 100 متر مكعب افزايش پيدا مي كند و علاوه بر سرعت بيشتر در آبگيري مخزن شماره پنج، كانون ريزگردها در مجاورت تالاب هورالعظيم نيز آبگيري مي شود.
بر اساس اين گزارش، 2 روز پيش جمعي از اساتيد دانشگاه شهيد چمران اهواز در نامه اي خطاب به رييس جمهوري خواستار آبگيري دايم تالاب هورالعظيم براي كنترل سيلاب در خوزستان شدند.
همچنين كارگروه آب و محيط زيست شبكه ملي جامعه و دانشگاه بعد از بازديد ميداني از تالاب هورالعظيم طي بيانيه اي اعلام كرد: نفت در آبگيري مخازن 3 و 4 و 5 تالاب هورالعظيم با وجود تاخير در اقدامات لازم هم اكنون ممانعتي ايجاد نمي كند، اما هنوز آب به مخزن شماره 5 هور وارد نشده است.
در روزهاي اخير فعالان محيط زيست با انتشار ويديوهايي از تالاب هورالعظيم، اعلام كرده بودند كه بخش هايي از اين تالاب به دليل استقرار تاسيسات نفتي هنوز آبگيري نشده و وزارت نفت مانع آبگيري اين بخش ها شده است.

*ماجراي نامه سازمان آب و برق
استاندار خوزستان همچنين با اشاره به اينكه سازمان آب و برق در ابتداي بحران سيلاب طي نامه اي خواستار تخليه شهرهاي رفيع و سوسنگرد شد، گفت: با توجه به اينكه بعد از حفظ جان مردم براي مديريت ارشد استان حفظ شهرها از اولويت بالايي برخوردار است از متخصصان و مشاوران در اين حوزه خواستيم كه بررسي هاي جدي در خصوص تقاضاي سازمان آب و برق انجام دهند.
وي افزود: در ادامه به اين نتيجه رسيديم كه ضمن هشدار به شهروندان از اعلام تخليه شهرهاي رفيع، بستان و سوسنگرد جلوگيري شود به اين خاطر كه با فعال كردن فيوز پلاك هاي رودخانه كرخه مي توانستيم اين شهرها را حفظ كنيم.
شريعتي يادآور شد: اين تصميم درحالي صورت گرفت كه سازمان آب و برق در نهايت براي اينكه مسئوليتي متوجه او نباشد نامه تخليه شهرها را در فضاي مجازي منتشر كرد اما همچنان با همكاري مردم و دستگاه هاي اجرايي از به زير آب رفتن شهرهاي اعلام شده جلوگيري كرديم.
رئيس شوراي هماهنگي مديريت بحران استان اظهار داشت: براي اينكه شهرها را حفظ كنيم برخي روستاها و زمين هاي كشاورزي در حريم رودخانه به زير آب رفتن كه گلايه كشاورزان را درپي داشت و حق هم با آنها است اما ما مجبور بوديم كه اين تصميم را بگيريم.
استاندار خوزستان يادآور شد: بر اساس سوابق موجود پيش از اين شهر سوسنگرد با سيلاب هاي با دبي كمتر به زير آب رفت اما در سيلاب اخير با حضور مردم توانستيم مقاومت كنيم.
در جريان سيلاب اخير در خوزستان دستور تخليه 250 روستا در استان داده شده است و بالغ بر 67 اردوگاه اسكان راه اندازي شده كه 117 هزار و 638 نفر سيل زده در اين مراكز اسكان داده شدند.
9931/6064