پنج فروند شناور جدید برای نجات و رفع آلودگی آب در راه است

تهران- ایرنا- مدیركل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی اعلام كرد: امسال یك فروند شناور رفع آلودگی آب دریا (او.آر.وی)، 2 فروند شناور تجسس و نجات (اس.اِی.آر) و 2 فروند باقیمانده بارج (شناور) جمع آوری آلودگی نفتی بنادر جنوبی را به بخش های مربوط تحویل می دهیم.

به گزارش شنبه تارنمای سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد منتصر كوهساری ادامه داد: تحویل سه دستگاه رادار و اسكنر مربوط به سامانه كنترل ترافیك دریایی بنادر (وی.تی.اس)، 12 دستگاه ترانستینر (جرثقیل های جابجایی و بارگیري كانتینرها دركامیون‌ها) و 2 دستگاه از سه دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی 60 تنی بنادر شمالی از دیگر برنامه های مهم اداره كل تامین و مهندسی تجهیزات در سال 1398 است.
وی «خارج سازی یك فروند مغروقه قدیمی آب های استان گلستان»، «خارج سازی 2 فروند مغروقه خانیان (W2) و سارا»، «تحویل 12 فروند قایق ریب بنادر كشور»، «تحویل 12 فروند شناور گارد بنادر» و «جا‌بجایی چهار دستگاه مكنده و یك دستگاه جرثقیل موبایل محوطه ای 140 تن» را از دیگر اقدامات این اداره كل در سال 98 اعلام كرد.

** آغاز مذاكرات برای تجهیز بندر چابهار به چهار دستگاه جرثقیل دروازه‌ای
كوهساری درباره تامین تجهیزات پروژه چابهار از محل سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هند توسط شركت آی.پی.جی.ال گفت: در مورد چهار دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری كرین)، مذاكرات با شركت سازنده به منظور اصلاح قرارداد آغاز شده است تا بتوان در انتقال این تجهیزات پس از ساخت تسریع كرد.
وی در مورد قرارداد 14 دستگاه ترانستینر بندر نیز گفت: قرارداد امضا شده است و پس از مشخص شدن فرایند انتقال توسط سازنده عملیات ساخت آن آغاز می شود.
كوهساری درباره قرارداد چهار دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی 100 تنی گفت: پس از بازگشایی پاكت قیمت، كمیته نظارت و كنترل نتایج ارزیابی مناقصه را تایید كرده و مجوز ابلاغ برنده اخذ شده است.
مدیركل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی درباره مهمترین اقدام های این اداره كل در سال 1397 از «تحویل 12دستگاه جرثقیل كانتینری فاز دوم طرح و توسعه بندر شهید رجایی به ارزش 104 میلیون یورو» و «تحویل سه دستگاه از 15 دانشگاه ترانستینر در فاز دوم طرح و توسعه بندر شهید رجایی» خبر داد.
به گفته وی، «خارج سازی سه فروند باقیمانده از 7 فروند مغروقه كانال خور موسی به ارزش كلی 1300 میلیارد ریال»، «تحویل 2 فروند از چهار فروند بارج جمع آوری آلودگی نفتی بنادر جنوبی به ارزش 77 میلیارد ریال» و «جا‌بجایی هشت دستگاه جرثقیل كانتینری فاز دوم طرح و توسعه بندر شهید رجایی به ارزش 1,7 میلیون دلار» از دیگر برنامه های انجام شده در سال 97 بود.
به گزارش ایرنا، هند به طور رسمی بیست و چهارم دسامبر سال 2018 میلادی (سوم دی ماه 1397 خورشیدی) كنترل بخشی از بندر شهید بهشتی چابهار ایران را به دست گرفت.
هند از طریق پروژه بندر چابهار در تلاش برای ایجاد یك راه حمل و نقل برای تسهیل دسترسی به افغانستان و كشورهای آسیای میانه است.
از سوی دیگر، این بندر می‌تواند در تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی ایران با كشورهای شرق آسیا و تقویت درآمد تولید ناخالص داخلی منطقه ای و شاخص های توسعه در منطقه شرق كشور نقش مهمی را ایفا كند.

اقتصام*3061*1961*