۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
کد خبر 83276544
۰ نفر
شب زنده داری موزه ها

تهران - ایرنا - مدیر اداره كل موزه‌ها از افزایش ساعات كار موزه ها در تابستان تا پاسی از شب خبر داد و ابراز امیدواری كرد با باز بودن اماكن تاریخی و فرهنگی همچون موزه ها شرایط زندگی شبانه در تهران رونق گیرد.

محدود بودن ساعات تفریح در طول روز، موجب بروز مشكلاتی برای ساكنان شهرها می شود كه از آن جمله می توان به افزایش حجم ترافیك و شلوغ شدن اماكن عمومی همچون مراكز تفریحی و فروشگاه ها نام برد.
در سال های اخیر گرایش به فعالیت در ساعات از شب در شمار زیادی از شهرهای بزرگ جهان افزایش یافته و بسیاری از واحدهای تجاری، صنعتی و تفریحی به صورت شبانه روزی فعالیت می كنند.
در شهرهای امروز بخش اصلی خدمات اوقات فراغت و فعالیت های اجتماعی، فرهنگی بر اساس نظم زمانی ترسیم شده بر پایه ساعت كاری انجام می گیرد زیرا بیشتر مردم حقوق بگیرند و بنابراین ناچار به تبعیت از زمان های حاشیه ای كار مثل غروب ها یا آخر هفته و تعطیلات رسمی هستند.
این زمانبندی رفتاری، اختلال های كاركردی اجتماعی زیادی در زمینه هایی چون ترافیك، شلوغی در مراكز تفریحی و خرید و به طور كلی در زندگی روزمره ایجاد می كند. در این شرایط بسیاری از مردم هروز احساس كمبود وقت می كنند.
محمد رضا كارگر روز شنبه در گفت و گو با خرنگار فرهنگی ایرنا از شروع برنامه ریزی ها برای افزایش ساعات كاری موزه ها خبر داد و گفت: در بخش نخست و آزمایشی قرار است 2 موزه نیاوران و سعدآباد تا ساعت 22پذیرای بازدیدكنندگان باشد.
وی از احتمال افزایش قیمت بلیت ورودی موزه‌ها در آینده‌ای نزدیك خبر داد و گفت: در حال حاضر این افزایش قیمت در هیات دولت در دست بررسی است.
كارگر همچنین درباره‌ ساعت كار موزه‌ها در نیمه نخست سال ۹۸ نیز می‌گوید: موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی مانند هر سال از ساعت ۹ تا ۱۸ فعال هستند.
فراهنگ ** 3377 ** 1355