طرح هاي برتر مسابقه معماري قوام الدين در شيراز اجرايي مي شود

شيراز-ايرنا- مديركل دفتر فني استانداري فارس و دبير پنجمين دوره مسابقه معماري قوام الدين شيرازي گفت: 80 گروه معماري از سراسر كشور با همين تعداد اثر در اين رقابت شركت كردند كه با نظر داوران، هشت اثر به عنوان برتر انتخاب شده كه ارديبهشت 98 اين طرح ها در شيراز اجرايي مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا اميرحسين جمشيدي، شنبه در نشست هم انديشي كارگاه مسابقه طراحي و ساخت (معماري) قوام الدين شيرازي، افزود: پس از داوري آثار ياد شده، 30 طرح براي مرحله دوم برگزيده شد كه در نهايت با نظر داوران هشت طرح به مرحله نهايي و اجرا راه يافت.
مديركل دفتر فني استانداري فارس و دبير مسابقه معماري قوام‌الدين شيرازي اظهار داشت: اجرا و ساخت هشت اثر برتر اين مسابقه از پنجم ارديبهشت 98 در گذر قوام الدين شيراز كليد خواهد خورد.
جمشيدي، با بيان اينكه هشت اثر برتر شامل طراحي تجهيزات تفريحي و بازي كودكان است، گفت: پس از اجرا و ساخت اين طرح‌ها ،چهار طرح در مناطق كمتر برخوردار شيراز و چهار اثر ديگر در استان كرمانشاه نصب و راه اندازي خواهد شد.
وي ادامه داد: با توجه به وقوع زلزله 7.3 ريشتري كه بيست و يكم آبان سال 96 در استان كرمانشاه رخ داد، عنوان پنجمين دوره مسابقه معماري قوام الدين شيرازي 'بازي كردن بعد از 7.3' انتخاب شده و محور اين دوره از رقابت ها، طراحي فضاي بازي و سرگرمي بعد از وقوع حوادثي مخرب نظير زلزله است.
مديركل دفتر فني استانداري فارس و دبير اين جشنواره ادامه داد: قبل و همزمان با مرحله اجرايي اين دوره از مسابقه قوام الدين، كارگاه‌هاي آموزشي نيز در گذر قوام الدين شيرازي و مقابل باغ عفيف آباد پيش بيني شده است.
جمشيدي اضافه كرد: اين مسابقه از پنج سال قبل با برنامه ريزي سازمان نظام مهندسي فارس در كلانشهر شيراز آغاز به كار كرد و با حمايت‌ شهرداري، شوراي اسلامي شهر شيراز و استانداري فارس تا كنون ادامه يافته است.
وي، تاثيرگذاري جامعه معماري در شهر و برگزاري رويدادهاي شهري براي تاثير در پويايي و نشاط اجتماعي را 2 هدف از برگزاري اين رويداد برشمرد و گفت: از ابتداي برگزاري اين رويداد، گذر مقابل باغ عفيف آباد شيراز براي اجراي اين طرح در نظر گرفته شد كه با همكاري چهارمين دوره شوراي اسلامي اين شهر، اين گذر به نام قوام الدين شيرازي نامگذاري شد.
او بيان كرد: سه دوره از اين مسابقه به صورت تخصصي و به شكل استاني برگزار شده است اما به سبب استقبال متخصصان معماري، از دوره چهارم اين رويداد ابعاد ملي پيدا كرد و اميدواريم در سال هاي آينده، سطح آن به بين المللي ارتقا يابد.
مديركل دفتر فني استانداري فارس و دبير پنجمين دوره مسابقه معماري قوام الدين شيرازي همچنين با اشاره به غيبت نماينده سازمان نظام مهندسي اين استان در اين نشست كه در حوزه تخصصي معماري است، گفت: موسس و برنامه ريز اصلي اين رويداد، سازمان نام برده است اما حتي نماينده اين نهاد در جلسه سياستگذاري مسابقه قوام الدين شيراز حضور ندارد.

**مسابقه قوام الدين برند بين المللي شيراز شود
عضو هيات رئيسه شوراي اسلامي شهر شيراز نيز در اين جلسه بيان داشت: اين ظرفيت وجود دارد كه مسابقه معماري قوام الدين شيرازي در سال هاي آينده در سطح جهاني برگزار و برند بين المللي اين شهر شود.
سولماز دهقاني، همچنين پيشنهاد تغيير زمان برگزاري اين رويداد را از ارديبهشت به فصل پاييز را مطرح كرد و گفت: رويدادهاي متعددي از جمله هفته شيراز در ارديبهشت ماه در اين شهر برگزار مي شود و با توجه به اين موضوع، براي برقراري توازن مي توان در سال هاي آينده زمان برگزاري مسابقه قوام الدين شيرازي را به پاييز موكول كرد.
قوام الدين معمار شيرازي و برادرش غياث الدين، هر 2 از معماران بنام دوره تيموريان بودند. تيموريان از سال 771 تا سال 911هجري قمري به مدت 140سال حكومت كردند.
9873 /6118