۲۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۸
کد خبر: 83276338
۰ نفر
چالش های نتانیاهو پس از انتخابات

تهران- ایرنا- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و پیروزی احزاب دست راستی در سرزمین های اشغالی، به رغم حمایت های خارجی همه جانبه با مشكلات بسیاری برای تشكیل ائتلاف در پارلمان روبه رو است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی دیروز /جمعه/ اعلام شد و این هفته رئیس رژیم صهیونیستی با مذاكره با احزاب راه یافته به پارلمان این رژیم یك نفر را برای تشكیل كابینه انتخاب می كند كه آن یك نفر احتمالا بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیكود خواهد بود.
نتانیاهو در سه دوره پیاپی در سال های 2009، 2013 و 2015 پس از انتخابات مامور به تشكیل كابینه رژیم صهیونیستی شد. این دوره از انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی با دوره های پیش متفاوت بود و تمام احزاب برای كنار زدن نتانیاهو تلاش كردند و فساد مالی نخست وزیر اسرائیل و فشارهای داخلی پیش از انتخابات پارلمانی، نتانیاهو را در آستانه حذف از قدرت قرار داده بود.

**حمایت های خارجی
حمایت های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باعث شد وی دوباره شانس منتخب شدن برای تشكیل كابینه را داشته باشد. در این راه ، رئیس جمهوری آمریكا روز 25 مارس (5 فروردین) بلندی های جولان منطقه ای حاصلخیز و دارای منابع فراوان را كه رژیم صهیونیستی در جنگ 1967 میلادی (1346) اشغال كرده بود، بخشی از اراضی رژیم اسرائیل اعلام كرد.
صهیونیست ها و نتانیاهو پس از چندین سال آن هم درست در آستانه انتخابات پارلمانی 2019 هدیه بزرگی را دریافت كرده بودند. همین موضوع این جرات را به نتانیاهو داد كه در كمپین انتخاباتی خود و درست سه روز مانده به برگزاری انتخابات وعده الحاق شهرك های یهودی نشین در كرانه باختری به سرزمین های اشغالی را بدهد.
درست دو روز پیش از وعده نتانیاهو برای الحاق شهرك های یهودی نشین به سرزمین های اشغالی، ولادیمیر پوتین از پیشكش دیگری به نتانیاهو رونمایی كرد. رئیس جمهوری روسیه جسد زاكاری بومل یك سرباز صهیونیستی مفقود شده در جنگ 1982 با لبنان را به تل آویو تحویل داد.
حمایت های همه جانبه آمریكا از نتانیاهو به همین موارد ختم نمی شود و از جمله آنها می توان به انتقال سفارت آمریكا از تل آویو به قدس و به تبع آن شناسایی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران، پشتیبانی از جنایت های اسرائیل علیه فلسطینی ها و افزایش شهرك سازی های رژیم صهیونیستی در دوره ترامپ اشاره كرد.

**مشكلات برای ایجاد ائتلاف
با این وجود اگر رئیس رژیم صهیونیستی، نتانیاهو را برای تشكیل كابینه مامور كند چالش های بسیاری پیش روی 'بی بی' است. وی كه حزبش 36 كرسی از 120 كرسی پارلمان را كسب كرده، مجبور است برای ائتلاف با احزاب كوچكتر دست راستی برخی پست های وزارتی را به آنها بدهد و احتمالا در جریان مذاكره با آنها و تعیین وزرای كابینه دچار مشكل می شود.
حزب اویگدور لیبرمن، وزیر جنگ مستعفی كابینه پیشین نتانیاهو، با كسب 5 كرسی در انتخابات اخیر به كنست راه پیدا كرده است. یكی از گزینه های نتانیاهو برای تشكیل ائتلاف در پارلمان حزب لیبرمن «اسرائیل خانه ما» است. خروج حزب دست راستی لیبرمن از ائتلاف با نتانیاهو در پارلمان پیشین رژیم صهیونیستی به دلیل اختلاف نظر در مورد غزه و سربازی اجباری برای دانشجویان علوم دینی (یهودی) بود. وی در ماه نوامبر 2018 از سمت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی استعفا داد.
اكنون نتانیاهو به 5 كرسی حزب لیبرمن نیاز دارد تا 65 با كرسی از 120 صندلی پارلمان، ائتلاف تشكیل دهد. بی بی در روند مذاكره با لیبرمن باید خواسته های وی را بدون چون و چرا بپذیرد زیرا بدون حضور حزب لیبرمن، ماموریت نتانیاهو برای ایجاد ائتلاف دست راستی در پارلمان رژیم صهیونیستی با شكست مواجه می شود.
از طرفی دیگر حزب راست كولانو كه 4 كرسی در پارلمان را به دست آورده است، فقط در صورت ابقای موشه كحلون رهبر این حزب در سمت وزیر دارایی با حزب لیكود وارد ائتلاف می شود. اما سه حزب راست گرای افراطی 'اتحاد یهودیت توراتی'، 'شاس' و 'اتحاد احزاب راستگرا' كه نتانیاهو برای تشكیل ائتلاف آنها را در كنار خود می بیند، در حال مذاكره برای تشكیل یك حزب متحد بمنظور قدرت گرفتن در پارلمان رژیم صهیونیستی هستند.
در صورت اتحاد این احزاب با یكدیگر، ائتلاف آنها 20 كرسی در پارلمان را در اختیار می گیرد. آنها احتمالا با این اقدام، بلوكی را برای مبارزه با حزب لیبرمن و 'كولانو' تشكیل می دهند تا به نحوی مواضع این دو حزب را در جریان مذاكره با نتانیاهو برای تشكیل ائتلاف تضعیف كنند.
با این وجود بی بی باید رضایت حزب 'اسرائیل خانه ما' و 'كولانو' را برای تشكیل ائتلاف با آنها جلب كند.
خاورم**3234**1144

سرخط اخبار جهان