طرح تامین خسارت سیل در مجلس در حال بررسی است

تهران - ایرنا - رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی را در ارتباط با تامین خسارت مناطق سیلزده در دست بررسی داریم كه در آن تامین منابع مالی از صندوق توسعه ملی كه نیاز به مجوز رهبری دارد، دیده شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمدرضا تابش روز شنبه در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در جمع خبرنگاران افزود: برای تامین منابع مالی مورد نیاز از صندوق ملی توسعه، رئیس جمهوری مكاتبات لازم را انجام داده است.
وی اظهار داشت: همچنین اجازه داده شد تا 2.5 میلیارد دلار از بودجه سال 98 از محل صندوق توسعه ملی جابجا شود و بانك ها و شركت های دولتی موظف به تامین بخشی از خسارات وارده به مناطق سیلزده شدند كه بر این اساس اجازه دادیم اوراق مشاركت را منتشر كنند.
وی درباره برآورد خسارت سیل گفت: از نظر برآورد خسارت گفتیم باید تابع استانداردها باشد و دولت باید استاندارد تعیین خسارت به سیلزدگان را مشخص كند اما بیش از 40 هزار میلیارد تومان یعنی معادل بودجه عمرانی كشور خسارت سیل برآورد می شود كه امیدواریم هر چه زودتر با تصویب این طرح و اقدامات خوبی كه مجموعه دولت، ارتش، سپاه و ادارات مخلتف انجام دادند، شاهد كاهش آلام سیلزدگان باشیم.
وی درباره تامین اعتبار گفت: البته طبق قانون 705 قانون اساسی نمی توانیم طرح هایی كه هزینه آنها پیش بینی نشده باشد را تامین اعتبار كنیم از این رو مستلزم موافقت مقام معظم رهبری و هیات دولت است كه با توجه به اهمیت موضوع با این امر موافقت خواهد شد.
وی درباره جذب كمك های بین المللی توضیح داد: دراین طرح برای جذب كمك های بین المللی وزارت خارجه را موظف كردیم كه در راستای جلب كمك های انسان دوستانه به سیلزدگان فعال تر عمل كند تا بتوانیم مراودات و ارتباطات بیشتری با كشورهای غربی داشته باشم و از كمك های انسان دوستانه آنها كه تحریم ها باعث شد بخشی از آنها روانه ایران نشود، استفاده مطلبوب تری كنیم.
رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: به عنوان مثال ما بالگرد دید در شب نداریم كه اگر داشتیم حجم خسارات وارده به سیل زدگان كمتر می شد، یا دستگاه های لایروبی رودخانه ها مشمول تحریم ها شده اند كه یكی از پیام های این نمایشگاه می تواند «اثر تحریم ها بر مسائل انسان دوستانه مخرب زیست محیطی» باشد.
تابش افزود: در راستای این طرح در زمینه نظارت گفتیم كه یك نظارت عام از نظر سمن ها، كمیسیون های ذیربط در شوراهای اسلامی و دیوان محاسبات صورت گیرد.
وی گفت: همچنین برای بستر رودخانه ها و حفظ حریم آنها قانون وجود دارد كه باید ببینیم چرا اجرا نشده اند، بر این اساس یكی از مواردی كه در طرح تامین خسارت مناطق سیلزده گنجاندیم این است كه بودجه طرح هایی كه استانداردها و ضوابط فنی را رعایت نكرده باشند، قطع شود و تا بررسی مجدد و رفع مشكل برقرار نشود.
تابش به لایحه حفاظت از خاك اشاره كرد و افزود: در لایحه حفاظت از خاك برای برداشت خاك و صادارات آن پیش بینی شده كه وقتی به تصویب برسد، قطعا در جهت صیانت از خاك كشور گام های موثری برداشته خواهد شد.
وی همچنین درباره لایحه حفاظت از محیط بانان گفت: قانونی در مجلس در دست تهیه داریم كه بعد از تصویب به طور كامل از محیط بانان حمایت می كند.
وی درباره علت طولانی شدن تصویب لایحه حمایت از محیط بانان گفت: این لایحه باید كامل و اشكالات آن برطرف می شد كه انجام شده و اكنون در نوبت بررسی قراردارد و تلاش می كنیم هر چه زودتر این لایحه تصویب شود و در قالب قانون مورد استفاده قرار گیرد.
رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: این مجلس لوایح بسیار خوبی را در عرصه حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی به مرحله اجرا رسانده است.
همچنین دانشیان معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست دراین باره گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی قول همكاری داد و اكنون لایحه حفاظت از محیط بانان در ردیف 22 مجلس قرار گرفته است كه امیدواریم هر چه زودتر تصویب شود.
وی افزود: تاكنون 138 محیط بان شهید و دهها محیط بان جانباز داریم همچنین چند محیط بان اعدامی داریم كه برای نجات آنها تلاش می كنیم كه اگر این قانون تصویب شود حداقل محیط بانان می توانند از هویت خود دفاع كنند.
هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور حدود 254 شركت داخلی و خارجی در زمینی به مساحت بیش از 18 هزار متر مربع از امروز 24 فروردین ماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود.
رد پای آب، حیات وحش و تنوع زیستی، جنگل، سرزمین پایدار، هوای پاك، انرژی پاك و رد پای كربن و زمین پاك، شهر پایدار و جوامع پایدار از جمله موضوعاتی است كه هر یك در سالن‌های مجزا موضوعات مختلفی را برای بازدیدكنندگان به نمایش خواهند گذاشت.
همچنین مقرر شد تمام عواید هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست به سیل‌زدگان اختصاص ‌یابد.
علمی 9014**1485