۲۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۰
کد خبر: 83275971
۰ نفر
روح الامینی رئیس خانه احزاب شد

تهران-ایرنا- «عبدالحسین روح الامینی» در نخستین جلسه شورای مركزی خانه احزاب در سال جدید به عنوان رئیس این مجموعه سیاسی انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، نخستین جلسه خانه احزاب در سال 98 امروز- شنبه- برگزار شد و با رای شورای مركزي و از میان نامزدهای اصولگرا، عبدالحسین روح الامینی از حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی با 9 رای به عنوان رییس جدید خانه احزاب در سال اول دوره هفتم انتخاب شد.
در این انتخابات حسن غفوری فرد دیگر نامزد ریاست خانه احزاب بود كه هفت رای را كسب كرد، سه رای نیز ممتنع بود.
در این نشست قرار شد ریاست خانه احزاب در سال اول از میان اصولگرایان و در سال دوم و سوم از مستقلین و اصلاح طلبان انتخاب شود.
به گزارش ایرنا؛ مجمع عمومی خانه احزاب در دوره هفتم با حضور دبیران كل و نمایندگان 87 حزب دارای مجوز 23 اسفندماه 1397 در تالار وزارت كشور برگزار و اعضای شورای مركزی و بازرسان این مجموعه انتخاب شدند.
در این نشست، پس از رای گیری فراكسیون ها، از میان اصلاح طلبان افرادی چون حسین كمالی با 60 رای، مصطفی كواكبیان با 53 رای، یدالله طاهرنژاد با 51 رای به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب شدند و احمد حكیمی پور، حسین كاشفی، مهدی علیخانی، فرج كمیجانی، شهیندخت مولاوردی، علی صوفی و فاطمه راكعی به عضویت شورای مركزی خانه احزاب درآمدند و مجید بهمن زاده و علی ظفرزاده به عنوان بازرسان انتخاب شدند.
در فراكسیون اصولگرایان، حسن غفوری فرد با 62 رای، فهیمه محمدزاده با 41 رای و قدرت ملكی به عنوان نفرات اول تا سوم برگزیده شدند وعبدالحسین روح الامینی، محمد مهدی مفتح، حبیب الله بوربور، میثم نیك فر، سید محمد حسینی، محسن پیرهادی و سید مهدی جولایی به عضویت شورای مركزی خانه احزاب درآمدند و ولی زاده و كرمی در جایگاه بازرسان خانه احزاب برگزیده شدند.
از میان فراكسیون اعتدالیون (مستقلین) محمد تبرایی با 55 رای، شهاب الدین صدر با 51 رای و جمشید ایرانی با 50 رای نفرات اول تا سوم شدند و مهدی پورنامدار، قدرتعلی حشمتیان، محسن صفرپور، محمد نیشابوری، بهنود نادری، سیاوش میرزایی و محمد فومنی به عضویت شورای مركزی خانه احزاب در آمدند و میرعطایی و خداقلی زاده به عنوان بازرس انتخاب شدند.
سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت كشور روز چهاردهم اسفندماه در حساب توییتری خود، اسامی 98 حزب شناسنامه دار و دارای مجوز برای حضور در مجمع عمومی دوره هفتم را اعلام كرده بود كه با اضافه شدن 7 حزب دیگر توسط ملانوری، شمار تشكل ها به 105 حزب رسید. این احزاب می توانند یارانه دریافت كرده و در انتخابات مجمع عمومی خانه احزاب حضور داشته باشند.
خانه احزاب ایران؛ عنوان سازمانی مردم نهاد متشكل از احزاب و تشكل های سیاسی سه جریان اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل (اعتدالیون) است كه با هدف نزدیك تر كردن احزاب در سال 1379 خورشیدی تاسیس شد.
سید حسین موسوی تبریزی روز بیست و دوم اسفندماه 1379 به عنوان رئیس دوره نخست خانه احزاب انتخاب شد و پس از آن، به ترتیب حسن غفوری فرد (1382)، موسوی تبریزی در دو دوره 1384 و 1386، حسین كاشفی (1388)، حسن غفوری فرد (1394)، قدرتعلی حشمتیان (1395) و در سال سوم دوره ششم حسین كمالی به ریاست این سازمان برگزیده شدند.
سیام*3202*2021**