مواد طرح پارلمان اصلاحات در حال بررسي است

تهران-ايرنا-عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات از بررسي مواد طرح پارلمان اصلاحات در اين شورا خبر داد و گفت: در صورت تصويب مواد باقي مانده، طرح پارلمان اصلاحات نهايي شده و براي اجرا ابلاغ مي شود.

به گزارش ايرنا،«حسين كمالي» روز يكشنبه در حاشيه نشست خانه احزاب در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا، درباره تازه ترين خبرها از طرح پارلمان اصلاحات گفت: مواد پارلمان اصلاحات در شوراي هماهنگي جبهه اصلاح طلبان در حال بررسي است و اكثر بندهاي آن به تصويب رسيده است. تعدادي از ماده ها باقي مانده است كه در صورت تصويب آن ها، طرح نهايي خواهد شد و براي اجرا ابلاغ مي شود.
عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات افزود: هم اكنون تعداد احزاب عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات سي و يك عضو است.
وي كه در حال حاضر رييس خانه احزاب است، درباره قانون جديد خانه احزاب و انتقادات وارد به آن گفت: قانون احزاب مورد انتقاد همه اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا تا احزاب ميانه رو است و كمتر حزبي است كه نسبت به اين قانون ايراد و اشكالي وارد نكرده باشد. اما قانون تا زماني كه قانون است بايد اجرا شود.
كمالي با بيان اينكه احزاب بايد بر اساس همين قانون فعاليت ها، اساسنامه و كنگره هاي خود را با آن تطبيق دهند،اظهارداشت: هنوز تغييرات در لايحه جديد قانون احزاب مشخص نيست.
رييس خانه احزاب گفت: ما طرح هايي را درباره اين قانون به مجلس ارائه داديم، دولت هم به صورت لايحه در رابطه با قانون احزاب، نظرات خود را ارائه مي دهد، مجموعه اين ها با هم قانون جديد احزاب را تشكيل خواهند داد.
عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات برخي انتقادات درباره دولتي شدن احزاب در سايه قانون جديد را رد كرد و گفت: دولتي شدن با قانوني شدن فرق دارد. دولتي شدن براي احزاب سم است اما همه بايد در چارچوب قانون فعاليت كنند.
وي يادآورشد: پيشنهاداتي درباره قانون احزاب به مركز پژوهش هاي مجلس و همچنين دولت ارائه داديم و به تفاهم رسيديم و اين تفاهمات به صورت طرحي در مجلس مطرح شد. قبلا هم طرح هايي توسط دولت تهيه شده بود كه نمي دانم ارائه شده يا نه.
رييس خانه احزاب با اشاره به برگزاري جلساتي با دولت و معاونت حقوقي رياست جمهوري درباره قانون انتخابات اظهارداشت: اصلاحاتي هم در اين جلسات در نظر گرفته شد و به صورت يك لايحه در دولت به تصويب رسيد كه تقديم مجلس شد.
كمالي خاطرنشان كرد: لايحه سوم هم لايحه جرم سياسي است كه اميدواريم در دوره آينده فعاليت خانه احزاب مورد توجه قرار گيرد.
دبيركل حزب اراده ملت ايران هم در گفت وگو با خبرنگار ايرنا درباره برخي زمزمه هاي انتخاب هيات موسس پارلمان اصلاحات گفت: مواد طرح پارلمان اصلاحات هنوز بررسي و تكميل نشده است.
به گفته «احمد حكيمي پور» اعضاي اين پارلمان هم از احزاب شوراي هماهنگي اصلاح طلبان خواهند بود.
به گزارش ايرنا، نخستين جلسه خانه احزاب در سال جاري و دوره جديد امروز شنبه برگزار شد.
پارلمان اصلاحات ايده اي است كه نخستين بار از سوي مصطفي كواكبيان دبيركل حزب مردم سالاري مطرح شد و طي سال هاي گذشته مورد توجه جريان هاي اصلاح طلب بوده است.
اين طرح به منظور افزايش نقش احزاب و گروه هاي حقوقي در فعاليت ها و تصميم گيري هاي جبهه اصلاح طلب ارائه شد؛ ايده اي كه براي نهايي و عملي شدن پروسه طولاني را پيموده و همچنان با چالش هايي روبروست.
‌سيام**9402**3202**2021**