اولویت گلستان پاكسازی گل و لای سیل است

تهران-ایرنا- نماینده گلستان در شورای عالی استان ها از تخریب 17 هزار خانه در این استان خبر داد و گفت: در بسیاری از مناطق استان گلستان به خصوص گمیشان و آق قلا به دنبال سیل اخیر انباشت گل و لای زیاد داریم از مسئولان می خواهیم كه پاكسازی این مناطق سیل زده از گل و لای در اولویت باشد.

حمیدرضا آقا ملایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هنوز بارندگی در گرگان ادامه دارد و حدود 15درصد از مناطق گمیشان و آقلا كه دچار آبگرفتگی شدید بود، زیر آب هستند.
وی خاطرنشان كرد: انباشت گل و لای زیاد در این مناطق و خشك شدن آنها، كار اهالی این مناطق چه در بخش كشاورزی و چه در بخش مسكونی را با مشكل مواجه می كند و نیاز است تا قبل از خشك و سفت شدن، این گل و لای ها پاكسازی شود.
آقاملایی ادامه داد: سیل سه هزار میلیارد تومانی به استان گلستان خسارت وارد كرد، تخریب بیش از 17 هزار خانه و از دست رفتن 300 هزار هكتار از اراضی كشاورزی را به همراه داشت و از آنجایی كه استان گلستان از تولیدكنندگان عمده محصولات استراتژیك كشاورزی در كشور است، جبران این همه خسارن كاری بسیار مشكل است و نیازمند توجه ویژه دولت و مسئولان است.
وی اضافه كرد: بیش از 24 روز است كه شاهد آبگرفتگی در استان گلستان هستیم. این موضوع به ساختارهای شهری و ساختمان های مسكونی آسیب وارد كرده است و به غیر از اینها مشكلات بهداشتی و پیامدهای احتمالی آن، شیوع بیماری‌های مختلف است كه به طور قطع هزینه های گزافی را به همراه خواهد داشت.
نماینده گلستان در شورای عالی استان هاگفت: از مسئولان می خواهیم به دلیل گرما و رطوبت بالای هوا در این استان و راكد ماندن آب در گودال ها و همچنین وجود لاشه های احشام تلف شده كه با خود بیماری های واگیر را در این مناطق به همراه خواهد داشت. لازم است هرچه زودتر این مناطق مورد بررسی قرار گیرد و پیش بینی های لازم در جهت پاكسازی و جلوگیری از بیماری ها انجام شود.
وی تاكیدكرد: بعد از فروكش كردن سیل، برگرداندن مردم آسیب دیده به زندگی عادی از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تلاش ویژه شود كه علاوه بر تامین خسارت ها مالی و دادن تسهیلات بازتوانی و توانمندسازی مردم منطقه مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی افزود: بنابراین تمام فعالیت‌ها برای بازگرداندن جامعه به وضعیت عادی باید انجام شود و تلاش برای بازتوانی و بازسازی فیزیكی، اجتماعی، رسیدگی به گروه‌های آسیب‌پذیرتر اجتماعی شامل كودكان، بازماندگان، سالخوردگان، كم‌توان‌ها و زنان از اولویت‌هایی است كه باید پیگیری شود.
آقا ملایی گفت: انتظار داریم دولت، بانك‌ها و شركت های بیمه با اتحاد و همدلی مردمی بیش از گذشته به یاری آسیب دیدگان بشتابند، اگر همدلی مردمی و حضور نیروهای مردمی، امدادی و نظامی نبود به طور قطع شاهد فجایع بیشتری در سیل بودیم.
وی ادامه داد: بسیاری از واحدهای صنفی و تولیدی بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند. در این شرایط سخت اقتصادی، دولت و بانك ها باید با اعطای تسهیلات بانكی ویژه، مساعدت كنند و از آنجایی كه برخی از هم استان هایی ما در گلستان اهل سنت هستند اعطای وام را قبول نمی كنند، پیشنهاد می شود به آنها وام‌ های بلاعوض پرداخت شود.
نماینده گلستان در شورای عالی استان ها گفت: استان هایی كه درگیر سیل شدند از جمله استان گلستان از استان های كم برخوردار از لحاظ اقتصادی و صنعتی هستند. انتظار داریم دولت با یك برنامه جدی و مدون نسبت به توسعه همه جانبه این مناطق اقدام كند.
آقا ملایی اضافه كرد: زیرساخت های، بخش كشاورزی و منازل مسكونی در استان های سیل زده از جمله استان گلستان دچار آسیب های زیادی شده است و بر این اساس از دستگاه ها در خواست داریم تا هرچه سریعتر ارزیابی خود را از میزان خسارات وارده اعلام و با تمهیدات لازم مشكلات مردم را كاهش دهند، چرا كه اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشكلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت‌های ناشی از سیل است.
وی اختصاص اعتبار ویژه برای شهرداری شهرهای درگیر سیل با توجه به كاهش درآمد احتمالی آنها در سال جدید با هدف برگرداندن سریعتر شرایط قبل سیل به شهرها، اجرانشدن بند یك تبصره 19 قانون بودجه سال 98 مبنی بر كاهش 10 درصدی اعتبارات عمرانی و اختصاص آن برای طرح های واگذاری برای استان های گلستان، لرستان و خوزستان با هدف جلوگیری از كاهش اعتبار این استان ها و افزایش اعتبارات عمرانی در ارائه خدمات عمومی در این استان ها با اولویت مناطق درگیر سیل با توجه به محدودیت های مالی دولت در سال جاری را پیشنهاد كرد.
آقاملایی تاكید كرد: شماری از هموطنان در راه كمك و نجات دادن جان سیل زدگان، جان خود را از دست دادند بنابراین، یشنهاد می شود با توجه به درخواست خانواده های جانباختگان سیل گلستان كه در راه كمك و خدمت بی منت به‌سیل زدگان جان به جان آفرین تسلیم كردند و همچنین توجه نماینده ولی فقیه در استان گلستان به این موضوع این عزیزان به عنوان شهید خدمت شناخته شوند تا غم خانواده های سیل زدگان كاهش یابد.
اجتمام *2181 * 3063