سرمربی تیم ملی اسكواش:اولویت حضور در تورنمنت های اروپایی است

تهران- ایرنا- سرمربی تیم ملی از تغییر سیاست فدراسیون برای حضور اسكواش بازان نوجوان در تورنمنت های بین المللی خبر داد و گفت: در همین راستا، اولویت حضور ملی پوشان در رقابت های اروپایی است كه نسبت به تورنمنت های آسیایی هزینه كمتری دارد.

به گزارش ایرنا، فدراسیون اسكواش در سال 98 برنامه های بسیاری را در نظر گرفته است. حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و نیز رقابت های اروپایی از جمله این برنامه ها محسوب می شود. اهمیت این موضوع سبب شد تا گفت وگویی با «محمدحسین سنایی» سرمربی اسكواش داشته باشیم كه متن كامل آن به شرح ذیل است.

ایرنا: برنامه های شما برای اسكواش امسال چیست؟
- با توجه به اولویت های موجود در اسكواش و محدودیت های اقتصادی، اسكواش بازان تنها در مسابقات مهمی چون آسیایی و جهانی حضور می یابند. مسابقات انفرادی قهرمانی آسیا، رقابت های غرب آسیا از جمله برنامه های این فدراسیون به شمار می رود. البته در سال آینده مسابقات تیمی قهرمانی آسیا را خواهیم داشت كه از اهمیت فراوانی برخوردار است. در سال گذشته توانستیم در این مسابقات برای نخستین مرتبه مقام سوم را كسب كنیم.

ایرنا: برای تیم جوانان چه مسابقاتی را در نظر گرفته اید؟
- قهرمانی جوانان آسیا در ماكائو و تیمی قهرمانی آسیا از جمله مسابقاتی است كه اسكواش بازان در آن حضور می یابند. همچنین شركت در تورنمنت های بین المللی را در كشورهای اروپایی برای افزایش رنگینگ ملی پوشان برنامه ریزی كردیم. هزینه سفر و سایر موارد در كشورهای آسیایی بسیار بالا است و به همین دلیل حضور در تورنمنت های اروپایی پیش بینی شده است تا ملی پوشان هم با سبك بازیكنان اروپایی آشنا شوند و نیز هزینه كمتری صرف كنند.

ایرنا: حضور در تورنمنت های بین المللی از چه نظر هزینه كمتری دارد؟
كشورهای اروپایی بسیار نزدیك به هم هستند و ملی پوشان می توانند از راه زمینی به راحتی در چند رقابت شركت كنند. همچنین هزینه بلیت سفر به آسیا بیشتر از كشورهای اروپایی است. حضور در تورنمنت های اروپایی در افزایش اعتبار و جایگاه اسكواش ایران بسیار موثر است و موجب بالا رفتن رنكینگ جهانی آنان خواهد شد.

ایرنا: شیوه برگزاری برنامه های استعدادیابی امسال چگونه است؟
تمركز اصلی خود را باید در چند استان بگذاریم و با پایان دوران استعدادیابی مطمئن باشیم از آن استان ها 2 دختر و پسر زیر 9 سال انتخاب شده اند. با توجه به اینكه برنامه های استعدادیابی در تمامی استانها در حال اجرا است نباید آن را رها كنیم و به همین شیوه در سال های آینده نگران پشتوانه تیم های ملی نخواهیم بود. در سال جاری نیز از كمیته استعدادیابی درخواست كردیم تا نخبگان رده سنی زیر 9 سال را مشخص كنند. پس از آن می توانیم برنامه ریزی دقیقی را برای برگزاری اردوها زیر نظر بهترین مربیان و اعزام آنان به رقابت های برون مرزی داشته باشیم.

ایرنا: مسابقات قهرمانی آسیا چه زمانی برگزار می شود؟
11 تا 15 اردیبهشت این رقابت ها برگزار می شود. این مسابقات نقش زیادی در محكم شدن جایگاه اسكواش بازان ایران در سطح آسیا خواهد داشت.

ایرنا: یك داور بین المللی ایرانی تا چه حد می تواند در پیشرفت اسكواش ایران موثر باشد؟
حضور هر نماینده در یك تورنمنت بین المللی چراغ ایران را در آن رویداد روشن نگاه می دارد. پارسال چهار نماینده در دوره مربیگری درجه 3 قبول شدند. حضور این مربیان باعث افزایش اعتبار و پیشرفت اسكواش ایران است.
ورزشی**9128**1067**