۲۴ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبر: 83275718
۰ نفر
كشتی گیله مردی، رزمی از هزاره ها

رشت - ایرنا - 'كشتی گیله مردی' بعنوان نمادی از منش پهلوانی رسوخ یافته در تار و پود مردمان این سرزمین و ادبیات حماسی آن، با پیشینه ای هزاران ساله پس از ثبت ملی، نخستین گام خویش را برای جهانی شدن برمی دارد.

هنوز ساز و نقاره دعوت به تماشای كشتی گیله مردی، اهالی روستاهای گیلان را در پس منظر سبزش به میدان می كشاند كه مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر از تصمیم برای ثبت جهانی كشتی گیله مردی می دهد.
شهرود امیرانتخابی در پستی اینستاگرامی این خبر را اعلام و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: كشتی گیله مردی به عنوان یك نماد و نشانه پهلوانی و مردانگی و به دلیل اهمیت آن در فرهنگ گیلان به همراه آئین نیایش آن در سال 1390 به ثبت ملی رسید.
وی اظهار داشت: هرچند ثبت جهانی این میراث معنوی نیازمند تلاش های فروانی در عرصه داخلی و خارجی است اما قصد بر اینست تا طرح ثبت جهانی كشتی گیله مردی را پی بگیریم.
مشتاقان به كشتی گیله مردی پیشتر با فرستادن پیك در دورها و جار زدن در نزدیك با خبر می شدند و امروز به تناسب امكانات از شیوه های جدیدتر همچون چاپ و پخش آگهی با خبر می شوند.
میدان مصاف پهلوانان فضای وسیعی است كه در كنار اغلب روستاها و شهرهای كوچك گیلان وجود دارد و ' سبزه میدان ' و 'سیمبر' نیز نامیده می شود.
محمد فرد یكی از مشتاقان كشتی گیله مردی در شرق گیلان، این كشتی را نشانی از پهلوانی می داند كه اشتیاق به حضور و تماشای آن همچنان در وجود مردمان آبادی های این سرزمین ریشه دار است.
وی می گوید: میدان های برگزاری كشتی گیله مردی محل برگزاری انواع نمایش های میدانی دیگر چون ورزاجنگ ( جنگ دو گاو نر) و بند بازی نیز هست و در برخی نقاط ، بازارهای هفتگی در كنار همین میدان ها تشكیل می شوند.
وی ادامه می دهد: مسابقات كشتی گیله مردی چند روز طول می كشد و اگر در محل ، بازار هفتگی وجود داشته باشد زمان مسابقه طوری تنظیم می شود كه روز آخر آن با روز بازار همزمان باشد و شروع كشتی در هر روز با صدای ساز و نقاره همراه است كه در واقع اعلام شروع كار است .
روزهای نخست، كشتی گیران تازه كار ( تنگوله ها) به زورآزمایی می پردازند و پس از آن پهلوانان وارد میدان می شوند و آخرین روز به نبرد قویترین كشتی گیران اختصاص می یابد.
بر اساس تعریف استادان عرصه گردشگری ، گردشگری روستایی عبارت است از فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های روستایی و پیرامون آنها كه دربردارنده آثار مثبت یا منفی برای محیط زیست روستا ، انسان و طبیعت است.
مجتبی افلاكیان دكترای گردشگری روستایی معتقد است: گردشگری روستایی می تواند زمینه های مختلف فعالیت های گردشگری از جمله تجربه زندگی روستایی و ارگانیك، لذت از آئین ها و ورزش های بومی و تفریحات گوناگون روستایی را فراهم كند.
وی اظهار داشت: تنوع چشم اندازهای طبیعی و انسانی در روستا و همچنین استقرار بخش قابل توجهی از انواع جاذبه های فرهنگی و طبیعی در محیط های روستایی و پدیده شهرگریزی، علاقه مندی به استفاده از جاذبه های گردشگری روستایی را دو چندان می كند.
وی با تاكید بر حفظ معماری بومی روستاهای گیلان معتقد است: گیلان با توجه به قدمت فرهنگی و شرایط اقلیمی ظرفیت بسیاری برای توسعه گردشگری روستایی دارد و توجه به احیاء و معرفی جاذبه های بومی می تواند اقدامی در راستای توسعه گردشگری روستایی باشد.
امروز رویكرد میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز نسبت به برپایی و احیای آئین ها و فرهنگ بومی - محلی مناطق بسیار بهتر از گذشته است بگونه ای كه هرساله شاهد برپایی جشنواره هایی چون جشن خرمن، انارچینی ، سوسن چلچراغ، نوروزبل و ... در روستاهای استان هستیم كه سالانه گردشگران بسیاری را میزبان می شوند.
در عرصه مطبوعات و رسانه نیز نگاه به سمت داشته های بومی بیش از همیشه ارتقاء یافته و فرهنگ بومی با همه اجزای آن از اقبال بیشتری از سوی مخاطبان روبه رو شده است.
كشتی نمادی از پهلوانی در تار و پود مردمان سرزمینمان و ادبیات حماسی این مرز و بوم رسوخ یافته و امیدواریم اینك كشتی گیله مردی با پیشینه ای هزاران ساله، پس از ثبت ملی در جایگاه جهانی نیز درخشان شود.
1881 / 2007