تاثیر لایروبی رودخانه ها در مدیریت سیلاب ها

ارومیه- ایرنا - رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: 113 كیلومتر از رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه در قالب طرح های این ستاد لایروبی شده بود و این امر در مدیریت سیلاب ناشی از بارش های اخیر موثر بود.

فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه 82 سردهنه روی رودحانه های اصلی حوضه آبریز احداث شده است، افزود: در سایه این اقدامات علاوه بر مدیریت سیلاب، آب قابل توجهی به دریاچه هدایت شد.
وی اعلام كرد: هم اكنون وسعت دریاچه ارومیه بیش از 2 هزار و 855 كیلومترمربع و ارتفاع آب این دریاچه در مقایسه با سال گذشته 59 سانتی متر افزایش داشته است.
وی با بیان اینكه قبل از تشكیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: میزان آب دریاچه ارومیه در شرایط عادی 13 میلیارد و 333 میلیون مترمكعب بود و در حال حاضر این زیست بوم حدود 10 میلیارد مترمكعب با آن وضعیت فاصله دارد.
«سرخوش» بیان كرد: برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه با جدیت و با همكاری دستگاه های اجرایی دنبال می شود تا تمام طرح ها طبق برنامه ابلاغی به بهره برداری برسد.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3072/9918