پیش نویس اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به مجمع رفت

تهران- ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام كرد: پیش نویس وضع قوانین جدید برای مبارزه با برخی مواد مخدر صنعتی و نیز مواد مخدری مانند گل و اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

سردار محمد مسعود زاهدیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: پیش نویس این قوانین به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته و در حال بررسی است و نتیجه قطعی آن ظرف دو تا سه ماه آینده اعلام می شود.
وی اضافه كرد: در مورد برخی مواد مخدر صنعتی و همچنین داروها، خلاء قانونی وجود دارد. به همین علت پلیس تمایل دارد این قانون هر چه زودتر تصویب شود اما اختیارش با پلیس نیست و تصویب این مساله در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
بر اساس این گزارش گفته می شود برای برخی مواد مخدر از جمله «گل» در قانون مبارزه با مواد مخدر، موارد قانونی دیده نشده است تا دست پلیس در مبارزه با این ماده مخدر كه اكنون مصرف آن در بین جوانان در حال شیوع است، باز باشد؛ بر این اساس لازم است تا در این زمینه قانونی به تصویب برسد تا پلیس بر اساس قانون به مبارزه با این ماده مخدر بپردازد.
سعید صفاتیان رئیس كارگروه كاهش تقاضای اعتیاد كمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این باره پیش از این در گفت و گو با ایرنا اعلام كرده بود كه نام گل در قانون مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد و در مواد چهار، پنج و هشت این قانون كه مربوط به جرایم است، نامی از گل نمی بینیم. با این حال حمل، خرید و فروش مواد مخدر و روانگردان جرم است و مصرف كنندگان و فروشندگان گل مجرم هستند.
پیش از این محمدرضا قدیرزاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مركز تحقیقات سازمان پزشكی قانونی نیز در گفت و گو با ایرنا اعلام كرده بود، مصرف ماده توهم زای گل یا همان ماری جوانا در بین نوجوانان و جوانان افزایش یافته است، ماده ای كه عامل افسردگی، خستگی، كاهش حافظه كوتاه مدت، خشونت، بی انگیزگی، اختلال بینایی، روان پریشی و خودكشی است.
وی ادامه داد: چند سالی است كه ماده اعتیادآور گل، نقل محافل دوستانه شده و متاسفانه بیشترین مصرف آن هم در قشر جوان و نوجوان كشورمان مشاهده می شود.
گل از گیاه شاهدانه تهیه می شود و مصرف آن آثار سوء جسمانی و روانی فراوانی دارد. ماده موثر موجود در گیاه شاهدانه، تترا هیدرو كانابینول یا THC است و سرشاخه‌های گلدار گیاه شاهدانه را كه حاوی مقادیر بالا THC است، ماری جوانا می‌نامند كه این ماده در كشورمان بیشتر به اسم «گل» شناخته می‌ شود.
قدیرزاده تصریح كرد: گل غالبا تدخین (دود كردن) می شود. اغلب آن را در كاغذی می‌پیچند و به صورت سیگار می‌كشند كه در اصطلاح «سیگاری» نامیده می شود.
وی اضافه كرد: ماری جوانا جزو مواد توهم‌زا دسته‌ بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به طور غیرطبیعی تغییر پیدا می ‌كند.
وی اعلام كرد: از طرف دیگر تفكر غلط اعتیادآور نبودن گل باعث می شود جوانان نسبت به سایر مواد بیشتر به حشیش روی آورند، به طوری كه در چند سال اخیر شاهد افزایش مصرف مشتقات شاهدانه و از جمله گل در كشورمان به خصوص در خانم های جوان هستیم حتی برخی نوجوانان، جوانان، مصرف گل را آرامش بخش تلقی می ‌كنند، چون اطلاعات نادرستی درباره آن از دیگران دریافت كرده ‌اند.
سرهنگ محمد بخشنده، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ نیز چندی پیش در نشست خبری با خبرنگاران گفت: مصرف ماده مخدر گُل در پایتخت به علت برخی تبلیغات غیرواقعی به ویژه در فضای مجازی خیلی زیاد شده است چرا كه برخی در شبكه های مجازی تبلیغ می كنند كه گل ماده مخدر نیست و اعتیاد ندارد؛ در حالی كه این طور نیست، گل ماده مخدر است و اعتیاد دارد.
با توجه به مطالب گفته شده، اینكه پیش نویس وضع قوانین در مورد برخی مواد مخدر از جمله گل در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است، اتفاق خوبی است و امیدواریم هر چه زودتر قوانین مرتبط با این گونه مواد مخدر تصویب شود تا شاهد كاهش مصرف آن در بین جوانان كه سرمایه های كشور هستند، باشیم.
اجتمام*9105*1834