۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
کد خبر 83275431
۰ نفر
سد آب و جابه جایی جمعیت

بیرجند - ایرنا - ساخت سد با توجه به اقلیم خشك ایران و كاهش نزولات آسمانی، ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده و گاهی جابه جایی جمعیت در زمین های بالادست و پایین دست سد را الزامی كرده است.

به گزارش ایرنا، اقلیم خشك ایران سبب شد سد سازی از سال های پایانی دهه 20 با اهداف متفاوتی از جمله بهره برداری زراعی، مهار، كنترل و ذخیره سازی روان آب رودخانه های دائمی و فصلی، تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی در جهت جبران افت سطح آبخوان و تثبیت آبدهی چاه ها، ساماندهی رودخانه های مرزی و داخلی با رعایت جذبه های اقتصادی و زیست محیطی و سایر در كشور آغاز شود.
براساس آمار كمیسیون بین المللی سدهای بزرگ، ایران در منطقه رتبه دوم و در جهان رتبه هفدهم را در زمینه سدسازی به خود اختصاص داده است.
براساس آمار وزارت نیرو در مجموع طی این سال ‌ها، 172 سد به ظرفیت 51 هزار و 765 میلیون مترمكعب به ‌بهره‌ برداری رسیده و براساس برنامه ‌ریزی‌ های صورت گرفته، اكنون 672 سد در دست بهره ‌برداری، 120 سد در دست ساخت و 176 سد در دست مطالعه قرار دارد.
در هر منطقه متناسب با شرایط خاص جغرافیایی و بنا بر ضرورت یا نیاز ساكنان نسبت به احداث سد اقدام می شود.
پس از وقوع سیلاب های كنونی بارها از نقش حیاتی سدها در كاهش خسارات ناشی از سیلاب ها سخن به میان آمد سدهایی كه در صورت نبود آن فاجعه انسانی و خسارت های سهمگین منابع ملی به بار می آمد.
اكنون در استان مرزی خراسان جنوبی 14 سد مخزنی و تغذیه مصنوعی وجود دارد كه یكی از آنها سد سیاهو سربیشه است سدی كه بهره برداری كامل آن نیازمند تخلیه و مهاجرت اهالی روستای « كندرود» در بالادست سد است.
روستای كندرود یكی از مناطق عشایرنشین سربیشه با بیش از 60 خانوار است كه به علت قرار گرفتن در مسیر سد احداثی سیاهو از سال 1392 جا به جایی آن در دستور كار مسئولان قرار گرفته است.
سد سیاهو براساس برآورد مشاوران طرح، باید سال 94 به بهره برداری می رسید اما از یك سو تخصیص نیافتن منابع اعتباری آن در موعد مقرر و از طرف دیگر تلاش پنج ساله و بی سرانجام مسئولان در مجاب كردن اهالی روستای «كندرود» در بالادست این سد برای جابه جا شدن آن ها سبب شده است تا سد سیاهو كه بنا به قول مسئولان قرار بود بهمن سال 95 آبگیری و سال بعد نیز بهره برداری شود محقق نشود.
اوایل نیمه دوم سال 97 بود كه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به منظور بازدید از سایت جدید روستای كندرود به شهرستان سربیشه سفر كرد.
به دستور سید مجتبی علوی مقدم در این بازدید تصمیم گرفته شد تا ساختمان های اهالی كندرود در نقطه ای كه اكنون ساكن هستند توسط كارشناسان دادگستری به قیمت روز برآورد شود و هزینه آن هر چقدر باشد شركت آب منطقه ای به حساب بنیاد مسكن واریز كند.
همچنین بنیاد مسكن به صاحبان هر كدام از این واحدها باید 25 میلیون تومان تسهیلات احداث مسكن روستایی و پنج میلیون تومان تسهیلات بلاعوض بپردازد.
دیگر این كه براساس برنامه ریزی انجام شده در سه تا چهار ماه آینده شركت آب منطقه ای اسامی اهالی كندرود را در اختیار بنیاد مسكن قرار دهد و به مدت 10 روز كارشناسان دادگستری قیمت ها را برآورد كنند تا شركت آب منطقه ای هزینه را به حساب بنیاد مسكن برای احداث بنا واریز كند و بعد از یك هفته عملیات اجرایی واحدهای مسكونی آغاز شود.
به گفته معاون استاندار، ابتدا باید كار جابه جایی اهالی كندرود انجام شود و سپس برای آبگیری سد سیاهو اقدام كرد زیرا اگر سد آبگیری شود روستای كندرود زیر آب می رود.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای تكمیل سد سیاهو امسال 20 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد كه امید است با تخصیص مناسب تكمیل و به بهره برداری برسد.
حسین امامی افزود: بارندگی های رگباری همه ساله با وقوع سیلاب و جاری شدن روان آب باعث وارد آمدن خسارت های زیادی به شهرستان سربیشه و زیرساخت های آن می شود.
وی بیان كرد: سد سیاهو سربیشه اكنون 98 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و تاكنون 40 میلیارد تومان برای آن هزینه شده كه با مشاركت اهالی روستای مذكور پیش بینی می شود امسال به بهره برداری كامل برسد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی اظهار داشت: سد مخزنی سیاهو با مساحت حوضه آبریز سه هزار و 28 كیلومتر مربع و آورد سالانه حدود 2.10 میلیون متر مكعب با هدف جلوگیری از خروج آب از كشور، كنترل سیلاب های فصلی، ذخیره سازی و تنظیم حدود 4.6 میلیون متر مكعب روان آب احداث می شود.
وی تصریح كرد: با بهره برداری از این سد آب مورد نیاز حدود 650 هكتار از اراضی پایاب این منطقه نیز تامین خواهد شد.
امامی یادور شد: در حال حاضر سه تا چهار میلیون متر مكعب ورودی سیلاب در این سد مهار و ذخیره سازی شده كه به آرامی و به مرور به وسیله یك شیرفلكه تحتانی آزاد و دشت را تغذیه كرده است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی هم گفت: برای اهالی روستای كندرو زمینی به مساحت 14 هكتار پیش بینی شده و در قالب 142 مورد زمین قطعه بندی شده است.
علی اصغر آسمانی مقدم افزود: برای 50 خانوار این روستا كه مراجعه و تشكیل پرونده داده اند قطعه بندی و اراضی قرعه كشی شده است.
وی اظهار داشت: بنیاد مسكن آمادگی دارد در كنار كمك های شركت آب منطقه ای به این افراد به ازای هر واحد مسكونی 25 میلیون تومان وام قرض الحسنه با بازپرداخت 15 ساله و پنج میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت كند.
مدیر بنیاد مسكن سربیشه هم گفت: برای جا به جایی اهالی روستای كندرو 142 قطعه مسكونی و برای هر خانواده 500 متر مربع زمین با قیمت پایین در نظر گرفته شده است.
حمید حاجی زاده افزود: اقدامات زیرساختی از جمله برق رسانی توسط شركت برق و زیرسازی جاده دسترسی به روستا در محل جدید فراهم شده است.
وی بیان كرد: سد سیاهو در بهترین مكان جانمایی شده و نمی توان نسبت به آن خرده گرفت اما اهالی روستا باید همكاری كنند.
مدیر بنیاد مسكن سربیشه اظهار داشت: شركت آب منطقه ای فرصتی را در اختیار اهالی روستا قرار داده تا بعد از تخلیه نسبت به آبگیری سد اقدام شود.
وی یادآور شد: در حال حاضر منازل مسكونی اهالی روستای كندرو خشت و گلی بوده و از استحكام نامناسب برخوردار است كه در محل جدید منازل با استحكام قوی ساخت خواهد شد.
حاجی زاده عنوان كرد: در جانمایی مكان جدید معابر، خیابان ها و كانال های خیابانی برای تخلیه آب باران و آبروها احداث و تیرهای برق به صورت كامل نصب و تفكیك اراضی انجام شده است.
دهیار روستای كندرود سربیشه هم گفت: با این اقدام 340 هكتار از اراضی دامداری اهالی روستا كه بیشترین منبع تولید علوفه بود از بین رفته و مردم خواستار پرداخت خسارت هستند.
حسینی افزود: مسئولان دستگاه های اجرایی تنها برای جابجایی روستا و كمك به ساخت واحد مسكونی برای اهالی روستا تصمیم گیری كرده اند در حالیكه بسیاری از موضوعات مغفول مانده است.
وی بیان كرد: هدف تنها ساخت و ساز مسكن برای اهالی نیست بلكه باید برای اشتغال یا استفاده از منافع سد برای روستاییان نیز چاره اندیشی شود این در حالیست كه یك شركت تعاونی در این منطقه تشكیل شده كه عده معدودی از اعضای آن اهالی این روستا و مابقی از روستاهای مجاور هستند.
دهیار روستای كندرود سربیشه اظهار داشت: نظر من نظر اهالی این روستاست چون بنده ساكن مكان دیگری هستم و با قوت انتظارت اهالی را پیگیری خواهیم كرد.
وی یادآور شد: هر چند خانه و كاشانه اهالی این روستا خشت و گلی است و باید تخریب شود اما در اوضاع اقتصادی كنونی با پرداخت مقداری تسهیلات نمی توان نسبت به ساخت منزل اقدام كرد لذا خواستار پرداخت بخشی از خسارت های وارده به اهالی هستیم.
حسینی بیان كرد: از شركت آب منطقه ای استان تقاضا داریم هر چه سریعتر نسبت به پرداخت خسارات های پیش بینی شده اقدام كند مردم این روستا نیاز به حمایت بیشتر مسئولان دارند در غیر اینصورت هیچ مشكلی برای جابجایی اهالی وجود ندارد.
شهر سربیشه به مركزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و 251 كیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 كیلومتری جنوب بیرجند مركز خراسان جنوبی قرار دارد.
7557 * 6054