كردهای سوریه: روسیه مسئول شكست مذاكرات ما با دولت است

تهران – ایرنا – 'بدران ژیا كرد' از مسئولان كرد سوریه گفت: روسیه مسئول شكست گفت و گوی كردها با نظام است.

ژیا كرد روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری رویترز افزود: تلاش ها برای گفت و گو با دولت به دلیل همراهی نكردن روس ها معلق مانده است.
وی اضافه كرد: گفت و گوها هیچ پیشرفتی نداشته است زیرا روس ها همه تلاش ها را در این باره متوقف كرده اند و در حقیقت هیچ اقدامی توسط روس ها آغاز نشد.
ژیا كرد گفت: روسیه همچنان مدعی است كه طرح گفت و گوی كردها و نظام سوریه را دنبال می كند ولی این كشور منافع مشترك خود با تركیه را بر آشتی كردها با دمشق ترجیح می دهد.
وی بیان كرد: روسیه به وظیفه خود در این باره عمل نكرد و پس از چند دیدار روس ها و ترك ها، مسیر گفت و گو با دمشق به طور كامل مسدود شد و روسیه در این باره مسئول است.
این مسئول كرد سوری، دی ماه 97 اعلام كرده بود كه كردهای سوری بدون توجه به خروج یا ماندن نیروهای آمریكایی، برای توافق با دمشق مصمم هستند.
وی اضافه كرد: خودگردانی كردی در شمال سوریه نقشه راه مورد نظر خود را در نشست های اخیر به مسئولان روس ارائه كرده و در انتظار پاسخ مسكو است.
ژیا كرد گفت: مهمترین اهداف این نقشه راه، دفاع و حفاظت از مرزهای سوریه در مقابل تجاوز تركیه، یافتن راه حلی برای گنجاندن الگوی خودگردانی كردی در قانون اساسی و تضمین توزیع عادلانه منابع و ثروت های ملی موجود در شمال و شرق كشور است.
وی مدعی شد كه میدان های نفتی و سدهای موجود بر رود فرات از برگ های برنده كردها در گفت وگو با دولت سوریه است.
این مقام كرد بیان كرد: روسیه پذیرفته است كه نقش میانجی را در این گفت وگوها بازی كند.
ژیا كرد با بیان اینكه هدف نهایی، توافق با دمشق است، افزود: سران كرد به رغم مخالفت آمریكایی ها برای تحقق این هدف تلاش می كنند.
وی اضافه كرد: اكنون توپ در زمین روسیه و سوریه است و بر این اساس مذاكره می كنیم.
ژیا كرد تصریح كرد: معتقدیم كه روسیه تلاش می كند افق های جدیدی با دمشق بگشاید و ورود به گفت وگوهای جدی با دمشق، اكنون ضروری شده است.
وی افزود: پایان دادن به اشغالگری تركیه و سركوب تروریست های باقیمانده، نیازمند امضای توافق میان دمشق و خودگردانی كردی در شمال كشور است و این اقدام، سرعت بیشتری به مبارزه با اشغالگری و تروریسم می دهد.
كردهای سوریه سال ها با تكیه بر حمایت آمریكا از گفت وگو با دولت سوریه خودداری می كردند.
پس از اعلام ترامپ رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر تصمیم این كشور برای خارج كردن نیروهای خود از سوریه، مقام های ارشد كرد سوری این تصمیم را خنجر از پشت و خیانت به این نیروها و یگان های مدافع خلق عنوان و بر قصد خود برای گفت و گو با دولت تاكیدكردند.
تلاش ها برای مذاكره كردهای سوریه و دولت این كشور در سال های اخیر به شدت تحت تاثیر میزان حمایت طرف های خارجی از كردها بوده است.
شبك**6116**1708