سیلاب به 30 هزار هكتار از مزارع نیشكر در خوزستان خسارت زد

اهواز - ایرنا - مدیرعامل شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی با اشاره به اینكه مزارع پنجمین كشت و صنعت توسعه نیشكر در خوزستان نیز روز جمعه به زیر آب رفت، گفت: سیلاب خوزستان تاكنون به 30 هزار هكتار از مزارع نیشكر خسارت وارد كرده است.

محمود شمیلی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه امروز مزارع كشت و صنعت فارابی در اثر ورود سیلاب به زیر آب رفت، بیان كرد: با پیشروی سیلاب به سمت كشت و صنعت نیشكر فارابی، اردوگاه اسكان اضطراری سیل زدگان در این شركت نیز در معرض خطر آبگرفتگی قرار گرفت.
وی ادامه داد: بیش از 800 نفر از سیل زدگان روستای دریسیه دارخوین از توابع شادگان در اردوگاه های اضطراری شركت كشت و صنعت حكیم فارابی اسكان داده شدند.
مدیرعامل شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی با اشاره به ادامه پیشروی سیلاب به سمت مزارع و تاسیسات و انبارهای شكر كشت و صنعت های توسعه نیشكر، افزود: تاكنون مزارع نیشكر پنج كشت و صنعت از مجموع هفت كشت و صنعت به زیر آب رفته و خسارات فراوانی را در پی داشته است.
شمیلی ادامه داد: باتوجه به هدایت سیلاب به سمت مزارع نیشكر 10 هزار هكتار از مزارع كشت و صنعت امام خمینی (ره)، بیش 9 هزار هكتار از مزارع كشت و صنعت نیشكر دهخدا ، هفت هزار هكتار از مزارع كشت و صنعت سلمان فارسی ، سه هزار هكتار از مزارع كشت و صنعت دعبل خزاعی و 500 هكتار از مزارع كشت و صنعت نیشكر فارابی با طغیان رودخانه ها دچار آبگرفتگی شدند.
وی یادآور شد: ورود سیلاب به مزارع نیشكر شركت توسعه نیشكر، به دیگر محصولات زراعی و زیرساخت های این شركت خسارت جدی وارد كرده به طوری كه تاسیسات و كارخانه تولید شكر كشت و صنعت نیشكر دهخدا نیز زیر آب رفته است.
وی با اشاره به مشاركت این شركت در كمك رسانی به مردم روستاهای شعیبیه و ستاد مدیریت بحران خوزستان، گفت: جاده سازی در مناطق سیل زده، ترمیم سیل بندها، خاكریزی، دایك های حفاظتی برای روستاها، آبرسانی به روستاها ، تامین غذای كمیته های بحران شهرستان شادگان و كارون و سوخت رسانی به كلیه ماشین آلات فعال در عملیات مهار سیلاب، بخشی از خدماتی است كه از سوی كشت و صنعت های هفتگانه توسعه نیشكر به منظور كاهش خسارات ناشی از سیل در خوزستان انجام می شود.
به گزارش ایرنا، افزایش بارش ها از اول فروردین در كشور و افزایش آورد آب از استان های بالادست به پشت سدهای خوزستان و در نتیجه رهاسازی آب از سد كرخه و دز، باعث طغیان رودخانه های دز، كرخه و كارون و جاری شدن سیلاب در مناطق پایین دست استان شده است.
به گفته وزیر كشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
به گزارش ایرنا در سال های اخیر تولید نیشكر در واحدهای هفتگانه درحدود هفت میلیون تن بوده كه حدود نیمی از كل محصولات كشاورزی خوزستان را شامل می شود.
عملیات اجرایی واحدهای نیشكری خوزستان از دهه 70شروع و از اوایل دهه 80به تدریج یكی پس از دیگری به بهره برداری رسیدند.
مجموع زمین های طرح های هفتگانه نیشكر خوزستان حدود 86هزار هكتار است كه هر سال بخشی از این زمین ها به صورت آیش یا چرخشی ، زیركشت گندم و برخی محصولات پاییزی نیز می رود.
9931/ 6037