امام جمعه شهركرد خواستار رفع محروميت دهستان موگويي شد

شهركرد - ايرنا- وجود محروميت در دهستان موگويي شهرستان كوهرنگ چهارمحال و بختياري يكي از دغدغه هاي امام جمعه شهركرد است كه باره ها در ديدار مسوولان كشوري به آن اشاره كرده و خواستار رفع اين محروميت ها شده است.

به گزارش روز جمعه ايرنا، اين دغدغه باعث شده است نماينده ولي فقيه در چهارمحال و بختياري و امام جمعه شهركرد بارها به اين منطقه سفر كند و از نزديك با مردم اين منطقه به گفت و گو بنشيند.
در سفر اخير وزير راه و شهرسازي به چهارمحال و بختياري حجت الاسلام محمد علي نكونام امام جمعه شهركرد يكي از مهمترين خواسته هاي اين استان علاوه بر توسعه جاده ها ، رفع محروميت از دهستان موگويي بود.
نماينده ولي فقيه در چهارمحال و بختياري و امام جمعه شهركرد در ديدار با وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد : دولت براي رفع محروميت از دهستان موگويي كوهرنگ و ديناران اردل اعتبار ويژه و خاص اختصاص دهد.
حجت الاسلام محمد علي نكونام در اين ديدار يكي از نيازهاي اين استان را توزيع عادلانه منابع و اعتبارات بين استانها اعلام كرد و گفت : جاده دهستان موگويي در زمستان ها بسته مي شود و مردم به سختي تردد مي كنند.
از سوي ديگر در پي بارش هاي اخير و محاصره مردم موگويي شهرستان كوهرنگ در برف نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد به همراه جمعي از گروهاي جهادي و جمعي از مسئولان استان به اين منطقه سفر كردند و به مدت چهار روز و پس از گذر از مسيرهاي سخت گذر از نزديك با مردم روستاهاي چين، صالح كوتاه، سوه، خويه، بيراهگان و سرآقاسيد ديدار و از نزديك مشكلات را بررسي كردند.
با توجه به مسدود بودن مسير منطقه موگويي به دليل بارش هاي سنگين برف با از طرف استان چهارمحال و بختياري و مركز شهرستان، اين سفر از مسير اليگودرز استان لرستان انجام شد.
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد در خصوص اين سفر گفت: خداوند توفيق داد در اين وضعيت بحراني كشور ناشي از سيلاب ، از نزديك مشكلات مردم اين منطقه محاصره در برف را ببينيم و از آن ها دلجويي و همدردي كنيم.
حجت الاسلام محمد علي نكونام افزود: سه شب و چهار روز در منطقه دهستان موگويي بوديم و آنچه كه مشاهده شد، مشكلات بسيار جدي مردم بود، بايد به وضوح گفت دريايي از مشكلات در اين منطقه وجود دارد، مشكل اول و عمده مردم منطقه، مساله جاده و راه‌هاي دسترسي است كه متاسفانه وجود ندارد و در واقع با سختي‌هاي طاقت فرسا مواجه هستند.
نماينده ولي فقيه در استان گفت: دسترسي‌هاي مختصري براي بعضي از اهالي منطقه صورت مي‌گيرد و بعضي‌ ها نيز در محاصره تمام عيار برف و راه بندان و بسته شدن جاده‌ها باقي مي مانند و در بعضي جاها نيز سيل‌بُردگي وجود دارد و در يك مناطقي ريزش‌هاي قابل توجهي صورت گرفته است و جاده‌ها از دسترس و استفاده خارج شده است كه مردم همينجور مانده‌اند ميان زمين و آسمان و با مشكلات فراوان مواجه هستند.
حجت الاسلام و المسلمين نكونام تصريح كرد: در دهستان موگويي فقط فرياد كمك خواهي مردم را مي‌شنويم كه مدام فرياد مي‌زنند و مطالبه دارند و كمك مي‌خواهند و متاسفانه آن فريادرسي ان گونه كه بايد وجود داشته باشد ، وجود ندارد ، البته مي‌دانيم شرايط بودجه اي و اعتباري كشور شرايط خاصي است ولي انتظار است در استان نسبت به رفع مشكلات اين منطقه بسيج شوند و جاده كه يكي از مشكلات مردم است را برطرف كنند.
امام جمعه شهركرد خاطرنشان كرد: مساله نبود شبكه برق پايدار به واقع در اين منطقه جاي تاسف است، متوليان برق بايد جديت لازم را داشته باشند و براي رفع قطع برق منطقه تلاش كنند ، اگر چه برق رساني با پنل هاي خورشيدي در برخي از مناطق صورت گرفته است.
نماينده ولي فقيه در استان گفت: مردم اين منطقه اعتقاد دارند كه مدت‌هاي طولاني است كه برق شان قطع است و اگر چه ژنراتور برق ديزلي راه اندازي كرده اند ولي اين نوع برق رساني ساعتي است و اين منطقه نيازمند شبكه سراسري برق است.
حجت الاسلام و المسلمين نكونام ادامه داد: مساله ارتباطات در منطقه موگويي در استان چهارمحال و بختياري يكي از مشكلات ديگر منطقه است، با وجود اينكه ارتباطات در نقاط دور زمين نيز برقرار است و شبكه‌هاي ارتباطي وجود دارد ، ولي در منطقه موگويي شبكه پايدار مخابرات وجود ندارد.
امام جمعه شهركرد افزود: وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد نسبت به رفع اين نواقص اقدام كند و امكانات را براي مردم منطقه فراهم كنند.
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد تصريح كرد :مسوولان مخابرات و وزارت ارتباطات به اين منطقه سفر كنند و از نزديك با مشكلات مردم در اين زمينه آشنا شوند و مشكل تلفن ثابت و همراه اين مردم را براي ارتباطات رفع كنند.
حجت الاسلام و المسلمين نكونام تصريح كرد: دريافت شبكه هاي صدا و سيما در برخي از مناطق اگر برق و ارتباطات وجود داشته باشد انجام مي شود ، ولي برخي نقاط منطقه متاسفانه آنتن دهي وجود ندارد.
امام جمعه شهركرد افزود: براي مساله بهداشت و درمان كارهايي در منطقه انجام شده است و برخي از مراكز درماني فعال است و برخي از كادر درماني دلسوز و تلاشگر نيز در منطقه حضور دارند اما به هر حال امكانات خيلي كم است، در زمان سفر به اين منطقه در يكي از روستاهاي دهستان موگويي زنان باردار بودند كه اگر امكانات نباشد جان خود را از دست مي دهند و برخي از افراد بيمار با وضع مسدود بودن جاده و نبود امكانات و خودروهايي كه در برف گرفتار ني شدند و هيچ دسترسي به امكانات درماني ندارند نيز نيازمند حمايت هستند.
حجت الاسلام و المسلمين نكونام تاكيد كرد: بايد تا آنجا كه ممكن است از امداد هوايي در منطقه استفاده شود و اوژانس هوايي در اين مناطق در دسترس باشد چرا كه مساله حيات و جان مردم است و جان مردم يعني كرامت انساني و شخصيت انساني مردم بسيار مهم است ، بنابراين امكاناتي موجود جوابگوي مردم نيست و بايد امكانات با عدالت توزيع شود و امكانات به اين گونه مراكز و مناطق محروم برسد.
حجت الاسلام و المسلمين نكونام تصريح كرد: بدون شك اقدامات بيشتر را براي رفع مشكلات مردم اين منطقه خواهيم داشت و مكاتبه با مسئولان خواهد شد و مسئولان استان نيز بسيج شوند و جلسات ستاد مديريت بحران تشكل بدهند و شوراي اداري ويژه براي رفع مشكلات مردم اين منطقه شكل بگيرد.
امام جمعه شهركرد تاكيد كرد: اگر چه لرستان و خوزستان با بحران فوق العاده مواجه هستند اما براي رفع مشكلات دهستان موگويي نيز مسوولان برنامه ويژه اي داشته باشند.
دهستان موگويي در شهرستان كوهرنگ بيش از 4 هزار نفر جمعيت دارد كه در 6 ماه دوم سال منطقه برف گير مي شود.
شهرستان كوهرنگ در 90 كيلومتري مركز چهارمحال و بختياري است.
2097

سرخط اخبار استان‌ها