كشتی آرتمیا پس از 7 سال در دریاچه ارومیه شناور شد

ارومیه - ایرنا - رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینكه تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش یكهزار و 271 متر و 32 سانتی متر است، گفت: كشتی آرتمیا كه از سال 1391 به دلیل پایین رفتن سطح آب دریاچه زمین گیر شده بود، در سایه افزایش تراز طی روزهای اخیر شناور شد.

«فرهاد سرخوش» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینكه تراز دریاچه ارومیه نسبت به كمترین ارتفاع ثبت شده برای آن یك متر و 26 سانتی متر افزایش یافته، بیان كرد: ارتفاع این دریاچه در مقایسه با سال گذشته 59 سانتی متر افزایش داشته است.
وی با اشاره به اینكه اكنون وسعت دریاچه ارومیه بیش از 2 هزار و 855 كیلومترمربع است، اضافه كرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته 580 كیلومترمربع افزایش داشته است.
«سرخوش» با اشاره به ادامه دار بودن روند صعودی افزایش حجم آب دریاچه طی روزهای آینده، اظهار داشت: اكنون سه میلیارد و 500میلیون مترمكعب آب در نگین آبی آذربایجان وجود دارد و حجم آب تا پایان اردیبهشت سال جاری به حدود سه میلیارد و 770 مترمكعب می رسد.
وی دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی مناسب، لایروبی مناسب رودخانه ها و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان كرد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه قبل از تشكیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
وی با تاكید بر اینكه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه كرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3072