آمريكاي ترامپ، «آمريكاي بي‌نقاب» است - ابوالفضل فاتح*

تهران- ايرنا- تصميم اخير دولت آمريكا در قرار دادن صدها هزار ايراني در ليست گروه‌هاي تروريستي قطعه ديگر از پازلي است كه چهره امپرياليستي سياست خارجي آمريكا را آشكارتر مي‌سازد.

مغايرت با عرف و حقوق بين‌الملل، بي‌ثبات‌سازي، يك‌جانبه‌گرايي، افراط و ظلم شاخصه اصلي سياست خارجي آمريكا در دوران اخير است. آمريكا هميشه اين‌گونه بوده است؛ اما آمريكاي ترامپ، عريان شده و نقاب از چهره برداشته است.
سياست «آمريكاي بي‌نقاب» را مي‌توان در خروج يك‌جانبه از پيمان محيط‌زيست، خروج از برجام، خروج از پيمان اتمي با روسيه نيز مشاهده كرد. به رسميت شناختن قدس اشغالي به پايتختي اسرائيل، حمايت از تجاوز به يمن و قلمداد كردن جولان اشغالي به‌عنوان بخشي از اسرائيل و اينك تروريستي اعلام كردن نيروهاي مسلح رسمي ايران نيز ادامه همان رويكرد است.
آمريكاي بي‌نقاب كه حامي درجه اول نژادپرستي و جنايات و اشغالگري اسرائيل است و از محكوميت سياه‌ترين ديكتاتوري‌هاي منطقه و آمران كودك‌كشي يمني‌ها و قطعه‌قطعه كردن خاشقچي طفره رفته و در اقدامي ضد بشري همه راه‌هاي كمك به سيل‌زدگان مظلوم ايران را مسدود كرده، در آخرين پرده، سپاه پاسداران يعني يك ارتش رسمي با صدها هزار ايراني را يكسره تروريست مي‌نامد تا معلوم باشد كه براي اين آمريكا، هيچ مرزي جز سلطه به رسميت شناخته نمي‌شود.
با آنكه بسياري از حكام منطقه، در طي چند دهه عوامل سياست‌هاي مخرب آمريكا بوده‌اند، اما به نظر مي‌رسد «آمريكاي بي‌نقاب»، با مثلث شرور ترامپ، نتانياهو و بن سلمان در انديشه سيطره نظمي ظالمانه‌تر با ماهيتي مافيايي‌تر بر منطقه برآمده‌اند كه پيامدهاي ويرانگري براي ملت‌ها و كشورهاي مستقل منطقه دارد. لذا، نبايد به بهانه هيچ تفاوت نظر داخلي از اهداف شوم، بي‌ثبات كننده و ضد توسعه‌اي آن حتي براي لحظه‌اي غافل شد.
در قبال تصميم سر تا پا نادرست اخير ترامپ نيز ضروري است، رويكردي ملي، خلاقانه، منطقي و جامع و مبتني بر حكمت و عزت و دورانديشي اتخاذ كرد و همه اهرم‌هاي سياسي و حقوقي و ديپلماتيك را در مجامع بين‌المللي و جهاني به كار بست تا قبح اين رويكرد را آشكار و تأثير آن را منتفي و يا به حداقل رساند.
آمريكا بزرگ‌ترين مركز پمپاژ ظلم و تباهي جهان است اما قدرت مطلق جهان نيست و ان شاء الله روزي افول خواهد كرد و تا آن روز با عقلانيت و استواري و تكيه بر توان و ظرفيت‌هاي ملي و ديپلماسي خلاقانه با جهاني كه مايل نيست در سيطره آمريكا باشد، به ياري خداوند مي‌توان از شر ظلم آن در امان بود. البته در اين مسير آنچه قدرت مستمر و تزلزل‌ناپذير مي‌آفريند، پايبندي بي‌استثنا به مردم‌سالاري واقعي، قانون و كارآمدي كليت نظام و همه نهادهاي برآمده از آن است.
ايرانيان مستقل و شريف نيز به ماهيت تحريم‌هاي ظالمانه و اين‌گونه اقدامات آمريكاي بي‌نقاب كه سياست خارجي‌اش در حد تجارت شخصي و قمار بر سر انتخابات صهيونيست‌ها تنزل كرده است، واقف هستند و مي‌دانند تا چه اندازه هم براي صلح و ثبات منطقه و هم براي حق حاكميت كشور و هم حتي براي توسعه مردم‌سالاري در داخل ايران پي‌آمدهاي منفي خواهد داشت، لذا با هر گرايش سياسي و هر جا كه باشند به‌رغم تفاوت نظر داخلي كه در جاي خود محترم است و بايد به آن پرداخته شود، اين‌گونه تصميمات مداخله‌گر خارجي را قوياً محكوم كرده و به سهم خود در افشاي ماهيت دروغ و متناقض آن خواهند كوشيد.
*كارشناس ارشد مسائل بين‌الملل