۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
کد خبر 83274662
۰ نفر
ابعاد و پیامدهای تروریستی خواندن سپاه

تهران- ایرنا- قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریسم تازه‌ترین فصل از زنجیره 40 ساله دشمنی آمریكا با ایران است. سریالی با نقش‌آفرینان ثابت كه پخش آن هرساله ابعاد جدید یافته و پیامدهایی به بار می‌آورد. در فصل تازه آن دونالد ترامپ دستكش مخملین را از دست درآورده و در تصورات خود در حال نشان دادن مشت آهنین است.

به گزارش روز جمعه خبرنگار سیاسی ایرنا، رئیس‌جمهوری آمریكا در تازه‌ترین اقدام خود بار دیگر از قوانین بین‌المللی عبور كرد و نام نهاد یك كشور مستقل را در فهرست تروریستی خود قرار داد. شامگاه دوشنبه 19 فروردین رسماً سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام كرد؛ اقدامی كه بلافاصله با واكنش منطقی ایران روبرو شد و شورای عالی امنیت ملی كشورمان به دنبال اقدام خصمانه دولت آمریكا در قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی در اقدامی متقابل، دولت آمریكا را حامی تروریسم و فرماندهی مركزی آمریكا موسوم به سنتكام را از گروه‌های تروریستی معرفی كرد.
واكنش یكدست و حمایت تمام‌قد مسئولان و چهره‌های سیاسی كشور از سپاه پاسداران و محكومیت یكپارچه این اقدام خصمانه آمریكا حتی از سوی برخی منتقدان این نهاد نظامی در داخل كشور، فضای همدلی داخلی ایجاد كرد كه مهم‌ترین نمودِ آن لباس‌های یكدست سبز 290 نماینده بهارستان در جلسه علنی روز گذشته بود.
اقدامات آمریكا علیه ایران به‌ویژه پس از روی كار آمدن ترامپ در كاخ سفید هر روز اهداف خصمانه‌ای را علیه ایران تدارك می‌بینید. اقداماتی كه ابعاد متنوع و به‌طورقطع تبعات خاص خود را در پی خواهد داشت.

**ابعاد سه‌گانه تروریستی خواندن سپاه پاسداران
اقدام تازه آمریكا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی از سه بُعد اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی قابل ارزیابی است.
مهم‌ترین هدف سران كاخ سفید افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران است تا به‌زعم خود از این فشارها برای منزوی كردن حكومت ایران در جهان و ایجاد شكاف میان ملت و دولت بهره ببرد.
خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، تهدید و تطمیع كشورهای دیگر برای به حداقل رساندن مراودات اقتصادی خود با ایران و نیز قرار دادن نام نهاد نظامی كه در اقتصاد كشور نقش فعالی دارد، همگی نشان از عزم جزم ترامپ برای چالش‌زایی در مسیر اقتصادی ایران است.
در سطح سیاسی به باور ناظران مهم‌ترین دلیل بستن شمشیر خصم علیه ایران از سوی ترامپ در مقطع كنونی، به لب رساندن جان تدبیر در عرصه دیپلماسی دولت ایران است. آمریكا دام‌های متعددی برای انداختن ایران در مسیر واكنش‌های غیرعقلانی و احساسی نهاده كه یكی از آن‌ها تلاش برای خروج ایران از قرارداد برجام است. از رهگذر این خروج آمریكا می‌تواند بار دیگر اجماع جهانی علیه این كشور را در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل و اهرم‌های دیگر به وجود آورد.
با نابودی برجام، بهانه‌های آمریكا بار دیگر از طریق شورای امنیت، رنگ حقوقی و قانونی خواهد یافت و این خواست تندروهای آمریكایی، رژیم‌های منطقه منافقان خارج از ایران است.
محدودسازی فعالیت نظامی و مستشاری سپاه پاسداران در برخی كشورهای همسایه هم از بُعد سیاسی برای آمریكا حائز اهمیت است. نجات مناطقی از سوریه و عراق به دست سپاه در زمانی كه آمریكا و برخی حاشیه‌نشینان خلیج‌فارس برای تروریست‌های داعش آماده كرده بودند برخی از نقشه‌های این ائتلاف‌ها را نقش بر آب كرد. تحمل این موضوع برای آمریكا دشوار بود و سرانجام نام سپاه در فهرست تروریستی قرار گرفت.
در بُعد تبلیغاتی (كه به نظر می‌رسد در اقدام اخیر این سطح بیشتر موردنظر بوده) قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی می‌تواند دست ترامپ را در جیب رژیم‌های منطقه‌ای بازتر نگه دارد، به بهانه واهی مقابله با تروریسم ایران، زرادخانه‌های منطقه را انباشته از سلاح‌های خود كند و درنهایت اتحاد ناشدنی عبری-عربی علیه ایران را عملی سازد.
تبلیغات حاصل از این اقدام می‌تواند رژیم صهیونیستی را از حیث حمایت‌های بی‌دریغ آمریكا اطمینان بخشد و بهانه اشغالگری‌ها و تجاوزات این رژیم باشد. این اقدام در بُعد تبلیغاتی و بر اساس ظن و برنامه‌ریزی آمریكایی‌ها می‌توانست بر افكار عمومی داخل ایران هم اثرگذار باشد.
اما آنچه در روزهای پس از قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریست‌های آمریكا قابل مشاهده است، نشان می‌دهد كه نه در سطح اقتصادی و نه سیاسی و نه حتی جنگ تبلیغاتی این اقدام تأثیر خاصی در معادلات داخل ایران نداشته است.
دلایل روشنی هم برای این تأثیر اندك وجود دارد. در عرصه اقتصاد، میزان تحریم‌ها علیه ایران و سپاه پاسداران با رویداد تازه، تغییری تازه‌ای نخواهد كرد. آمریكا مدت‌هاست بسیاری از كشورهای جهان را از مراودات مالی و تجاری با سپاه و سپاهیان منع كرده است و بیشتر از این توان محدودسازی سپاه را در عرصه اقتصادی نخواهد داشت.

** تبعات اقدام آمریكا و مقابله عقلایی ایران
پیامدهای هر یك از اقدامات خصمانه آمریكا گرچه در كوتاه‌مدت شرایط را به‌ویژه در عرصه اقتصادی برای مردم دشوار ساخته اما شواهد نشان می‌دهد در طولانی‌مدت نتوانسته است ایران را منزوی كند.
تنها لبیك‌گویان اقدام اخیر آمریكا هم برخی دولت‌های ناشی حاشیه خلیج‌فارس و رژیم صهیونیستی هستند. اروپا و دیگر هم‌پیمانان غربی آمریكا تاكنون استقبال خاصی از این تصمیم نشان نداده و بالعكس درباره ایجاد تنش‌های تازه در منطقه خاورمیانه هشدار داده‌اند.
مهم‌ترین پیامد قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی بازگشت و تشدید ناآرامی و تنش در خاورمیانه خواهد بود. این مهم را اروپا و بسیاری از عقلای جهان به‌خوبی می‌دانند، قطعا تیم تندرو ترامپ هم از این موضوع آگاه است و عامدانه در این مسیر می‌كوشد. به نظر می‌رسد ترامپ دكترین سیاست خارجی خود را بر پایه تنش‌زایی و نه برخورد نظامی مستقیم بنا نهاده اما در این بازی ترس، او تنها بازیگر نخواهد بود.
مقابله با چنین سیاست‌هایی از سوی ایران بیش از هر موضوعی به صبر و خویشتن‌داری نیاز دارد. محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی بارها تأكید كرده است: جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ درگیری در منطقه نبوده و نخواهد بود.
این گزاره باید مهم‌ترین محور تصمیم‌گیری‌ها درباره اقدام تازه ترامپ باشد. موضع‌گیری اصولی، منطق محور و درعین‌حال مقتدرانه مسئولان جمهوری اسلامی در پرهیز از مواضع شتاب‌زده نشان می‌دهد كه ایران در مسیر مقابله‌به‌مثل، راه غیرعقلانی نخواهد رفت و این پادزهر، زهر پراكنی‌های آمریكا خواهد بود.
‌سیام**9402**1336** 1055