تاكید بر تمامیت ارضی سوریه و بلندی های جولان در نشست مسكو

تهران - ایرنا - روسای كمیسیونهای سیاست خارجی مجالس كشورهای ایران، روسیه و تركیه در پایان نشست خود در مسكو بر تمامیت ارضی سوریه بر بلندی های جولان تاكید كردند.

به گزارش پنجشنبه ایرنا از خبرگزاری خانه ملت، روسای كمیسیونهای سیاست خارجی مجالس كشورهای ایران روسیه و تركیه در پایان نشست خود در مسكو بیانیه مشتركی را به امضا رساندند.
در بخشی از این بیانیه بر تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی های جولان تأكید گردید و یاد شهدای در راه مبارزه با تروریسم را گرامی داشته شدند.
بیانیه مشترك امضا شده روسای كمیسیونهای سیاست خارجی مجالس كشورهای ایران روسیه و تركیه به این شرح است:
اولین نشست سه جانبه كمیته های امور بین الملل پارلمان های روسیه، تركیه و ایران كه از این به بعد طرف ها نامیده میشوند در شهر مسكو فدراسیون روسیه در مورخ 10 أوریل 2019 براساس توافقاتی كه از قبل با طرفها حاصل شده بود، برگزار شد.
در این نشست، طرفها با رضایت به این نكته اشاره نمودند كه این نشست نتیجه تلاش های فعالانه روسای كمیته ها برای برقراری تعامل بیشتر است
طرف ها بر پایبندی خود به حفظ صلح، امنیت و ثبات، مقابله با تروریسم بین المللی و همچین آمادگی خود برای ایفای نقش در تقویت مناسبات دوستی و گسترش همكاری های چندجانبه منطقه ای تاكید كردند.
در این نشست، طرف ها به طور مفصل وضعیت سوریه، چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز، و همچنین مسائل مربوط به تشكیل معماری جدید امنیت در منطقه و نقش كمیته های امور بین الملل پارلمان ها را مورد بررسی قرار دادند.
طرفها بر پایبندی خود به تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی های جولان تاكید كردند. و همچنین تاكید نمودند كه برای آنها تلاشها جهت مشروعیت بخشی به سازمان های تروریستی قابل قبول نیست. طرفها با احترام كامل یاد همه آن كسانی كه جان خود را در مبارزه با تروریسم فدا كردند گرامی میدارند. طرفها از پیشنهاد برگزاری اجلاس بین المللی پارلمانی در آینده نزدیك در مورد بازگشت پناهندگان سوری به سوریه حمایت كردند.
طرفها ضمن بررسی مسائل مربوط به امنیت جهانی و چالش های منطقه ای، در خصوص بی ثباتی موجود در وضعیت جهان اظهار نظر كردند و ضرورت بكارگیری تلاش هایی كه هدف آنها تقویت نقش كلیدی سازمان ملل متحد در حل و فصل بدون استثنا تمامی بحران های حاد با استفاده از روش های دیپلماتیك براساس حقوق بین المللی و احترام به منافع سایر كشورها است را خاطرنشان نمودند.
طرفها همچنین برای تشكیل معماری تمام شمول در زمینه صلح و امنیت فراخوان دادند.
طرفها درمورد برگزاری نشست مشترك بعدی در پاییز سال 2019 در جمهوری تركیه و نشست بعد از آن در بهار سال 2020 در جمهوری اسلامی ایران توافق كردند.
1200