چشم تان را روی حقایق نبندید

تهران- ایرنا- صداوسیما شب گذشته در گفت و گویی به قطع بودن ارتباطات در پلدختر اشاره كرد، در حالیكه به گواه اسناد و تصاویر ماهواره ای، ارتباط در بحرانی ترین منطقه پلدختر، پس از 72 ساعت وصل شد.

قطع شدن ارتباطات در مناطقی كه بحران هایی مانند سیل و زلزله در آن پیش می آید، طبیعی است؛ اینكه ارتباط چطور و با چه سرعتی وصل شود، باید مدنظر قرار گیرد. كمیته مدیریت بحران وزارت ارتباطات و شخص وزیر با حضور در پلدختر در كمتر از 72 ساعت ارتباطی را كه هیچ زیرساختی برای آن باقی نمانده بود، وصل كردند. وزیر ارتباطات آچار به دست شد و پا به پای تیم های فنی كار كرد.
به گزارش ایرنا، سید جمال هادیان طبایی زواره، رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه در واكنش به این گفت و گو در توئیتر خود نوشت: ‏نقاط قرمز تصویر اول، قطع ارتباط سایت های پلدختر در همان ساعات اولیه وقوع سیل و نقاط سبز تصویر دوم، برقراری ارتباطات 72 ساعت بعد از ورود تیم عملیاتی وزارت ارتباطات است.
وی افزود: این سرعت برقراری ارتباطات از مسیرهای ابتكاری یك ركورد است. البته ممكن است رسانه ملی چشم خود را بر حقیقت ببندد.
به گزارش ایرنا وزیر ارتباطات در همان 72 ساعت طلایی مكانی را هم برای خبرنگاران و عكاسان تجهیز كرد تا بتوانند به راحتی گزارش های خود را ارسال كنند. كافیست نگاهی به اخبار گسترده ای كه از مناطق سیلزده مخابره می شود بیاندازید.
البته علاوه بر ایجاد ارتباطات، در همان ساعات اولیه 500 دستگاه پز (خودپرداز) بین مغازه ها توزیع و تلفن اضطراری نیز برای مراكز مهم و حساس نیز در همان 72 ساعت اولیه وصل شد.

**اخبار چطور بدون اینترنت مخابره می شود؟
جهادگری كه برنامه 20:30 با او در خصوص پلدختر صحبت كرد، گفت: مشكل اصلی پلدختر ارتباطات است. علی الرغم شوآف های انجام شده و توئیت هایی كه زده اند واقعیت این نیست. مردم به تلفن دسترسی ندارند. اعلام كردند با بالن مخابراتی ارتباط را وصل كرده اند، در حالی كه این بادكنك فقط ده متر ارتفاع دارد و به آن اینترنت می گویند. این بادكنك سرویس نمی دهد. وزیر ارتباطات وزیر معین لرستان بود. او دو روز آن جا مستقر شد و بعد هم رفت. مطلقا با روستا امكان برقراری ارتباط وجود ندارد.
صحبت های این فرد در حالی مطرح می شود كه خبرنگاران زیادی از راه های دور و نزدیك با مسئولان تماس گرفتند، خبر دریافت كردند. كافیست سری به اینستاگرام بزنید تا ویدیوها و پخش زنده هایی كه همین الان در دسترس است را تماشا كنید. اگر به قول این جهادگر، بادكنك ده متری نمی تواند اینترنت دهد، چطور این عكس و خبرها مخابره می شود.
رئیس كمیته تخصصی مدیریت بحران وزارت ارتباطات در گفت و گو با خبرنگار علمی ایران درباره وضعیت ارتباطی پلدختر و چگونگی وصل شدن مجدد آن پیشتر گفت: مخابرات پلدختر هم مانند اغلب خانه‌ ها و ادارات این شهرستان، زیر آب رفت اما از آن‌جا كه همه می‌دانند چقدر ارتباط در این شرایط مهم است، مخابراتی‌ها تا لحظه آخر كه خطر قدم به قدم به جان‌شان نزدیك می‌شد، محل كارشان را ترك نكردند.
صادق بیك پور افزود: محلی كه سیل آن را به جایی تبدیل كرده كه انگار هیچوقت وجود نداشته است. اما ارتباطات تلفن همراه همین مركز درست بعد از یك شب، راه افتاد.
برای بازسازی برخی نقاط زیر باران شدید و سیل آسا در جاده‌هایی كه سیل در آن جاری بود و هیچ دیدی نداشت، نیروهای متخصص به معنای واقعی كلمه، جان‌ شان را گذاشتند كف دست‎ شان و ساعت 2 نیمه شب به سمت مسیرهای قطع شده حركت كردند. سه تیم مختلف از سه منطقه مختلف به سمت نقاط قطعی فیبر نوری رفتند.
یك تیم به مسیر اول رسیدند اما دیدند آن جا را آب فراگرفته، به منطقه بعدی رسیدند و دیدند رانش زمین به آن‌ها اجازه عبور نمی‌دهد. در نهایت به منطقه سوم رسیدند. دو ساعتی منتظر ماندند تا هوا روشن شد و نقطه قطعی را پیدا و تعمیر كردند.
وی ادامه داد: آنها برای رسیدن به نقاط مورد نظر از جایی عبور كردند كه آدم جرات نمی‌كند از كنار آن رد شود، اما چاره‌ ای نبود. در روزهای بارانی بالگردها نمی ‌توانند امدادرسانی انجام دهند، تیم‌ های فنی ما مجبور می‌ شدند كنار راه باریكی كه از جاده باقی مانده بود، به سمت دیگر بروند تا ارتباط را وصل نگه دارند.
«كار كردن برای برقراری ارتباط در مناطق سیل‌زده و خصوصا پلدختر كه آسیب زیادی به آن وارد شده، شبانه‌روزی است. صبح‎ها در جلسات كار تیم‌ها مشخص می‌شود. كوله‌ها و وسایل‌شان را برمی‌دارند و راه می‌افتند و نیمه شب برمی‌گردند و تازه شروع می‌كنند به گزارش كار دادند».
به گفته بیك پور خیلی‌ها فرصت خوابیدن بیشتر از دو ساعت در شبانه ‌روز را ندارند. اما زمانی كه پای صحبت‌های شان می‌ نشینی، قبراق و سرحال آماده‌ خدمت‌رسانی هستند و هر جایی كه خط و خبری از قطع ارتباط باشد، سریع خودشان را می ‌رسانند.
علمی ** 9207 **9157