توسعه گلخانه ها از اهداف بخش كشاورزي آذربايجان شرقي است

تبريز-ايرنا- رييس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي با بيان اينكه افزايش عملكرد در واحد سطح جزو اولويت هاي اين مجموعه در سالجاري است، توسعه گلخانه ها از راه هاي دسترسي به اين هدف است.

اكبر فتحي روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران، افزايش ميزان گندم و كلزاي توليدي نسبت به سال گذشته را يكي از اهداف اصلي سازمان جهادكشاورزي استان بيان و اضافه كرد: با توجه به ابلاغيه وزارتخانه مبني بر عدم اجازه كشت محصولات پر آب بر در فضاهاي باز، توسعه سطح گلخانه ها در استان جزو سياست گذاري هاي سازمان است.
وي اظهار داشت: ضرورت ديگري كه جزو برنامه هاي اصلي سازمان جهاد كشاورزي استان در سال 98 تعيين شده است، تامين نهاده هاي دامي به خصوص نهاده هاي صنعت طيور بوده و سعي مي شود تا اين نهاده ها كه به طور عمده واردارتي است و با ارز دولتي تامين مي شود، به دست توليدكنندگان واقعي اين صنعت برسد.
فتحي ارتقاي ضريب مكانيزاسيون كشاورزي استان با استفاده از خط اعتباري مكانيزاسيون كشاورزي را از ديگر اولويت هاي اصلي سازمان در سال جاري بيان كرد و ادامه داد: سعي داريم تا از اين كانال ارتقاي بهره وري در بخش كشاورزي را عينيت بخشيم.
وي با اشاره به ظرفيت هاي بخش كشاورزي آذربايجان شرقي، گفت: اين استان يك ميليون و 220 هزار هكتار اراضي زراعي دارد كه از اين ميزان 800 هزار هكتار به صورت ديم و 400 هزار هكتار آن به صورت آبي كشت مي شود.
فتحي افزود: ميزان توليد محصولات كشاورزي استان در زيربخش هاي دام و طيور، آبزيان، محصولات گياهي و باغي 5 ميليون تن است و با توجه به محدوديت هاي موجود در منابع آبي و خاكي، تلاش مي كنيم تا توسعه را به سمت توسعه عمودي پيش ببريم تا از اين طريق افزايش عملكرد در واحد سطح را ارتقا دهيم.
وي گفت: كارشناسان كشاورزي به خصوص كارشناسان پهنه سازمان، در سطح مزارع و واحدهاي توليدي در كنار كشاورزان هستند تا بتوانند در زمينه مبارزه با علف هاي هرز و مبارزه با انواع آفات گام هاي موثري برداشته و در زمينه تغذيه گياهي در خدمت كشاورزان باشند.
رييس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه اين استان در توليد يونجه و حبوبات همچون عدس و نخود رتبه اول كشوري را دارد، اعلام كرد: آذربايجان شرقي در توليد سيب، زردآلو و گردو رتبه دوم و سوم، در توليد گوشت مرغ رده چهارم و توليد تخم مرغ رده سوم كشور را به خود اختصاص داده است.
آذربايجان شرقي داراي 314 واحد گلخانه اي به مساحت 160 هكتار است كه 86 هكتار آن هيدروپونيك و 74 هكتار نيز به صورت خاكي است.
3038/3071

سرخط اخبار استان‌ها