توقف تولید در برخی از میادین نفتی خوزستان به دلیل سیل

تهران - ایرنا - عضو هیات مدیره شركت ملی نفت ایران با اشاره به توقف تولید در برخی از میادین و چاه‌های نفت خوزستان به دلیل سیلاب،‌ گفت:‌ با این حال تولید نفت در خوزستان بدون خللی در جریان است و تمامی تعهدات تولید انجام می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، خوزستان را می‌توان قلب نفت ایران دانست، قلبی كه اكنون به دلیل سیل و آبگرفتگی در كشور با مشكلات و خساراتی روبرو شده و در این بین تاسیسات نفتی نیز از گزند سیل و آبگرفتگی در امان نمانده است.
به همین دلیل، «كریم زبیدی»، عضو هیات مدیره شركت ملی نفت ایران به عنوان نماینده وزیر نفت و شركت ملی نفت ایران با هدف ایجاد هماهنگی و بسیج امكانات در كمك به سیل‌زدگان به خوزستان رفت.
زبیدی، مدیر برنامه ریزی و تلفیقی شركت ملی نفت ایران امروز -پنجشنبه- در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینكه از ابتدای وقوع سیل كلیه بخش‌های وزارت نفت به ویژه شركت ملی نفت تمام فعالیت‌ها و امكانات از نظر ماشین‌آلات مانند بیل مكانیكی و ‌كمپرسی را در اختیار گذاشته، ‌گفت:‌ نیروی ها انسانی شركت ملی نفت نیز مشغول فعالیت هستند و از نظر كمك‌رسانی و مواد غذایی، پتو و سایر ملزومات دیگر اقداماتی انجام شده و چند اورژانس درمانی و تامین دارو هم در مناطق سیل زده ایجاد شده است.
وی ادامه داد:‌ كلیه نیروی انسانی مشغول در صنعت نفت،‌ در كنار تولید نفت، تمام امكانات خود را بسیج كرده و كمك می‌كند.

** توقف تولید در میدان آب تیمور
زبیدی به آبگرفتگی برخی از میادین نفتی در خوزستان نیز اشاره كرد و گفت: در حال حاضر تعدادی از چاه‌ها در آب تیمور زیر آب رفته و در منطقه اهواز 3 نیز بخشی از خطوط لوله و چاه‌ها دچار آبگرفتگی شده‌اند.
به گفته عضو هیات مدیره شركت ملی نفت ایران،‌ بخشی از میدان منصوری نیز كه از ابتدا تالاب بوده دچار آبگرفتگی شده و تعدادی از چاه‌های میدان آزادگان به زیر آب رفته است.
زبیدی ادامه داد: تولید در آب تیمور و اهواز 3 را متوقف كردیم،‌ همچنین بخشی از اهواز 5 را بسته‌ایم.
وی تاكید كرد: هر كجا تاسیسات نفتی در معرض آبگرفتگی قرار بگیرند آنها را می‌بندیم تا محیط صدمه نبیند.

**تولید بیش از 350 هزار بشكه نفت از غرب كارون
زبیدی با اشاره به اینكه تولید نفت در خوزستان همچنان در حال انجام است،‌ افزود: آنقدر ظرفیت تولید در خوزستان وجود دارد كه تمام تعهدات تولید را با وجود این آبگرفتگی‌ها می‌توانیم انجام دهیم.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی نیز از كل منطقه غرب كارون بیش از 350 هزار بشكه در روز نفت تولید می‌شود و تمام تعهدات در غرب كارون، منطقه اهواز و مارون صورت می‌گیرد.

**وزیر نفت به اهواز می‌رود
مدیر برنامه ریزی و تلفیقی شركت ملی نفت ایران در ادامه به سفر وزیر نفت به اهواز برای بررسی شرایط سیل و وضعیت تاسیسات نفتی اشاره كرد و گفت: قرار است وزیر نفت امشب (شامگاه پنجشنبه) به اهواز سفر كند.
وی در پایان افزود:‌ هنوز برآورد دقیقی از خسارات سیل بر تاسیسات نفتی نداریم و بیشتر این خسارات پراكنده است و ممكن است گسترش پیدا كند.
اقتصام*4018*9189