۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
کد خبر 83274241
۰ نفر
حمایت جانانه مجلس از سپاه پاسداران

تهران - ایرنا - نمایندگان اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل مجلس فارغ از جناح بندی های سیاسی روز چهارشنبه در مجلس لباس سبز سپاه به تن كرده و حمایت خود را از سپاه اعلام و نشان دادند كه در مواقع حساس جناح بندی های سیاسی را كنار می گذارند و وحدت و انسجام برای آنان در اولویت است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا روز دوشنبه اعلام كرد كه واشنگتن، سپاه را یك سازمان تروریستی خارجی در نظر گرفته است.
نظر به حمایت پنهان و آشكار نیروهای نظامی آمریكا در منطقه از گروه های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت های تروریستی توسط نظامیان آن كشور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با ارسال نامه ای خطاب به دكتر روحانی رییس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس 'قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریكا در منطقه' مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد كرد شورای عالی امنیت ملی نیروهای نظامی آمریكا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتكام را در فهرست گروه های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.
این اقدام ترامپ با واكنش های داخلی و خارجی زیادی مواجه شد و همه متفقا این تصمیم ترامپ را محكوم كردند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدای جلسه علنی تا به انتهای مجلس لباس سپاه به تن كردند و مجلس سبزپوش شد.
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در جلسه روز چهارشنبه در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با لباس سپاه در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.
چهارشنبه این هفته روز حمایت جانانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سپاه بود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران در برابر اقدام آمریكا را تصویب كردند همچنین در جلسه نوبت صبح و عصر در تریبون مجلس حمایت قاطع خود را از سبزپوشان كشورمان اعلام كردند.
در ابتدای جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس بر خلاف روزهای گذشته سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نواخته شد و پس از نواخته شدن سرود ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی فریاد مرگ بر آمریكا سر دادند.
فریاد مرگ بر آمریكا در چندین مرحله در مجلس شورای اسلامی شنیده شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هنگام سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حتی سخنرانی دیگر نمایندگان فریاد مرگ بر آمریكا سر می دادند.

**لاریجانی: اقدام آمریكا در تروریست نامیدن سپاه نشان از جهالت آن است
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این راستا گفت: اقدام آمریكا در تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان دهنده عمق كینه ورزی و جهالت این رژیم است.
وی افزود: رفتار ننگین رژیم آمریكا در این روزها كه با وقاحت و پُررویی سپاه را جزو گروه های تروریستی اعلام كرد، نشان دهنده عمق كینه ورزی، سفاهت و جهالت این رژیم است، كیست كه نداند كه سپاه بیشترین ضربه را به تروریست خطرناك در منطقه زده است و كیست كه نداند این نیروی زبده و انقلابی از بدو پیروزی انقلاب مستمرا در كنار ملت با گروه های تروریستی به مقابله پرداخت، همان تروریست هایی كه مورد حمایت قدرت بزرگ بودند.
وی تصریح كرد: امروز دولت آمریكا باید پاسخگو باشد آنان مؤسس و حمایت گر گروه‌های تروریستی بوده نه سپاه پاسداران.
رییس مجلس اضافه كرد: وزیر خارجه نادان آمریكا، پاسداران مجاهد را به اخاذی متهم می‌كند و واقعا در تاریخ چنین دولت بی شرمی نمونه نداشته است.
لاریجانی افزود: آقای ترامپ با وقاحت اخاذی از سعودی و برخی كشورهای منطقه را نقطه قوت خود می‌داند و افتخار می‌كند كه برای شركت در اجلاس ریاض بیش از صد میلیارد دلار اخاذی نموده است، شما یك دولت دزد هستید. این مدال را خود به سینه خود نصب كرده اید.

**حمایت قاطع نمایندگان اصلاح طلب و اصولگرا از سپاه
نمایندگان اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل مجلس شورای اسلامی فارغ از جناح بندی های سیاسی روز گذشته لباس سبز سپاه را بر تن كرده و حمایت خود از سپاه را اعلام كردند و نشان دادند كه در مواقع حساس جناح بندی های سیاسی را كنار می گذارند و اتحاد و انسجام برای آنان حرف اول را می زند.
الیاس حضرتی و محمدعلی وكیلی دو عضو فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از این فراكسیون تاكید كردند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برآمده از ملت و در امتداد منافع ملی است و اقدام آمریكا تنها باعث افزایش محبوبیت این نیرو می شود.
احمد سالك و جواد كریمی قدوسی دو عضو فراكسیون ولایی مجلس تاكید كردند: نمایندگان مردم یكپارچه و با اخلاص لباس سبز سپاه را پوشیده اند تا در راه خدمت رسانی ضمن نشان دادن استقامت از خود، سیلی بزرگی بر گوش آمریكا بنوازند و فروپاشی نظام سلطه را مشاهده كنند.
دو عضو فراكسیون مستقلین ولایی مجلس به نمایندگی از این فراكسیون تاكید كردند: ترامپ با قرار دادن سپاه در لیست تروریست ها منطقه را به سمت ناآرامی هدایت كرد و این اقدام نشان دهنده این است كه این نیرو خاری در چشم آمریكا است.

**حمایت نمایندگان اقلیت های مذهبی از سپاه
ماینده‌های پیروان ادیان یهودی، مسیحی (ارامنه)، آشوری ، كلدانی و زرتشتی در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای كه درصحن علنی مجلس قرائت شد، اقدام خصمانه رئیس ‌جمهوری آمریكا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محكوم و تاكید كردند: این اقدام آمریكا نشانه دشمنی این رژیم با تمام ملت ایران است.
در این بیانیه كه به امضای نمایندگان اقلیت های دینی از جمله یوناتن بت كلیا نماینده آشوریان و كلدانیان، اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان، ژرژیك آبرامیان، نماینده مسیحیان ارامنی جنوب كشور، سیامك مره‌صدق نماینده كلیمیان، كارن خانلری نماینده مسیحیان ارامنه شمال كشور رسیده، آمده است: تصمیمات اخیر رئیس‌ جمهوری آمریكا، یعنی یكی از جیره‌خوارترین عوامل استكبار صهیونیسم جهانی علیه معنوی‌ترین و مردمی‌ترین نیروی انقلابی جهان سبب خشم موحدین جهان شده است.

**مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریكا خواهد گرفت
همچنین 203 نماینده مجلس در نامه ای به رهبر معظم انقلاب انتقاد ایشان در مورد عدم تصمیمات قانونی مجلس در مورد اقدامات خصمانه دولت آمریكا را به جان و دل پذیرفته و تاكید كردند كه این نقصان را جبران كرده و از این پس تصمیمات قانونی در خور شان ملت ایران خواهند گرفت.
در این نامه خطاب به ایشان بیان شده است: حضرتعالی در فرمایشات ارزشمندتان در جوار مرقد حضرت رضا (ع) در ارتباط با عدم تصمیمات قانونی مجلس شورای اسلامی در مورد اقدامات دولت آمریكا انتقاد فرمودید كه به جان و دل این انتقاد را پذیرفته و آن را وارد می دانیم و متعهد شدیم فرزندان شما در مجلس شورای اسلامی جبران این نقصان را كرده و تصمیمات قانونی در خور شان ملت انقلابی ایران اسلامی را خواهد گرفت.


**تصویب دو فوریت تقویت جایگاه سپاه مقابل آمریكا
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نهایتا در جلسه روز چهارشنبه خود دو فوریت طرح تقویت جایگاه سپاه در مقابل اقدامات آمریكا را با رای قاطع و اكثریت نمایندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رساندند.
در ماده واحده این طرح بیان شده است: به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیمات و اقدامات ایالات متحده آمریكا در تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی و از آنجا كه این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین‌المللی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را كه به عنوان نیروی رسمی نظامی كشور ایران شناخته می‌شود به عنوان نیروی تروریستی معرفی نموده است به موجب این قانون كلیه نیروهای نظامی امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریكا كه در غرب آسیا فعالیت می‌كنند و كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی كه به نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌كنند تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه كمك مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تداركاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به حساب می‌آید.
بر اساس ماده واحده این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران براساس این قانون و نیروهای مسلح پس از اذن رهبری موظفند در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی عندالزوم در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریكایی و سایر نیروهای تروریستی مذكور در این قانون كه در منطقه غرب آسیا و … فعالیت می‌كنند و منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند اقدامات متقابل و قاطع به عمل آورند.
بر اساس بند دیگری از این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران براساس این قانون و نیروهای مسلح پس از اذن رهبری موظفند در زمان لازم به گونه‌ای عمل كنند كه نیروهای آمریكایی و سایر تروریست‌ها نتوانند از توان و امكانات موجود علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده كنند.
بر اساس بند دیگری از این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و سیاسی و دیپلماتیك خود بهره‌مندی نیروهای آمریكایی و سایر نیروهای تروریستی موضوع این قانون را از تاسیسات، تجهیزات، منابع مالی و دیگر كمك‌های احتمالی كشورهای منطقه به حداقل ممكن برساند.
در بند دیگری از این طرح آمده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با كشورها و رایزنی با مجامع و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از حداكثر توان خود برای بی‌اثر كردن اقدام آمریكا در معرفی نیروی رسمی نظامی ایران به عنوان گروه تروریستی استفاده كند.

**تقدیر رییس ستاد كل نیروهای مسلح از رییس و نمایندگان مجلس
اقدامات روز چهارشنبه مجلس باعث شد سردار سرلشكر پاسدار محمد باقری رییس ستاد كل نیروهای مسلح در نامه ای از رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدردانی كند در این نامه خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی آورده است: اقدام انقلابی و شایسته مجلس شورای اسلامی در حمایت از سپاه پاسداران و تقبیح ماجراجویی های شیطان بزرگ و آمریكای جنایتكار و تروریست پرور مبنی بر تروریست خواندن سپاه به عنوان نهاد قانونی، انقلابی، سخت كوش و محبوب مردم و حضور نمایندگان محترم با لباس مقدس و جهادی سپاه موجب مباهات است.
سیام**9121 ** 1200