۲۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 83273931
۰ نفر
50 ميليون دلار كالا از گمرك پلدشت صادر شد

اروميه - ايرنا - سركنسول جمهوري اسلامي ايران در جمهوري خودمختار نخجوان گفت: صادرات كالا از گمرك پلدشت طي سال گذشته به 50 ميليون دلار رسيد كه سه و نيم برابر سال 1392 بود.

به گزارش ايرنا، منصور آيرم روز پنجشنبه در ديدار با فرماندار پلدشت اظهار داشت: دارو و تجهيزات پزشكي و تراكتور از جمله مهمترين اقلام صادراتي طي سال گذشته از گمرك پلدشت بود.
وي اضافه كرد: اقدامات بسيار خوبي در راستاي توسعه صادرات از گمرك پلدشت انجام شده كه برگزاري نمايشگاه محصولات توليدي استان در نخجوان از جمله مهمترين آنهاست.
فرماندار پلدشت نيز در اين ديدار گفت: بايد از همه ظرفيت هاي موجود در راستاي اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان و صادرات كالا استفاده كنيم.
مهران صفري با اشاره به افزايش ساعت كاري گمرك پلدشت از 8 به 16 ساعت افزود: در ايام نوروز امسال بيش از 2 هزار نفر از گمرك پلدشت تردد كردند.
وي خواستار كاهش اخذ عوارض طرف مقابل از تجار و فعالان اقتصادي و كاميون هاي خروجي از مرز پلدشت شد.
به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي علاوه بر مرز مشترك با نخجوان در پلدشت و شمال عراق در تمرچين تنها استان كشورمان است كه با تركيه از طريق مرز بازرگان، رازي خوي و سرو اروميه مرز زميني دارد.
پايانه مرزي پلدشت از شاهراه‌هاي كم‌نظير جمهوري اسلامي ايران در دستيابي به بازارهاي آسياي ميانه از طريق آذربايجان‌غربي به شمار مي رود.
اين پايانه در 47 كيلومتري غرب ماكو و در جوار رودخانه مرزي ارس قرار دارد و حدود 40 سال از فعاليت رسمي آن مي‌گذرد.
در كل كشور 22 پايانه مرزي وجود دارد كه بيش از يك پنجم آنها مربوط به آذربايجان غربي است.
7132/2093