۲۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۴
کد خبر: 83273869
۰ نفر
ژاپن مخالف موضع آمریكا درباره بلندی های جولان است

پكن- ایرنا- وزیر خارجه ژاپن می گوید كه كشورش حاكمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت نمی شناسد و موضع خود درباره این مساله را به دولت ایالات متحده اطلاع داده است.

به گزارش ایرنا، تلویزیون دولتی ژاپن روز پنجشنبه گزارش كرد 'تارو كونو' در سخنانی در كمیسیون امور خارجه مجلس نمایندگان در توكیو افزود: به رسمیت شناختن حاكمیت اسرائیل بر این منطقه توسط ایالات متحده، با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مغایر است.
او گفت: هفته گذشته در نشست وزیران خارجه گروه هفت كشور صنعتی در فرانسه این دیدگاه را به 'جان سالیوان'، معاون وزیر خارجه ایالات متحده اعلام كرده است.
ایالات متحده ماه گذشته میلادی در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل به دلیل تصمیمش مبنی بر به رسمیت شناختن حاكمیت اسرائیل بر بلندی های جولان مورد انتقاد قرار گرفت رژیم صهیونیستی در جنگ سال 1967 این بلندی ها را از سوریه تصرف كرد.
ترامپ رئیس جمهوری آمریكا پنجم فروردین ماه در دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، حكمی را امضا كرد كه به موجب آن، دولت آمریكا حاكمیت این رژیم بر جولان را به رسمیت می‌ شناسد.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ 6 روزه با اعراب در سال 1967 اشغال كرد.
این در حالی است كه سفیران كشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در واشنگتن نیز از این تصمم ترامپ انتقاد كرده و آن را نقض صریح قوانین بین‌ المللی دانسته اند.
دولت آمریكا 24 اردیبهشت 97 نیز در اقدامی تحریك آمیز و در تعارض با تمامی قطعنامه های بین المللی، سفارت ایالات متحده را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل كرد.
**آساق**1904**