سرریز رودخانه كرخه به كانال شهید چمران شهرستان حمیدیه مهارشد

اهواز- ایرنا- مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: عملیات احداث سیل‌بند كانال شهید چمران پس از چهار روز به پایان رسید و سرریز رودخانه كرخه به كانال شهید چمران در ورودی شهرستان حمیدیه مهار شد.

به‌ گزارش پنج شنبه ایرنا به نقل از شبكه خبری سازمان آب و برق خوزستان، فرهاد ایزدجو اظهار داشت: در این پروژه، كه بامداد روز پنج‌شنبه 22 فروردین‌ماه پس از چهار روز به پایان رسید، از انحراف رودخانه كرخه و ورود به كانال شهید چمران جلوگیری و از پیشروی آب به برخی از مناطق اهواز و روستاها ممانعت شد.
وی با اشاره به اینكه ظرفیت كانال شهید چمران 90 متر مكعب برثانیه است، گفت: به ‌رغم بسته بودن تمامی دریچه‌های كانال، در اثر بالا آمدن تراز سطح آب در رودخانه كرخه حجم زیادی از آب این رودخانه به این كانال سرریز شد كه می‌توانست منجر به آب گرفتگی مناطقی از شهر اهواز و روستاهای اطراف شود.
وی با تاكید بر اینكه با این اقدام، خطر آب‌گرفتگی برخی مناطق از سمت كانال چمران از بین رفته است، تصریح كرد: در این مرحله از پروژه، بند آبگیر شهید چمران با استفاده از مصالح خاص و درشت‌دانه به اتمام رسیده و در تلاش هستیم تا با استفاده از مصالح ریزدانه نیز بند مذكور تقویت شده و به استحكام آن افزوده شود.
ایزدجو خاطرنشان كرد: با اجرای این پروژه، از ورود آب به برخی از مناطق غربی اهواز و روستاهای این مناطق جلوگیری شد.
ظهر روز چهارشنبه به دلیل افزایش دبی كانال سلمان و سرریز شدن آن، استاندار خوزستان دستور تخلیه پنج منطقه حاشیه نشین در غرب اهواز را صادر كرد كه موجب نگرانی اهوازی ها شد.
«كانال سلمان» كانال خاكی به عرض 70 تا 110 متر و طول بیش از 100 كیلومتر، در پنج كیلومتری شمال شهر اهواز است كه با اهداف نظامی ساخته شده و نقش اساسی در نظریه 'جنگ آب' شهید چمران و غرقاب سازی مناطق استقرار دشمن در دوران دفاع مقدس بازی كرد.
كانال انتقال آب سلمان در امتداد كانال چمران قرار دارد كه آب كرخه را برای مصارف شرب به اهواز منتقل می كند.
9887/6002