۲۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۴
کد خبر: 83273717
۰ نفر
آماده باش هرمزگان برای مقابله با سیل و آبگرفتگی

بندرعباس - ایرنا- به دنبال اخطاریه هواشناسی مبنی بر ورود یك موج بارشی به استان های جنوب شرق كشور از جمله هرمزگان از روز جمعه 23 فروردین ماه و احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی، دستگاه های اجرایی و امدادی این استان به حالت آماده باش درآمدند.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام اداره كل هواشناسی هرمزگان، یك موج بارشی بسیار فعال از روز جمعه 23 تا دوشنبه 26 فروردین ماه این استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و سبب ناپایداری جوی و دریایی قابل توجه ای در این استان خواهد شد.
طبق اعلام هواشناسی و براساس پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر بارش شدید باران، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی در هرمزگان مورد انتظار است و از همین رو توصیه اكید شده كه مردم از قرار گیری در حریم رودخانه ها به شدت خودداری كنند.

**وقوع سیلاب وطغیان رودخانه ها درهرمزگان پیش بینی می شود
كارشناس اداره كل پیش بینی هواشناسی هرمزگان گفت: با ورود موج بارشی فعال از روز جمعه به كشور در روزهای شنبه و یكشنبه هفته آینده شاهد بارش های شدید و رگباری به ویژه در مناطق شرقی استان و خطر وقوع سیلاب و طغیان رودخانه های فصلی خواهیم بود.
مرضیه سی سی پور در گفت و گو با ایرنا هشدار داد: در مدت یاد شده از تردد در حاشیه رودخانه ها، تردد غیرضرور بین جاده ای و همچنین رفتن به مناطق مرتفع خودداری شود.
وی بیان داشت: در این مدت با توجه به وقوع تندباد لحظه ای همراه با رگبار باران و رعد برق تمهیدات لازم برای تردد ایمن دریایی صورت گیرد و شناورهای سبك و صیادی به جد از تردد دریایی خودداری كنند.
كارشناس اداره كل پیش بینی هواشناسی هرمزگان اظهارداشت: از روز چهارشنبه نیز همچنان با گذر موج ناپایدار در تراز میانی جو، ناپایداری جوی و دریایی در برخی نقاط استان پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: از لحاظ دریایی نیز از ساعت بعد از ظهر در تنگه هرمز به ویژه لارك، جنوب هرمز ، شرق قشم و جزیره هنگام وزش باد به نسبت شدید جنوب غربی خواهیم داشت كه سبب مواج شدن دریا تا شب خواهد شد.
كارشناس هواشناسی هرمزگان یاد آورشد: در این روز سرعت وزش باد در محدوده های یاد شده به 40 كیلومتر در ساعت می رسد كه توصیه می شود شناورهای سبك و صیادی در ساعت بعد از ظهر از تردد دریایی خودداری كنند.

** آغاز لایروبی خورهای بندرعباس به منظور جلوگیری از جاری شدن سیلاب
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان از آغاز عملیات لایروبی خورهای بندرعباس، رودخانه ها و مسیل ها در سطح استان توسط دستگاه های ذیربط با همكاری بخش خصوصی به منظور جلوگیری از جاری شدن سیلاب در استان خبر داد.
رضا مدرس شامگاه چهارشنبه در نشستی در همین رابطه بیان داشت: با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به استان از روز جمعه 23 فروردین ماه، از مردم استان خواستاریم توجه ویژه ای نسبت به اخطاریه های هواشناسی داشته باشند و هشدارها را كاملا جدی بگیرند.
وی با تاكید بر ضرورت رعایت توصیه های ایمنی در زمان بارندگی، افزود: طی مدت بارندگی افراد باید از قرارگیری در محل مسیل ها، آبنماها اجتناب كرده و هنگام عبور از آبنماها تدابیر لازم را اتخاذ كنند و با توجه به احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های استان از عبور از روی رودخانه پرهیز كنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار هرمزگان تاكید كرد: با توجه به متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج مردم باید نكات ایمنی را لحاظ نمایند و از سفرهای غیرضروری با توجه به وضعیت ناپایدار جوی خودداری كنند.
وی خاطر نشان كرد: از مردمی كه در حاشیه رودخانه ها و مناطق فرسوده سكونت دارند درخواست می شود نسبت به اخطاریه داده شده از طریق رسانه های جمعی توجه داشته باشند.
مدرس با بیان اینكه نیروهای امداد و دستگاه های اجرایی هرمزگان در آماده باش كامل به سر می برند،اضافه كرد: روستاییان، كشاورزان و دامداران از چرای دامها در مناطق مرتفع و اطراق در حاشیه رودخانه ها جلوگیری كنند.

** فرمانداران هرمزگان در حالت آماده باش كامل هستند
مدیركل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر بارش شدید باران در استان و احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی معابر ، هماهنگی و اقدامات لازم با دستگاه های امدادی و خدماتی انجام شده است.
علیرضا صفا بیان داشت: جلسه شورای هماهنگی توسط فرمانداران در بیشتر شهرستان‌ها برگزار شده و تا فردا پنجشنبه این جلسات در تمامی شهرستان‌های استان هرمزگان برگزار خواهد شد و فرمانداران در حالت آماده‌باش خواهند بود.
وی تاكید كرد: با توجه به اخطارهای داده شده مردم برای كارهای غیرضروری در معابر و حریم رودخانه ها تردد نكنند .

**اقدام های مورد نیاز برای آمادگی مراكز بهداشتی انجام شده است
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان گفت: با توجه به اخطاریه های هواشناسی ،نشست های مدیریت بحران با حضور اعضای تیم های واكنش سریع شبكه های بهداشت و درمان برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شده است.
دكتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: به تمام مراكز بهداشتی، درمانی و فوریتهای پزشكی اعلام آماده باش شده و هماهنگی های لازم صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، اقصی نقاط كشورمان از آخرین روزهای سال گذشته تا به امروز شاهد بارش های شدیدی بودند كه سیلاب های بی سابقه ای را پدید آورد و خسارت های بی شماری به كشور وارد كرد.
این سیلاب ها بیش از 70 نفر را قربانی و 100 هزار نفر را بی خانمان كرده و تاكنون دهها هزار میلیارد تومان خسارت در بخش های مختلف به دنبال داشته است.
7198/6048