۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
کد خبر 83273700
۰ نفر
سیل اخیر و محك مدیریت بحران در روستاها

قزوین - ایرنا - سیل اخیر مناطق روستایی زیادی در كشور از جمله استان قزوین را با خود درگیر كرد كه فارغ از همه مسایل، آنرا باید یك محك جدی برای حوزه مدیریت بحران در مناطق روستایی دانست.

به گزارش ایرنا، معمولا مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی در نقاط روستایی به دلیل شرایط خاص این نقاط از جمله دور بودن از نیروهای امدادی و دسترسی نداشتن به امكانات لازم نیازمند تمهیدات خاص و ویژه ای است.
در جریان سیل اخیر كه بسیاری از روستاهای استان های درگیر سیل را دچار خسارت كرد، خسارات سیل در نقاط روستایی قزوین قابل توجه و چشم گیر نبود و به گفته مسئولان اقدامات پیشگیرانه از قبل از جمله استقرار پایگاه های آتش نشانی و خدمات ایمنی، لایروبی پل ها و مسیل ها و ارایه هشدارهای به موقع هواشناسی به دهیاران و ... موجب شد تا نقاط روستایی این استان خسارات كمتری از این بلای طبیعی به خود ببینند.

**تجهیز و فعال سازی 19 پایگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی در روستاهای قزوین
مدیركل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آموزش، برنامه ریزی، پیشگیری و سازماندهی نیروهای داوطلب را كلید واژه های مربوط به سیل اخیر دانست كه نباید آنها را فراموش كرد و افزود: بارش های بی سابقه امسال نشان داد كه در همه ایام سال باید خود را برای مقابله با بحران های محتمل و از پیش تعیین نشده آماده ساخت.
اكرم نجفی اضافه كرد: به عنوان مثال، تجهیز و فعال سازی 19 پایگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی در روستاهای استان طی 2 سال گذشته توانست در حوزه رفع آبگرفتگی ها، حریق و سوانح رانندگی روستایی خدمات فراوانی را در مناطق مختلف استان همزمان با بارش های اخیر از خود به جا بگذارد.
این مسئول یادآور شد: امسال نیز همانند سال گذشته برگزاری دوره های آموزش دهیاران، جذب نیرو برای پایگاه های آتش نشانی روستایی، برگزاری آموزش های تكمیلی مدیریت بحران دهیاران و شوراهای روستا و به روز رسانی ناوگان های موجود دهیاری ها در حوزه خدماتی را در دستور كار خود قرار داده ایم و امیدواریم با این اقدامات آمادگی حوزه مدیریت بحران در روستاهای استان قزوین تقویت شود.

**پوشش بیمه ای تمامی واحدهای مسكونی روستایی قزوین
نجفی یكی دیگر از برنامه های اولویت دار اداره كل امور روستایی استانداری قزوین را پوشش بیمه ای تمامی واحدهای مسكونی روستایی در حوزه حوادث مترقبه دانست و افزود: ارتقای سطح كیفی پروژه های عمرانی دهیاری ها با انتخاب مشاورهای شهرستانی جهت مطالعات لازم و اضافه شدن موضوع هیدرولوژكی طرح ها از دیگر برنامه های ما در امور روستاهای استان است.
مدیركل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین با اشاره به سیل اخیر و خسارت های وارد شده به روستاهای استان،تاكید كرد: حدود 200 كیلومتر راه روستایی به همراه 100 دهانه پل به ارزش 2 هزار و 500 میلیارد ریال خسارت از جمله برآوردهای اولیه ما در حادثه اخیر بوده است.
به گفته وی، انجام اقدامات اولیه و حضور فیزیكی مدیران بالا و پایین دستی دستگاه های مختلف قبل از وقوع سیل در مناطق خدمتی خود به همراه كارهای پیشگیرانه قبل از سیل باعث شد تا قزوین یكی از استان های كم خسارت دیده در جریان سیل در نقاط مختلف كشور باشد.
به گفته نجفی، با وجود اقدامات پیشگیرانه، سیل استان باعث تلف شدن 151 راس دام به همراه خسارت به 6 استخر پرورش ماهی در حوزه روستایی منطقه شد.

**عملیات چهارگانه مدیریت بحران مانع بروز بسیاری از خسارات
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین نیز در این رابطه گفت: سیل اخیر كه یكی از بی سابقه ترین حوادث دهه های گذشته بود متاسفانه بسیاری از استان های كشور، از جمله قزوین را در بر گرفت و خسارت های جانی و مالی فراوانی را نیز برجای گذاشت و هنوز نیز ادامه دارد.
قدرت الله مهدیخانی ادامه داد: پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی، عملیات چهارگانه مدیریت بحران محسوب می شوند كه با اجرای به موقع و صحیح آنها می توان از بروز بسیاری حوادث ناگوار جلوگیری كرد.
وی تصریح كرد: مدیریت بحران با به كارگیری اصول چهارگانه مدیریتی خود همواره سعی می كند تا ضمن بررسی و نظارت بر كلیه امور مربوط به حوادث، راهكارهای مقابله با حوادث غیر مترقبه را به بهترین شكل عملیاتی كند.
این مسئول با بیان اینكه مدیریت بحران قزوین با توجه به پیش بینی و اخطارهای هواشناسی قزوین نسبت به بارندگی های شدید و احتمال وقوع سیلاب در برخی نقاط استان، از چهارم فروردین ماه ضمن آماده باش تمامی كاركنان دستگاه های ذیربط، حتی مرخصی بسیاری از نیروهای دستگاه های اجرایی را لغو و دستور اكید برای حضور مدیران مربوطه در محل كار خود را صادر كرد.
مهدیخانی با اشاره به خسارت سیل به راه ها و تاسیسات جاده ای استان،یادآور شد: 200 كیلومتر از راه های روستایی به همراه حدود 100 دستگاه پل از جمله خسارت های به بار آمده در استان بود اما بلافاصله پس از پایان بارندگی ها، اقدام به بازگشایی معایر روستایی، پاكسازی انهار و رفع شستگی های ناشی از سیل و نیز تخمین خسارت های برجای مانده صورت گرفت.

**معرفی مقصران سیل به دستگاه قضائی
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین افزود: براساس دستورالعمل های صادر شده مدیران و پیمانكاران مرتبط با تمامی تاسیسات، ابنیه ها، پل ها و پروژه های عمرانی كه به دلیل ضعف و نواقص فنی در سیل آسیب دیده اند به دستگاه قضا معرفی می شوند.
به گفته وی، پس از فروكش شدن سیلاب و تعیین خسارت های وارده، عملیات بازسازی و ایمن سازی مناطق حادثه دیده از خسارت در حوزه های شهری و روستایی استان با نظارت دستگاه های ذیربط در حال پیگیری و اقدام است.

**اقدامات پیشگیرانه مانع از افزایش خسارت به راه های روستایی
معاون اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه با توجه به اقدامات صورت گرفته طی سال گذشته كه در خصوص پاكسازی و لایروبی دهانه پل های روستایی استان، شاهد كمترین خسارت ها در این بخش بودیم.
جواد حق لطفی تاكید كرد: از مجموع 630 كیلومتر راه ارتباطی خسارت دیده این استان، 500 كیلومتر آن مربوط به جاده های روستایی و فرعی و از 300 دستگاه پل خسارت دیده نیز 220 دستگاه آن مربوط به راه های روستایی بود كه اگر اقدامات لازم از جمله لایروبی ها انجام نمی شد این خسارات بسیار بیشتر بود.
وی با اشاره به برآورد اولیه 450 میلیارد ریالی خسارت در حوزه راه های روستایی استان در سیل اخیر، خاطرنشان كرد: لایروبی و پاكسازی آب روها و دهانه پل ها به همراه حاشیه راه ها توانست از شدت خسارت ها در سیل اخیر نیز بكاهد.
به گفته این مسئول، طی سال گذشته اداره كل راهداری استان با اولویت های خاص اقدام به پاكسازی و بازگشایی هفت هزار و 700 دستگاه پل 8 تا 30 متری در سطح استان كرده و همچنین سیل اخیر نیز یك هزار و 418 دستگاه پل را از آب های انباشته تخلیه كرد.
8054*3013