۲۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۶
کد خبر: 83273680
۰ نفر
80 درصد تالاب جازموريان آبگيري شد

كرمان - ايرنا - مديركل حفاظت محيط زيست استان كرمان گفت: بارش هاي اخير موجب آبگيري 80 درصد تالاب جازموريان شده است.

مرجان شاكري روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: طي سه روز گذشته اقدام به گرفتن نقشه و عكس هاي ماهواره اي كرديم كه مشخص شد بيش از 80 درصد اين تالاب آبگيري شده است.
وي با اشاره به پيش بيني هاي اداره كل هواشناسي در زمينه بارش هاي هفته آينده در استان كرمان اظهار داشت: در صورت ادامه بارندگي ها سطح آبگيري تالاب جازموريان به 100 درصد مي رسد و اين خبر خوشايندي براي استان كرمان با گذراندن 2 دهه خشكسالي است.
شاكري، احيا شدن تالاب طبيعي جازموريان را يكي از دغدغه هاي محيط زيست اعلام كرد و افزود: اين مهم با رويكرد ملي پيگيري مي شد.
وي با بيان اينكه تالاب جازموريان فصلي است و با بالاتر رفتن درجه حرارت در منطقه امكان تبخير آب وجود دارد تصريح كرد: با آبگيري اين تالاب اقتصاد منطقه نيز كه وابسته به احيا تالاب است بهبود خواهد يافت.
تالاب جازموريان به عنوان يكي از تالاب هاي فصلي مشترك بين سيستان و بلوچستان و كرمان است كه با مساحت سه هزار و 300 كيلومتر مربع بر اثر فرونشست زمين با ساختي جوان در فاصله 150 كيلومتري غرب ايرانشهر ايجاد شده است.
تالاب جازموريان به علت پديده تغيير اقليم در سنوات اخير و همچنين احداث سدهاي متعدد بر حوضه آبريز آن همچون سد جيرفت بر روي هليل رود و سد كارواندر در سيستان و بلوچستان، اخيرا دچار خشكسالي شده و به عنوان يكي از كانون هاي گرد و غبار جنوب شرق كشور شناسايي شده است.
همزمان با بارندگي هاي اخير، تصاوير ماهواره اي موجود نشان داد كه اين تالاب در حال آبگيري است و اگر لطف پروردگار همچنان شامل حال اين منطقه باشد طبق پيش بيني هاي اقليمي بزودي شاهد آبگيري كامل تالاب جازموريان خواهيم بود.
آبگيري 80 درصدي تالاب جازموريان شور و شعف زيادي در بين مردم اين منطقه ايجاد كرده است.
3029/ 5054