۲۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۵
کد خبر: 83273662
۰ نفر
80 درصد تالاب جازموریان آبگیری شد

كرمان - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان گفت: بارش های اخیر موجب آبگیری 80 درصد تالاب جازموریان شده است.

مرجان شاكری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس بازدیدهای میدانی اخیر از تالاب جازموریان اعلام شد 15 درصد این تالاب آبگیری شده است.
وی ادامه داد: بعد از این اطلاع رسانی برخی معتقد بودند آبگیری تالاب در این حد نیست و حساسیت هایی در برخی دستگاه های اجرایی برانگیخته شد.
مدیركل محیط زیست استان كرمان تاكید كرد: سپس به منظور اندازه گیری دقیق مقدار آبگیری تالاب جازموریان طی سه روز گذشته اقدام به گرفتن نقشه و عكس های ماهواره ای كردیم كه مشخص شد بیش از 80 درصد این تالاب آبگیری شده است.
وی با اشاره به پیش بینی های اداره كل هواشناسی در زمینه بارش های هفته آینده در استان كرمان اظهار داشت: در صورت ادامه بارندگی ها سطح آبگیری تالاب جازموریان به 100 درصد می رسد و این خبر خوشایندی برای استان كرمان با گذراندن 2 دهه خشكسالی است.
شاكری، احیا شدن تالاب طبیعی جازموریان را یكی از دغدغه های محیط زیست اعلام كرد و افزود: این مهم با رویكرد ملی پیگیری می شد.
وی با بیان اینكه تالاب جازموریان فصلی است و با بالاتر رفتن درجه حرارت در منطقه ، امكان تبخیر آب وجود دارد تصریح كرد: با آبگیری این تالاب اقتصاد منطقه نیز كه وابسته به احیا تالاب است بهبود خواهد یافت.
تالاب جازموریان به عنوان یكی از تالاب های فصلی مشترك بین سیستان و بلوچستان و كرمان است كه با مساحت سه هزار و 300 كیلومتر مربع بر اثر فرونشست زمین با ساختی جوان در فاصله 150 كیلومتری غرب ایرانشهر ایجاد شده است.
تالاب جازموریان به علت پدیده تغییر اقلیم در سنوات اخیر و همچنین احداث سدهای متعدد بر حوضه آبریز آن همچون سد جیرفت بر روی هلیل رود و سد كارواندر در سیستان و بلوچستان، اخیرا دچار خشكسالی شده و به عنوان یكی از كانون های گرد و غبار جنوب شرق كشور شناسایی شده است.
همزمان با بارندگی های اخیر، تصاویر ماهواره ای موجود نشان داد كه این تالاب در حال آبگیری است و اگر لطف پروردگار همچنان شامل حال این منطقه باشد طبق پیش بینی های اقلیمی بزودی شاهد آبگیری كامل تالاب جازموریان خواهیم بود.
آبگیری 80 درصدی تالاب جازموریان شور و شعف زیادی در بین مردم این منطقه ایجاد كرده است.
3029*2025