۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
کد خبر 83273298
۰ نفر
جانباز نماد شجاعت و سربلندی ملت

زاهدان- ایرنا- چهارم شعبان فرخنده سالروز ولادت با سعادت حضرت عباس(ع)، جانباز دشت كربلا در تقویم شمسی ما ایرانیان به زیبایی روز جانباز نامگذاری شده است، دلاور مردانی كه با الگو پذیری از مولایشان به درستی درس عشق و شجاعت را آموختند و برای جهانیان به نمایش گذاشتند.

به گزارش ایرنا، جان شاید عزیزترین و شیرین ترین دارایی هرشخصی باشد كه حاضر به معامله با هیچ چیز دیگری نیست، اما باید نگریست به عشق كه وقتی به میان می آید چون اكسیری هر آنچه در وجود آدمیست را دگرگون می كند و چنان بر پیكره وجودی فرد می نشیند كه از شیرین ترین گوهر وجودی خود در راه رسیدن به عشق و هدف می گذرد.
جانباز آن فرد دلكنده از جانیست كه هیچ چیز را با ارزش تر از لبخند رضایت معشوقش نمی داند و برای رسیدن به این درجه از اهدای ذره ذره وجودش هیچ ابایی ندارد.
جانبازی توفیقی الهی است كه رسیدن و ماندن در این مقام لیاقت می خواهد و هر فرد به این درجه رفیع نخواهد رسید.
جانبازان، شهدای زنده و سمبل هایی از مقاومت، ایثار و از خود گذشتگی هستند كه با الگو پذیری از مولایشان حضرت عباس(ع) به درستی ادامه دهنده مكتب مردانگی و ایثار بوده اند.
مفهوم و اصطلاح جانبازی پس از انقلاب اسلامی ایران و در دوران جنگ ایران و عراق گسترش بیشتری پیدا كرد و به یكی از مفاهیم اجتماعی امروزی كه برای همه قابل شناخت است تبدیل شد.
استفاده گسترده رژیم بعثی عراق از بمب‌های شیمایی، شكنجه اسرای ایرانی، بمب و موشك باران شهرها و روستاها سبب شد تا شمار بسیاری از زنان، مردان، كودكان و رزمندگان به افتخار جانبازی نایل آیند.
افرادی كه با وجود تحمل درد و رنج سال های جنگ، لحظه ای از خط و هدف خود روی گردان نبوده و تا پای جان در دفاع از ارزش های اسلامی و آرمان های خود ایستاده اند.
افرادی كه درد و رنج دوران دفاع مقدس را بر پیكره وجودی خود می كشند و هیچگاه گلایه ای نكردند تا مبادا بهانه ای شود برای بدخواهانی كه تاب مقاومت بر این شیر مردان را نداشتند و چشم دیدن نظام اسلامی را ندارند.
محمود كوچكزایی یكی از جانبازان دوران دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عشق به ولایت رمزی بود كه باعث پیروزی ما در هشت سال دفاع مقدس علیه رژیم صدام شد.
وی ادامه داد: تبعیت از ولایت فقیه و توجه به فرمایشات ایشان راه روشن و آشكار برای رسیدن به جامعه متعالی است.
كوچكزایی در مورد نقش جوانان در تعالی جامعه افزود: استفاده از نیروی جوان پویا و كار آمد ایرانی و توجه به استعداد بی نظیر آنها می تواند علاوه بر فائق آمدن بر بسیاری از مشكلات زمینه رشد و پیشرفت كشور را نیز فراهم كند.
همسر جانباز كوچكزایی در ادامه این گفت و گو به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 30 سال است كه با همسرم زندگی می كنم و افتخار من اینست كه پرستار جانباز دوران دفاع مقدس هستم.
وی ادامه داد: هرچند مشكلات بسیاری در زندگی با یك فردی با مشكل جسمی و روحی وجود دارد اما خدا را شاكرم كه به بنده لیاقت خدمت گزاری به همسرم را عطا كرده است.
**بیش از چهار هزار جانباز در سیستان و بلوچستان حضور دارند
سیستان و بلوچستان از جمله استان های شهید پرور كشور است كه هموراه مردان و زنان دلیر و پیش قدم در عرصه دفاع از سرزمینشان داشته است، مردمانی كه چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوران كنونی جان شیرین خود را در كف اخلاص گذاشته و برای دفاع از میهن نثار می كنند.
مردان و زنانی كه میهن را چون ناموس خود دانسته و حتی نگاه نامحرم را به این میهن حرام می دانند و به دفاع از آن بر می خیزند.
مردان بلوچ و سیستانی كه در طول مرز های این استان زندگی می كنند و به درستی پاسدار این ملك و وطن هستند.
مدیر كل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بیش از چهار هزار جانباز و بیش از 500 نفر آزاده در سیستان و بلوچستان حضور دارد.
عباس پالاش ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله در سطح كشور برنامه‌ های مختلف و متنوعی برای تجلیل از جانبازان انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌ كند.
وی بیان كرد: از جمله برنامه های مهم بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان در این روز دیدار با 64 نفر از جانبازان این استان است.
مدیر كل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان تصریح كرد: فرهنگ ایثار و شهادت برگرفته از فرهنگ اسلامی و دینی است كه روز به روز نیز پررنگ‌ تر از قبل می‌ شود.
وی افزود: حاكم بودن فرهنگ ایثار، شهادت، مقاومت و فداكاری در جامعه باعث نا امیدی و شكست دشمنان خواهد شد.

**وظیفه جامعه در قبال جانبازان
مهم ترین وظیفه جامعه در قبال جانبازان احترام گذاشتن و گرامی داشتن دستاوردهای شهدا و جانبازانیست كه با نثار جان و جسم خود نگذاشتند دشمن به این سرزمین تجاوز كند و باعث سلب آرامش هم میهنانشان شود، دین بزرگی كه تنها با تبعیت از راه این بزرگواران و توجه به آنان ادا خواهد شد.
آنان كه از مال و تمام هستی خویش گذشتند تا امروز جمهوری اسلامی، نظام ولایت فقیه، استقلال، آزادی و حاكمیت دین دستاورد و یادگار ایثار آنان باشد.
9914 **6081