كاهش يك سومي اعدام ها در جهان به روايت عفو بين الملل

تهران - ايرنا - سازمان عفو بين الملل روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود اعلام كرد كه موارد اعدام در سراسر جهان در سال 2018، به ميزان تقريبا يك سوم كاهش يافت و به پايين ترين سطح خود در طول دستكم يك دهه رسيد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين سازمان در عين حال يادآور شد كه برخي كشورها همچنان رقم بالاي اعدام در سال گذشته ميلادي را تجربه كردند.
بررسي سالانه اين سازمان حاكي است كه از ميزان اجراي احكام اعدام در عراق، پاكستان و سومالي در سال 2018 كاسته شد.
اما موارد اعدام در كشورهاي بلاروس، ژاپن، سنگاپور، سودان جنوبي و آمريكا افزايش يافت، تايلند اعدام ها را از سرگرفت و سريلانكا به اجراي احكام اعدام در اين كشور تهديد كرد.
«كومي نايدو» دبير كل سازمان عفو بين الملل گفت: تعداد موارد اعدام در برخي از كشورهايي كه اعدام ها در آن بيشترين موارد را داشت، به طور قابل توجهي كاهش يافته است.
وي افزود كه اين كاهش چشمگير در سطح جهان نشان مي دهد كه حتي كشورهايي كه كاهش موارد اعدام در آن بعيد بود، شروع به تغيير رويكردشان كرده و دريافته اند كه اعدام، جوابگو نيست.
عفو بين الملل در گزارش خود عنوان كرد كه در مجموع، اعدام ها در سراسر جهان از دستكم 993 مورد در سال 2017 به دستكم 690 مورد در سال 2018 رسيده است.
در محاسبات عفو بين الملل، موارد اعدام در چين كه بيشترين اعدام ها در سراسر جهان را داراست، لحاظ نشده است.
اين سازمان در گزارش خود با اعلام اينكه در سال 2018، تعداد اعدام ها در عربستان 149 مورد، ويتنام دستكم 85 مورد و عراق دستكم 52 مورد بود، اجراي حكم اعدام در اين كشورها را از جمله موارد بالا برشمرد.
عفو بين الملل همچنين با اشاره به بي سابقه بودن تصميم مقام هاي ويتنام براي اعلام رقم اعدام هاي خود در سال گذشته، يادآور شد كه ژاپن، سنگاپور و سودان جنوبي از بالاترين ميزان اعدام در كشورهاي خود خبر دادند.
سازمان مزبور همچنين نسبت به افزايش شديد تعداد صدور احكام اعدام در برخي كشورها به ويژه عراق و مصر در سال 2018 ابراز نگراني كرد، اما در عين حال يادآور شد كه روند كلي برچيدن اعدام در جهان، قوت گرفته است.
همچنين براساس گزارش عفو بين الملل، دادگاه هاي ايالت واشنگتن آمريكا، اعمال مجازات اعدام در اين ايالت را مغاير با قانون اساسي اعلام كرده اند.
اين سازمان همچنين راي مصوب مجمع عمومي سازمان ملل در سال گذشته را مورد توجه قرار داد كه به موجب آن 121 كشور از توقف اعدام در سراسر جهان حمايت كردند و تنها 35 كشور با آن مخالف بودند.
شبد**اروپام**9109**