آغاز بکار رادیوامداد برای همدردی با مردم و همراهی با مسئولان

تهران- ایرنا- مراسم افتتاحیه «رادیو امداد» با شعار همدردی با مردم و همراهی با مسئولان در ساختمان شهدای رادیو صدا وسیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیین افتتاحیه رادیو «امداد» عصر امروز (21فروردین ماه) در استودیو 29 ساختمان شهدای رادیو با حضور حجت الله رمضانعلی موسوی مقدم، قائم مقام رئیس صدا و سیما، حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی و علیرضا حبیبی مدیر رادیو امداد و جمعی از هنرمندان و کارکنان رادیو برگزار شد.

** مشکلات را از زبان مخاطب منتشر کنید تا مسئولان پیگیری کنند
در ابتدای این مراسم، موسوی مقدم ضمن تبریک ‌آغاز به کار رادیو امداد، گفت: رادیو همیشه همراه مخاطب بوده است و هنوز هم نمی شود در میان رسانه ها چنین همراهی پیدا کرد. امیدوارم این شبکه رادیویی با مردمی که این روزها آسیب دیدند همراه باشد.
وی ادامه داد: بررسی هایی که در کشورهای مختلف جهان صورت گرفته است نشان می دهد در زمان بروز بحران رادیو نقش مهمی ایفا کرد. رادیو در شرایطی که سیل و زلزله و سیل و ‌یا موقعیت بحرانی رخ می دهد همیشه انتخاب اول مردم بوده است.
قائم مقام صدا و سیمای جمهوری اسلامی، اظهار داشت: مردم به رادیو اعتماد دارند و این اعتماد به خاطر نحوه و عملکرد رادیو تا کنون بوده است.
وی گفت: همیشه حادثه تخریب هایی از خود به جا می گذارد. هر چقدر هم بحران پیش بینی شود و پیشگیری کند باز جنس حادثه به گونه ای است که قطعاً مخرب خواهد بود.
موسوی مقدم افزود: مردم کلیپ ها و یا اخباری را در زمان وقوع سیل در فضای مجازی می دیدند و ‌می شنیدند که به شدت روی روحیه آنها تاثیر می گذارد برای مثال یک عکس از سیل در کشوری دیگر منتشر می شد و به اشتباه می گفتند اینجا ایران است. بنابراین باید در نظر داشت ابهام زدایی کار مهمی است که رادیو امداد باید روی آن کار کند.
این مدیر فرهنگی با تاکید بر اینکه گاهی شایعات باعث می شود مشکلات دوبرابر شود، خاطرنشان کرد: گاهی سود جویان خواستند حتی از بلاهای طبیعی نیز سو استفاده کرده و فضا را ملتهب کنند اما رسانه ای چون یک رادیو تخصصی می تواند با پرداختن با موضوعاتی که صحت ندارد از آسیب دیدن روح و روان آسیب دیدگان و مردم جلوگیری کند.
موسوی مقدم گفت: در زمان وقوع حادثه سیل همه شبکه های رادیو به صورت مستقیم به موضوع سیل و آسیب زده ها پرداختند ولی صدای جمهوری اسلامی در بزنگاه و در زمان بسیار خوبی رادیو امداد را افتتاح کرد تا به صورت تخصصی به روی این موضوع کار کند.
وی افزود: این رسانه باید از زبان خود مخاطب مشکلات را به گوش مسئولان برساند و مسئولان موظف هستند مشکلات را حل کند. نباید گفت پوشش دادن مشکلات مردم سیاه نمایی است. این رادیو می تواند گزینه خوبی برای مسئولان باشد تا درد و مشکلات مردم را خیلی سریع بشنوند و دست به کار شوند.
قائم مقام صدا و سیمای جمهوری اسلامی، ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که این رادیو باید به روی آن کار کند امید بخشی و آرامش دادن به مخاطبان است اگر آرامش نباشد ممکن است اشخاص دست به کارهایی بزند که بیشتر به خود و هموطنانش آسیب بزند.

**عمق فاجعه را نشان دهید و مردم را با آسیب دیدگان همراه کنید
در ادامه این مراسم حمید شاه آبادی، معاون صدای جمهوری اسلامی گفت: پر این چهار دهه گذشته همه ما با وجودمان حس مردمی که اگر مسئله ای بخواهد حل شود جز با اتحاد مردم رخ نمی دهد و این موضوع اصلا ربطی به دولت ها ندارد.
وی ادامه داد: امروز چهار استان درگیر سیل شدند و رادیو باید آن صحنه ای که در خوزستان است را به گونه ای به تصویر بکشد تا فردی که در آذربایجان است عمق حادثه را لمس کند.
معاون صدا ادامه داد: در یک کشور هشتاد میلیونی بحرانی رخ داده است و همه مردم ایران باید دست به دست بدهند تا مشکلات مردم حادثه دیده را حل کنند.
شاه آبادی اظهار داشت: رادیو در کنار خدمت رسانه باید نخ تسبیه باشد برای ملت و بستر ساز حمایت مردم شود، انتظار کن از مدیر این رادیو این است. باید خبرنگار به مکان های سیل زده اعزام کند و نیروی تازه نفس به موقعیت فرستاده شود و عمق فاجعه را نشان دهند.

** امداد رسانی 24 ساعته است
علیرضا حبیبی، مدیر رادیو امداد در حاشیه این مراسم و در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برنامه های شبکه رادیویی امداد،‌ گفت: این شبکه رادیویی با شعار «همدردی با مردم، همراهی با مسئولان» امروز کار خود را روی موج اف.ام آغاز کرد. رسالت این رادیو رسیدگی به مشکلات مردم کشور در امداد رسانی است.
وی ادامه داد: رادیو امداد به خاطر ضرورت و نیاز به رسانه ای کردن مشکلات در امداد رسانی و نحوه امداد رسانی راه اندازی شد و مسئولان تمام تلاششان را خواهند کرد تا با ارتباط با مردم و مسئولان مشکلات امداد رسانی را حل کند.
مدیر رادیو امداد اظهار داشت: یکی از اهداف دیگر این رادیو این است که از لحاظ روانی نیز کنار مخاطب باشد و امید را در میان آنها زنده نگه دارد.
حبیبی با تاکید بر اینکه رادیو امداد 24 ساعته است، گفت: مردم می توانند روی موج اف.ام ردیف 95/5 مگاهرتز شنونده رادیو امداد باشند.
فراهنگ**9210 ** 9246