پمپئو: با متحدان خود برای مقابله با ایران همكاری می كنیم

نیویورك- ایرنا- وزیر خارجه آمریكا بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به ثبات زدایی در منطقه و جهان متهم كرد و گفت: با متحدان خود برای مقابله با ایران همكاری بیشتری خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مایك پمپئو روز چهارشنبه در نشست كمیته روابط خارجی سنای آمریكا كه برای بررسی بودجه سال 2020 وزارت متبوعش برگزار شد، این مطلب را مطرح كرد.
وی افزود می دانند كه آنچه را رژیم اقتدارگرای جمهوری اسلامی ایران دانست به استفاده از منابع ملی خود برای گسترش درگیری در عراق، یمن، سوریه و فراتر از آنها ادامه می دهد.
وزیر خارجه آمریكا مدعی شد ایران به نقش بانكی خود برای آنچه كه گروه های تروریستی همچون حماس و حزب الله نامید، ادامه خواهد داد.
پمپئو تاكید كرد: آمریكا با متحدان و شركای خود برای مقابله با اقدامات تهاجمی تهران به منظور تضعیف صلح و امنیت در خاورمیانه و فراتر از آن همكاری بیشتری خواهد داشت.
وی در پاسخ به اینكه آیا شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از فرایند تصمیم گیری برای جنگ با ایران است، گفت: این بخشی از فرایند برای تصمیم گیری ما در این باره نبود، شناسایی سپاه تنها یك اعلام ساده از واقعیتی بود كه وجود داشت. وزیر خارجه آمریكا مدعی شد آنها نزدیك به 600 نفر از آمریكایی ها را كشته اند. این شناسایی برای آن است كه آنها را همچون سایر تروریست ها در جهان می بینیم.
پمپئو در ادامه اظهار كرد: ارتباط ایران با القاعده بسیار روشن است. آنها اعضای القاعده را در كشور میزبانی می كنند و اجازه می دهند به كشورشان تردد كنند. هیچ تردیدی وجود ندارد كه ایران با القاعده ارتباط دارد و این باید متوقف شود.
وی با بیان اینكه چین از قدرت خود مراقبت می كند و نفوذش را در حوزه هندو-پاسفیك و فراتر از آن می گستراند، گفت: تحت هدایت رئیس جمهوری ترامپ، آمریكا قاطعانه به اقدامات تهاجمی چین پاسخ می دهد.
وزیر خارجه آمریكا افزود: امنیت، رفاه و رهبری آتی آمریكا به حفظ آزادی، گشایش و امنیت هند- پاسفیك بستگی دارد. برای پیشبرد استراتژی هند-پاسفیك، بودجه درخواستی برای این منطقه نسبت به سال 2019 دو برابر شده است.
پمپئو درباره روسیه هم اظهار كرد: این كشور از تهدیدهای خارجی یا نظامی فراتر رفته و اكنون عملیات های نفوذ در اهداف آمریكایی و جهان غرب را دنبال می كند. بودجه درخواستی ما مقابله با نفوذ بدخواهانه روسیه در اروپا، اوراسیا و آسیای مركزی را در اولویت قرار می دهد و استراتژی مخصوص وزارت خارجه را در مقابله با بازیگران مخرب تقویت می كند.
وی به مساله كره شمالی هم اشاره كرد و گفت: تلاش های دیپلماتیك ما به سوی خلع سلاح كامل، نهایی و تایید شدنی كره شمالی بسیار موفق هستند كه پیش از این هرگز رخ نداده بود. ما برای رسیدن به این هدف متعهد هستیم. بودجه درخواستی ما تداوم تلاش های دیپلماتیك ما را فراهم می كند و اجرا و فشار تحریم ها را تا دستیابی به هدفمان ادامه می دهد.
وزیر خارجه آمریكا در ادامه اظهارات مداخله جویانه در امور كشورها به ونزوئلا هم پرداخت و افزود: همانگونه كه مردم ونزوئلا به مبارزه خود برای آزادی ادامه می دهند، این بودجه تامین مالی حمایت از دمكراسی و رفاه در ونزوئلا را درخواست می كند.
پمپئو ادامه داد: این بودجه همچنین از مقامات جدید برای حمایت از یك انتقال دمكراتیك در ونزوئلا درخواست می كند كه شامل انتقال تا 500 میلیون دلار از حساب كمك های خارجی است.
این ادعای وزیر ترامپ در شرایطی انجام می شود كه كاخ سفید با اعمال تحریم های شدید نزدیك به 30 میلیارد دلار دارایی های ونزوئلا را بلوكه كرده است.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان