نگاه حسرت آمیزمردم سیل زده كارون به زندگی برآب رفته خود

اهواز - ایرنا - سیلاب غرب و شرق شهرستان كارون در خوزستان را درگیر و تهدید می كند و 60 روستای غرب این شهرستان كه در حاشیه رودخانه كارون هستند گرفتار و یا در محاصره سیلاب هستند.

به گزارش ایرنا شهرستان كارون با جمعیت حدود 200 هزار نفری در كنار رودخانه كارون قرار دارد كه در سیلاب اخیر خوزستان كه از اوایل فروردین امسال آغاز شده، این شهرستان را درگیر كرده است.
تنها روستاهای این شهرستان كه در حاشیه رودخانه كارون هستند درگیر سیلاب نیستند بلكه روستاهای شرق این شهرستان كه 2 ' كانال بحره' و ' ریزگردها' كه از رودخانه كارون منشعب می شوند نیز به دلیل افزایش حجم آب، سرریز شده اند و باعث جاری شدن سیلاب در برخی از روستاهای این منطقه شدند.
با به زیر آب رفتن پل ارتباطی روستای جنگیه در این شهرستان راه ارتباطی این منطقه و چندین روستای اطراف آن با مركز شهرستان قطع شده و مردم با قایق برای آمدن به مركز شهر و یا بیمارستان سینا در این شهرستان تردد دارند.

** مردم نگران شهرستان كارون در كنارسیلاب مهاجم
مردم نگران روستای جنگیه و كوت سید صالح و روستاهای اطراف آن به همراه خانواده های خود از پشت سیل بند این منطقه، به زمین ها و خانه های به زیر آب رفته خود نگاه می كنند و اشك حسرت می ریزند.
نگرانی و اضطراب در چهره كودكان این روستا كه به همراه پدر و مادر خود در كنار سیل بند به روستاهای سیل زده خود نگاه می كنند موج می زند.
مجید ساعدی یكی از اهالی كارون، كه در كنار سیل بند ساخته شده توسط شهرداری و مردم در حاشیه سیلابی كه منطقه جنگیه این شهرستان را احاطه كرده، ایستاده و در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: به امدادرسانی و استقرار قایق های بیشتری در منطقه نیاز داریم تا مردم از روستاهای سیل زده به شهر منتقل شوند.
وی افزود: به دلیل اینكه امنیت لازم در منطقه وجود ندارد محل زندگی خود را با وجود اینكه به زیر آب رفته است ترك نمی كنیم و بیشتر اهالی در پشت بام و یا مناطق مرتفع زندگی می كنیم.
ساعدی ادامه داد: محل زندگی و زمین های كشاورزی بیشتر روستاهایی كه در كنار رودخانه كارون این شهرستان قرار دارند به زیر آب رفته و یا در محاصره سیلاب هستند.
احمد زارعی از دیگر اهالی منطقه كوت سید صالح (در كنار منطقه جنگیه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد:انتظار داریم صدا و سیمای خوزستان پوشش بیشتری در تهیه گزارش و خبر از مناطق سیلابی داشته باشد تا كمك رسانی و توجه بیشتری به مناطق گرفتار در سیلاب به عمل آید.
وی ادامه داد: از نیروی های امدادی انتظار كمك رسانی بیشتری در این منطقه داریم؛ مردم شهرستان كارون با جاری شدن سیلاب با مشكلات زیادی روبه رو شده اند و زندگی در این منطقه غیر ممكن شده است.

** تمام روستاهای شهرستان كارون درتهدید سیلاب
فرماندار شهرستان كارون نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: تنها روستاهای حاشیه شهرستان كارون در معرض سیلاب نیستند ، بلكه تمامی مناطق و روستاهای این شهرستان در تهدید سیلاب هستند.
معصومه خنفری افزود: 60 روستای غرب این شهرستان در كنار رودخانه كارون قرار دارند كه به دلیل طغیان این رودخانه دچار سیلاب شده اند و دستور تخلیه این روستاها داده شده اما مردم حاضر به ترك محل زندگی خود به دلیل آنچه كه نبود امنیت عنوان می كنند نیستند.
وی گفت: در شرق این شهرستان نیز 2 كانال موسوم به 'بحره' و 'ریزگردها' كه از رودخانه كارون منشعب می شوند و آب این رودخانه را به تالاب شادگان هدایت می كند نیز برخی روستاها دچار آبگرفتگی شده اند.
فرماندار كارون بیان كرد: افزایش حجم آب این 2 كانال باعث جاری شدن سیلاب در برخی روستاهای شرق كارون شده و بسیاری از روستاهای دیگر نیز در خطر سیلاب هستند.
وی گفت: عرض كانال بحره در سال هایی كه دچار خشكسالی شده بودیم به دلیل كشاورزی و ساخت و ساز و تاسیس جاده ساحلی در حاشیه این كانال كاهش یافته است.
خنفری ادامه داد: كانال ها، مسیل های هدایت سیلاب ها هستند كه با كم شدن عرض این 2 كانال امكان انتقال سیلاب در حجم بالا را ندارند و با سرریز شدن باعث وارد شدن آب به روستاهای اطراف خود شده اند.
فرماندار كارون ادامه داد: پیش از اینكه رودخانه كارون تهدیدی برای جاری شدن سیلاب در این شهرستان باشد این 2 كانال باعث وقوع سیلاب در این منطقه شدند.
خنفری بیان كرد: وجود نیزارها و زباله هایی كه با سیلاب جریان دارند باعث كند شدن جریان عبور سیلاب از این 2 كانال به هور شده و همین موضوع نیز در سرریز شدن آب كانال و جاری شدن سیلاب تاثیر داشته است كه عملیات باز كردن این مسیل ها در حال انجام است.
وی افزود: قرار است مسیر شهرستان كارون به آبادان بسته شود تا با كمك ارتش لوله ای برای انتقال سیلاب از روستای جنگیه به دشت های اطراف جاده آبادان تهیه شود.
خنفری بیان كرد: امكانات و ابزارهای امدادرسانی و قایق برای انتقال مردم سیل زده روستاهای این شهرستان با حمایت ارتش و سایر دستگاه های حمایتی در مناطق سیلاب زده این شهرستان مستقر شده است.

** امدادرسانی ارتش در شهرستان كارون
جانشین قرارگاه منطقه ای ارتش درجنوب غرب كشور و معاون هماهنگ كننده قرارگاه ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه ارتش از زمان آغاز جاری شدن سیلاب در خوزستان حضور دارد بیان كرد: یك فرماندهی مشترك به نام فرماندهی مشترك قرارگاه امدادرسانی به فرماندهی امیر دریادار سیاری در خوزستان تشكیل شده است.
امیر سرتیپ دوم محمد مختاری فرد افزود: با استفاده از نفربرهای 2 زیست، مردم از مناطق سیل زده تخلیه می شوند و كمك های مردمی نیز به مناطق سیلاب زده ارسال می شود.
وی گفت: در منطقه سیل زده سید صالح این شهرستان نیز قایق های تندرو و دریایی ارتش در حال جابجایی مردم سیل زده و كمك رسانی به مردم هستند. 16 هزار پرس غذا بین مردم این منطقه توزیع شده است.
جانشین قرارگاه منطقه ای ارتش درجنوب غرب كشور ادامه داد: ارتش 30 دستگاه خودرو كراك را در مناطق سخت عبور برای كمك رسانی به مردم این شهرستان مستقر كرده است.

** ساخت پل ،بین روستاهای سیل زده با مركزشهرستان كارون
معاون هماهنگ كننده قرارگاه ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی بیان كرد: در حال نصب پل PMP توسط گروه 422 مهندسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مسیر روستای سیلاب زده جنگیه به مركز شهرستان كارون هستیم تا مردم امكان تردد بر روی آن را داشته باشند.
وی با اشاره به كمك رسانی ارتش در مناطق مختلف خوزستان افزود: ارتش در تخلیه 100 روستای خوزستان از جمله مناطق شعیبیه، بامدژ، و روستاهای حاشیه رودخانه كارون ورود كرده است.
جانشین قرارگاه منطقه ای ارتش درجنوب غرب كشور بیان كرد: در شهر بستان( از توابع شهرستان دشت آزادگان) ارتش اردوگاه برپا كرده و مردم سیل زده در این منطقه مستقر هستند.
امیر سرتیب دوم مختاری فرد بیان كرد: در پادگان حمیدیه نیز بیش از 2 هزار نفر اهالی سیل زده را اسكان دادیم و ارتش در منطقه پلدختر نیز یك قرار گاه احداث كرده است و امیر سرتیپ دوم حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی فرماندهی آن منطقه را در اختیار دارند.
وی گفت: تا پایان بحران در خوزستان خواهیم ماند.

** این بار جنگ با سیلاب در شهرستان كارون
این شهرستان كه زمانی جزیی از شهرستان اهواز بود در دوران جنگ تحمیلی خسارت ها و آسیب های زیادی را به جان خرید و این بار نیز اهالی آن در جنگ و جدال با سیلاب مقاومت می كند.
تمام شهرستان كارون درگیر و در تهدید با سیلاب است و باز هم متحمل خسارت زیادی شده است.
شهرستان كارون با جمعیت 200 هزار نفری در تاریخ 12 بهمن سال 1391 با انتزاع از شهرستان اهواز به شهرستان مستقلی تبدیل شد.
مركز این شهرستان كوت عبدا... است كه 120هزار نفر جمعیت دارد.
از اوایل فروردین امسال با افزایش بارش باران در خوزستان و بالا دست آن و رهاسازی آب از سد كرخه و دز، سیلاب در بسیاری از مناطق حاشیه رودخانه های دز ، كرخه و كارون جاری شده است.
تاكنون دستور تخلیه 210 روستا و هفت شهر سیل زده در خوزستان صادر شده است.
به گفته مدیركل مدیریت بحران خوزستان بر اساس برآورد اولیه وقوع سیلاب اخیر تا این لحظه 40 هزار میلیارد ریال خسارت به استان وارد كرده است.
7158/ 6037