ايجاد امكانات در روستاها از حاشيه نشيني جلوگيري مي كند

تبريز - ايرنا - استاندار آذربايجان شرقي گفت: ايجاد امكانات در روستاها موجب ماندگاري روستائيان و جلوگيري از بروز پديده حاشيه نشيني در شهرها مي شود.

به گزارش ايرنا، محمدرضا پورمحمدي روز چهارشنبه در ديدار مديران بنياد مسكن انقلاب اسلامي با وي به مناسبت چهلمين سالگرد تاسيس اين نهاد افزود: اگر از روستائيان مي‌خواهيم كه در روستاها بمانند بايد امكانات مناسب را براي آن ها فراهم كنيم.
وي با بيان اينكه معضل حاشيه ‌نشيني نتيجه فراهم نبودن شرايط مناسب زندگي در روستاها و مناطق محروم است، يادآوري كرد: بنياد مسكن از نهادهايي است كه نقش بسزايي در حل ريشه اي اين معضل ايفا مي كند و تاكنون نيز اقدام هاي قابل توجهي در اين زمينه انجام داده است.
استاندار آذربايجان شرقي با قدرداني از تلاش‌ ها و خدمات بنياد مسكن استان در راستاي تامين مسكن محرومان و ايجاد شرايط بهتر براي ساكنان روستاها و شهرهاي كوچك، اظهار داشت: اقدام هاي بنياد مسكن از كارهاي خداپسندانه است.
پورمحمدي، با اشاره به معضل حاشيه‌نشيني در شهرهاي بزرگ، ادامه داد: حاشيه‌ نشيني و ايجاد سكونتگاه‌هاي غيررسمي پديده‌اي است كه به خاطر فراهم نبودن امكانات مناسب زندگي در روستاها و شهرهاي كوچك به وجود آمده است.
وي با بيان اينكه توانمندي دولت در مقايسه با نيازها محدود است، بر استفاده از ظرفيت خيران و مشاركت‌هاي مردمي در رفع نيازهاي محرومان بويژه در بخش مسكن تاكيد كرد.
استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه تبعيض، محروميت و اختلاف طبقاتي دوران طاغوت از عوامل شكل ‌گيري انقلاب اسلامي ايران بود، ادامه داد: انقلاب اسلامي، انقلاب محرومان و پابرهنگان است و امام راحل(ره) با انديشه متعالي خود در اولين روزهاي انقلاب نهادهاي مهمي را براي حمايت از محرومان تاسيس كرد.
پورمحمدي تاكيد كرد: در زمان كنوني اگر دشمنان نظام جمهوري اسلامي را به تروريسم متهم مي‌كنند به خاطر اين است انقلاب اسلامي از محرومان و مستضعفان جهان دفاع مي كند در حالي كه خود آنان تروريست هستند.
مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان شرقي هم در اين ديدار از نوسازي و مقاوم ‌سازي 52 درصد از واحدهاي مسكن روستايي استان خبر داد و گفت: تاكنون در شهرهاي زير 25 هزار نفر و يك هزار و 722 روستاي استان 166 هزار واحد مسكوني مقاوم‌سازي شده است.
حافظ باباپور با اشاره به اجراي طرح هادي در روستاهاي استان اعلام كرد: تاكنون مطالعه طرح هادي در 2 هزار و 13 روستاي استان انجام شده و در 814 روستا نيز اجراي اين طرح به اتمام رسيده است.
وي از صدور بيش از 213 هزار سند مالكيت روستايي و 24 هزار سند در شهرهاي زير 25 هزار نفر خبر داد و اضافه كرد: تاكنون 21 هزار پروانه ساختماني نيز از سوي بنياد مسكن صادر شده است.
مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي، ساخت 20 هزار واحد مسكن روستايي و 5 هزار واحد در شهرهاي زير 25 هزار نفر در جريان زلزله ارسباران، ساخت 954 واحد در جريان سيل سال 96 و ساخت 350 واحد در جريان زلزله شهرستان سراب در سال 96 را از جمله اقدام هاي اين بنياد اعلام كرد.
باباپور ادامه داد: بنياد مسكن استان در شهرهاي زير 25 هزار نفر بيش از 16 هزار و 506 واحد در قالب طرح مسكن مهر و 11 هزار و 575 واحد در قالب تامين مسكن ارزان‌ قيمت براي اقشار كم‌ درآمد احداث كرده است.
وي همچنين از ساخت يك هزار و 5 واحد مسكوني براي محرومان از سوي انجمن خيرين مسكن‌ ساز استان خبر داد.
21 فرودين سالروز تاسيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي در سال 1358 است.
8023/3071